Бандуристка Тетяна Мазур про гурт B&B project, який виконує світові хіти і має мільйони переглядів
Разом із партнером Сергієм Шамраєм вони переспівали і "Деспасіто", і Metallica і підкорили європейські сцени
Разом із партнером Сергієм Шамраєм вони переспівали і "Деспасіто", і Metallica і підкорили європейські сцени
До речі, те саме «Деспасіто» українки почули й запостили на нашій фейсбук-сторінці одними з перших, навіть не знаючи, що це за гурт. А потім побачили решту каверів на першому українському музичному інтернет-каналі MVUA і, як то кажуть, підсіли.
У B&B project – до сотні композицій: рок, поп, джаз, саундтреки, дабстеп і навіть клубна музика. І все це виконує Тетяна Мазур на бандурі та Сергій Шамрай на баяні. Розпитали у Тетяни про інструменти, кавери і… стосунки в дуеті – жіноча ж розмова 🙂
Отож, їй слово…
Вона теж бандуристка. Змалечку я гралася не ляльками, а іграшковою сувенірною бандурою, яка була в нас удома. В п’ять років бігала з нею, імітуючи гру, і співала… Моя улюблена пісня тоді була «Ой я, молода, на базар ходила» – про те, як жінка зваблювала козака млинцями 🙂
Звісно, поєднувати загальноосвітню і музичну та ще й уроки танців, якими я тоді захоплювалася, дитині нелегко. Кожен день був розписаний по хвилинах, і додому я потрапляла пізно ввечері. Після закінчення школи вирішила продовжувати професійно навчатися музиці та вступила в музичний коледж, а потім і в Національну музичну академію імені П. І. Чайковського в Києві.
Йшла з бандурою на плечах (яка важить близько 9 кілограмів) і не встигла на автобус, тому довелося добиратися пішки. Сергій ішов з баяном позаду і, як справжній джентльмен, запропонував допомогти.
Але зіграти не «базові твори для виховання класичного музиканта», а щось сучасне, те, що слухаємо в телефонах. Вибрали хіт Metallica, зіграли, почули, що на наших інструментах звучить чудово і зняли для батьків невеличке відео. Потім виклали його в YouTube, не думаючи й не гадаючи, що це може викликати такий резонанс у глядачів інтернет-каналу. Через тиждень кількість переглядів перетнула позначку 300 000, а згодом мільйон.
Саме коментарі під відео «а що це за інструмент?» або «вау, як класно, хочемо ще» і підштовхнули нас створити гурт – для того, щоб популяризувати наші інструменти. Зрозуміло, коли іноземці їх не знають, але – не повірите – багато українців також. Мені в голові не вкладалося, адже це національний символ нашої країни. Бандура чомусь викликала в людей стереотипні асоціації з чимось великим і недоладним. Баян теж. А наша мета – осучаснити їх і вивести на світовий рівень. Щоб вони асоціювалися з Україною.
Але ми на кожному концерті намагаємося додавати нові твори, які ще не грали, щоб потішити себе та слухача. Я, скажімо, дуже пишаюся кавером на «Гру престолів», бо ще й досі під враженням від зйомок у неймовірному місці – Камянець-Подільському замку. І ще – твором Йоганна Себастьяна Баха «Токата і фуга ре мінор», адже це класика, яка житиме вічно.
Зазвичай, якщо якийсь твір звучить в голові понад дві доби, – треба брати! Тоді збираємося й працюємо. Кожен придумує аранжування відповідно до специфіки свого інструмента, щоб максимально розкрити всі можливості. Час на обробку залежить від складності твору, наприклад «Деспасіто» ми зробили взагалі за годину репетиції, а над Вівальді працювали щонайменше пів року.
До речі, під час кожного виступу, коли ми граємо «Деспасіто», публіка реагує досить специфічно: спочатку слухають і вгадують, що це, потім з нетерпінням чекають приспіву, щоб разом заспівати, ну, а наступний етап – це, зазвичай, запальні танці.
Спочатку ми виконували лише кавер-версії, але десь за рік вирішили спробувати себе в ролі композиторів.
Ті, хто ще не бачив наших відео, досить скептично ставилися до бандури й баяна. Тому доводилося на ділі показувати, що вони можуть бути сучасними й актуальними.
Кілька років тому ми організовували перший сольний концерт в престижному концертному залі Києва, домовилися з організаторами та власниками залу про зустріч, щоб обговорити деталі співпраці.
Ми спілкувалися, все було добре, аж раптом нас спитали про концепцію гурту, інструменти. Кажемо: основні інструменти – бандура і баян. І тут зависла драматична пауза і питання: «А ето нє будєт какая-то самодєятєльность?». Ми вмовили дати нам шанс. Усі квитки були розкуплені за два тижні до концерту, на самому концерті було телебачення і преса.
Там мали нагоду побувати в звичайному музеї народної творчості. Особисто я три дні після побаченого не могла прийти до тями! Віртуальна реальність, голограми, спецефекти доповнювали історичні факти й народні традиції. Все так сучасно!
Я вважаю, що музику народних інструментів підсвідомо любить кожен українець, адже її слухали наші діди й прадіди, і вона є в нашій генетичній пам’яті. Науковий прогрес зайшов так далеко, що зараз увага людей зосереджена в соціальних мережах, гаджетах, телефонах та комп’ютерах, а традиційні інструменти поступово почали забуватись. Ми створили B&B project, щоб поєднати традиційне з сучасним.