За статистикою, середня заробітна плата жінок є нижчою за середню заробітну плату чоловіків у багатьох країнах світу, і в Україні, на жаль, теж – у нас в середньому жінки заробляють на 18,6% менше, ніж чоловіки (це дані Державної служби статистики України, за 2021 рік). Водночас середня різниця між зарплатами чоловіків і жінок в ЄС становить 13%. Найменша різниця між зарплатами в Люксембурзі – усього 0,7 %.

Вочевидь, необхідні зміни, щоб подолати гендерний розрив в оплаті праці. І вони вже анонсовані: скорочувати цей гендерний розрив в оплаті праці Україна зобов’язалась ще у 2020 році під час приєднання до «Партнерства Біарриц». Навіть зараз, попри війну, робота над вирішенням цієї проблеми й підготовкою відповідної стратегії продовжується – 15 вересня 2023 року на засіданні Уряду було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України № 815 «Про схвалення Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації на 2023–2025 роки».

Над цим документом Міністерство економіки України працювало майже рік

Що ж передбачається Національною стратегією? Серед її ключових цілей найперше варто назвати досягнення до 2030 року сталого скорочення гендерного розриву в оплаті праці шляхом створення сприятливих умов та розроблення ефективних механізмів, які забезпечать прогрес у відповідних сферах. Крім того, вдосконалення законодавства про рівну оплату праці, створення умов для подолання стереотипів і дискримінації щодо професій за ознакою статі, а також умов для зручного поєднання сімейних і професійних обов’язків.

Попереду найважливіше – власне, реалізація Національної стратегії. Будемо сподіватися, що цей шлях буде гладким, і гендерний розрив в оплаті чоловіків та жінок в Україні дійсно буде подолано. Адже ми цього варті.

За матеріалами http://womensleague.org.ua/