Українки в Європі: що потрібно знати про пошук роботи?
Поради від рекрутерів EWL про перспективні сфери, тенденції ринку праці, легальність і рівень зарплат
Поради від рекрутерів EWL про перспективні сфери, тенденції ринку праці, легальність і рівень зарплат
З початком повномасштабної війни в Україні майже 6,5 мільйона українців стали вимушеними мігрантами в Європі. Близько 50% з них — це економічно активне населення, яке шукало можливість працевлаштуватись.
Польща, як найближчий сусід, спочатку прийняла найбільшу кількість українців. На даний момент у країні проживає близько 957 тисяч українських біженців. Більшість з них — 67% — це жінки працездатного віку та їх діти. Українки одразу влились в польський ринок праці і вже в листопаді 2022-го 65% з них мали роботу.
Їхній внесок у розвиток країни не можливо не враховувати, оскільки вони не лише швидко адаптувались, а й неабияк посприяли економічному зростанню країни.
На кінець березня цього року, в системі соціального страхування (ZUS) у Польщі зареєстровано більше мільйона іноземних громадян, і найчисельнішою групою є українці – 762 тисячі.
Як каже Мар’яна Семенюк — директорка рекрутації Міграційної платформи EWL у Польщі, якщо раніше основною частиною робочих мігрантів у Польщі були чоловіки з України, то зараз все абсолютно змінилось. Українки тепер — основа.
З початком війни Польща дала всі можливості спрощено увійти на ринок праці — а наші громадяни скористались цією можливістю на повну, пояснює Мар’яна Семенюк:
“Українок тепер можна зустріти у Польщі всюди. І вони не сидять на місці, швидко вчать мову, адаптуються. Поляки одразу були шоковані, адже це не те, що було раніше — приїхали просто на заробітки. Наші взагалі змінили враження, хто така українська жінка — вона молода, амбітна та прогресивна”.
Якщо раніше більшість українців приїжджали на фізичну працю, то зараз кожен десятий відкриває свою справу у Польщі, створює робочі місця не тільки для співгромадян, а й для поляків. І це не тільки ті, хто одразу приїхав з власним капіталом, а й ті хто його заробив у Польщі за декілька років.
За дослідженням EWL та Варшавського університету, половина жінок приїхали до Польщі разом із дітьми.
За даними Польського барометра ринку праці, 43% роботодавців беруть на роботу працівників з України найчастіше. Адже вони впевнені, якщо роботу виконує українка чи українець, то все буде якнайкраще.
Поляки звикли працювати не більше 8 годин на день і перепрацьовувати ніхто не буде. А от українки ставлять перед собою цілі і впевно до них ідуть, адже якщо зараз більше вкластись в саморозвиток, то далі буде легше. Таким шляхом йдуть, що високваліфіковані спеціалісти, які підтвертили свою освіту за європейськими стандартами, так і робітничі спеціальності. Наприклад:
Також багато українок розвивають бюті галузь у країнах Європи, адже виявилось, що в цій сфері вони мають набагато більше досвіду і практики. В самій Варшаві можна знайти не один десяток салонів краси і майстерень, власницями яких є українки.
Мінімальна зарплата в Україні складає 8000 тисяч гривень, якщо перевести в злоті — це приблизно 815. А мінімальна зарплата у Польщі — 4300 злотих, в гривнях — понад 42 000 тисячі.
Кожен третій громадянин України, який працює в Польщі, виконує роботу за своєю кваліфікацією. Українці — не тільки звичайні робітники, а фахівці, яких запрошують до офісної роботи, у великі фірми, школи та лікарні.
Хоч значна кількість працюють на роботі нижче своєї кваліфікації, вони все одно отримують гідний заробіток.
Оскільки українці не звикли сидіти склавши руки, вони одразу перейшли в фазу активної дії. А незамінними помічниками в процесі пошуку роботи виступає рекрутер, але він не може повністю виконати за вас всю роботу, описати досвід та ваші навички. Тож що потрібно знати для вдалого процесу пошуку роботи? Відповідають фахівці платформи EWL.
Резюме — це ваша візитна картка. Перед тим як почати пошук роботи з рекрутерами варто впевнитися, що ваше резюме виглядає достойно. Не варто орієнтуватись на українські стандарти написання, резюме має відповідати стандартам країни, де саме ви шукаєте роботу. Наприклад:
Існує багато ресурсів для пошуку роботи у Європі. Найпопулярнішими є онлайн-платформи, такі як LinkedIn та Indeed. Багато рекрутерів шукають кандидатів через професійні мережі.
Корисними вам також стануть платформи:
Переконайтеся, що ваш профіль є повним і актуальним. Додайте детальну інформацію про ваш досвід роботи, навички та освіту. І не забудьте завантажити актуальне фото.
Будь-які емігранти, які переїхали до нової країни, перебувають у стресовій ситуації. І тільки-но ви починаєте карʼєрний шлях, не занижуйте свою зарплатню, адже це не підвищить ваші можливості швидше отримати роботу. Навпаки, доброчесні роботодавці цінують вашу адекватну самооцінку в роботі.
Мінімальна місячна зарплата у:
Ні — нелегальній зайнятості. Так — якісній легалізації у Польщі. За дослідженнями EWL у 2023 році до 5 тисяч українських біженців працювали у Польщі нелегально. Порівняно з попереднім роком, кількість таких працівників зросла на декілька тисяч.
Втім, не варто йти за обіцянками про вищу зарплату на нелегалій роботі, так ви ризикуєте залишитись ні з чим, без соціального й трудового захисту. Покарання за нелегалізацію в Польщі досить жорстоке, і вас чекатимуть великі неприємності. Наприклад:
Тому краще зверніться до фахівців, які допоможуть вам з усіма бюрократичними процесами у працевлаштуванні. Як це зробити, до кого з рекрутерів краще звенутися Мар’яна Семенюк розповла нам в окремому інтерв’ю тут. До речі, у сфері рекрутингу українки також роблять хорошу кар’єру у Польщі, і про це також читайте в розмові з пані Мар’яною.