Голда Меїр. Фото: Давид Рубінгер

Мама Ізраїлю – так ще називають Голду Меїр. Голду Мабович-Меєрсон, уроджену в місті Києві на вулиці Басейній. Одну із засновниць і четверту прем’єр-міністерку Ізраїлю. Вона офіційно керувала країною лише 5 років, але майже три десятиріччя посідала міністерські посади і навіки увійшла не лише в єврейську, а й світову історію. Своєю рішучістю. Стійкістю. Своїм іронічним гумором. І незмінною цигаркою в руці.

Вона стала першою найвпливовішою жінкою у сучасній історії демократичних країн: Індіра Ґанді у той час тільки-но вийшла на світову арену, королева Єлизавета лише набирала «політичну вагу», а Маргарет Тетчер робила перші кроки у профспілковому русі.

Її боялися вороги, її поважали колеги, її слухалися спецпризначенці, з нею рахувалися всі прогресивні лідери світу. Саме ця жінка зробила принципом своєї держави захист кожного громадянина і сувору відсіч ворогам, чого б це не вартувало. Аж до їх повного знищення.

ЖІНКА, ЯКА ПЕРЕВЕРШУВАЛА ЧОЛОВІКІВ

Меїр – єдина жінка, яка очолювала Ізраїль за його 75-літню історію. Одна серед чоловіків. Часто – єдина серед них, хто поводився, як справжній чоловік. У багатьох рішеннях була міцніша, мудріша й гнучкіша, ніж багато хто з її колег – чоловіків-президентів. З цього приводу Голда Меїр якось сказала: «Колись в Ізраїлі переказували анекдот: начебто Бен-Гуріон (перший прем’єр-міністр) сказав, що я – єдиний чоловік в його кабінеті. Напевно, він (або той, хто вигадав цей анекдот) сприймав це, як найвищий комплімент жінці. Але я сумніваюся, що якийсь чоловік сприйняв би за комплімент, якби я сказала, що він – єдина жінка в уряді».

Водночас Голда Меїр ніколи не цуралася домашніх обов’язків, які в традиційному єврейському суспільстві закріплювалися за жінкою: завжди готувала вдома сама, любила мити посуд, особисто готувала сімейні застілля на великі єврейські свята.

Ба більше, її звичка проводити наради з верхівкою країни на своїй кухні спричинила появу окремого явища і терміну серед політиків

На фото вгорі і внизу: Голда Меїр на своїй кухні. Фото: Давид Рубінгер

Голда Меїр любила запрошувати свою урядову команду до себе додому, де за кавою та з її фірмовим яблучним пирогом обговорювалися важливі справи. Так слово “мітбахон” або кухонька на івриті увійшло у політичний сленг як «вузьке політичне коло», місце, де вариться велика політика. До слова, під час таких нарад на кухні Голди Меїр завжди варилася кава у двох великих кавоварках (на фото вище). Сама прем’єрка на день випивала 12 горняток кави.

Цікава жіноча історія Голди пов’язана і з дрескодом. Голда Меїр ніколи не займалася самоприкрашанням. Одягалася скромно – принципово, бо вважала, що не має права мати вигляд багатший чи дорожчий, аніж жінки її країни. У 1958 році її призначили міністеркою закордонних справ Ізраїлю, планувалося відрядження до США, і виявилося, що пані міністр немає жодного ділового костюму.

Голда звернулася до ізраїльської модельєрки Піні Лейтерсдорф – мовляв, рятуйте, пошийте якнайшвидше. І все б нічого, якби не одне «але»: у той час Ізраїль перебував у міжнародній ізоляції, у країну не постачалися тканини – костюм просто ні з чого було шити, навіть для такої поважної особи, як пані міністр. Але жінки завжди знайдуть вихід, особливо якщо йдеться про одяг 🙂

У Будинку моди Піні працювали прядильниці, вони виткали смужки тасьми, і з цих смужок для Голди Меїр пошили діловий костюм…

Голда Меїр у костюмі, пошитому з тасьми, повертається з відрядження до США. Фото: Eldan David, прес-бюро уряду Ізраїля
ЗНАМЕНИТІ ЦИТАТИ ГОЛДИ МЕЇР…

Якось Голда Меїр у непрості для своєї країни часи намагалася переконати тодішнього держсекретаря США, єврея за походженням, Генрі Кіссінджера підтримати Ізраїль і зробити його пріоритетом зовнішньої політики.
Кіссінджер написав пані Меїр: «Мушу нагадати, що я передусім громадянин США. По-друге, я державний секретар США, і лише потім я єврей». На що Голда Меїр йому відповіла: «Ми в Ізраїлі читаємо справа наліво».

Саме Голді належить фраза, яка стала символом помсти, безкомпромісної відплати за кожного вбитого громадянина своєї країни. «Відправляйте хлопців», — ці слова вона сказала у 1972 році. Слова, які стали наказом для найпрофесійнішої спецслужби світу — ізраїльському “Моссаду” знайти й знищити банду, яка на Олімпійських іграх того року підступно захопила у заручники спортсменів-ізраїльтян. З 17 терористів спецслужби Ізраїлю вирахували й ліквідували 13.

Моссад ретельно й невідступно виконував наказ Голди навіть тоді, коли вона вже не очолювала країну: полювали на кожного вбивцю упродовж 20 років, у різних країнах світу

Голда Меїр. Фото: AFP

А ще вона казала: «…Якщо ви хочете побудувати ту країну, куди повертатимуться її сини та дочки, якщо ви хочете побудувати країну, звідки їхати будуть тільки в сезон відпусток, якщо ви хочете побудувати країну, яка не матиме страху за майбутнє, то зробіть лише два кроки.

Перше. Прирівняйте корупцію до зради батьківщини, а корупціонерів – до зрадників аж до сьомого коліна.

Друге. Зробіть три професії найоплачуванішими та найшанованішими – військові, вчителі та лікарі.

І найголовніше працюйте, працюйте і ще раз працюйте. Тому, що ніхто не захистить вас, крім вас самих, ніхто не нагодує вас, крім вас самих.

“Ваша країна потрібна тільки вам і більше нікому. Коли це стане не просто словами й гаслом, а способом вашого життя, значить, ви досягли свого”

На фото вгорі: дві залізні пані й лідерки своїх країн Ґолда Меїр і Маргарет Тетчер, 1976 рік. Фото: AFP. На фото внизу: Голда Меїр за робочим столом. Фото з відкритих джерел

Читайте також: Мерилін вос Савант: найрозумніша жінка планети

РОЗКІШ, ЯКУ НАРОД НЕ МОЖЕ СОБІ ДОЗВОЛИТИ

Ще одна знаменита фраза Меїр: «Песимізм – це розкіш, яку ізраїльтяни не можуть собі дозволити. Тому наш розрахунок ґрунтувався на тому, що у нас — у всіх 650 тисяч — така сильна жага до життя, яку навіть не можна було зрозуміти за межами Ізраїлю. Якщо ми не хочемо, щоб нас зіштовхнули в море, то єдине, що нам залишалося – тільки перемогти. І тому ми перемогли».

І ми переможемо. Бо, як казала потужна Голда, «людина завжди може зробити трохи більше від того, що вчора здавалося межею її можливостей». У світовій історії було чимало потужних жінок – розповідаємо про одну з них: Мадлен Олбрайт: 6 фактів її життя, які всіх здивують.