Берта Рапопорт. Фото з відкритих джерел

Берта Рапопорт народилася в Одесі 1914 року. Після закінчення школи вирішила вступати до Одеського морського технікуму на відділення судноводіння. Батьки відмовляли доньку від такого божевільного, на їхній погляд, кроку. Однак дівчина не зрадила своїй мрії. Можна тільки здогадуватися, як не просто їй було навчатися серед чоловіків, скептично налаштованих щодо жінки на судні. Цікаво, чи досі існує стереотип, що жінка на кораблі, то на лихо?

Тим часом Берта Рапопорт у 17 років отримує диплом і стає штурманом далекого плавання. Її кар’єра стрімко пішла вгору, вже за два роки Берта дослужилася до другого помічника капітана на пароплаві «Катаяма», а з лютого 1936 стала старшим помічником капітана.

Існує чимало історій з життя Берти. Розповідають, що коли пароплав “Катаяма” причалив у Лондоні, зібрався натовп. Усім було цікаво подивитися на жінку-старпома. Наступного дня в одній із лондонських газет з’явилася стаття: “Перша у світі жінка-моряк”, у якій з усіма подробицями описувалися її зовнішність аж до кольору очей та манікюру, якого не було. Її називали “легендарною Бертою”, і до неї ставилися з великою повагою. Жінка мала сильний вольовий характер.

“У 1938 році під час подій в Іспанії разом з усім екіпажем пароплава «Катаяма» я потрапила у фашистський полон. Нас утримували у в’язниці міста Пальма на острові Майорка. Потім у концтаборі”, − напише в автобіографії Берта Рапопорт. У неволі вона провела 8 місяців.

1941 року Берта Рапопорт стала старпомом на пасажирському теплоході “Молдавія”: брала участь в евакуації з оточеної Одеси

Берта Рапопорт. Фото з відкритих джерел

Читайте також:

Того ж 1941 року Берту призначили капітаном теплохода “Туркменістан”. А коли друга світова скінчилася, Берту перевели на посаду старшого інспектора контори капітана Одеського порту, і це доволі поважний пост. Однак за два роки Берті Рапопорт, яка дослужилася до капітана, запропонували стати диспетчеркою морфлоту.

1962 року жінка мала здобути відзнаку «Почесний працівник морського флоту», однак нагороду вона так і не отримала. Чому так сталося та яка подальша доля однієї з перших у світі капітанок далекого плавання Берти Рапопорт – дивіться на YouTube каналі “Поетика зі Світланою Пензовою”. У випуску “Одеситки, які змінили світ” ви також знайдете неймовірні історії життя першої мисткині в історії, чиї роботи за життя виставлялися у Луврі – українки Соні Делоне та Ніни Строкатої – української науковиці, мікробіологині, правозахисниці, яку засудили до кількох років таборів суворого режиму.

Маємо також інші цікаві історії про українок, які першими «підкорили» військову справу і військові звання, а також про першу бізнес-леді Галичини Климентину Авдикович: вдову українського професора, яка стала королевою шоколаду.