Три українські фільми початку 2024 року, які не можна пропустити
Підтримуємо українське кіно й дивимось найцікавіші нові кінострічки
Підтримуємо українське кіно й дивимось найцікавіші нові кінострічки
Початок 2024-го року щедрий на кінопрем’єри! Пропонуємо невелику підбірку українських фільмів, які точно не варто пропускати. Детектив, історична драма, романтична комедія… Кожен цікавий по-своєму.
Іронічний детектив про українські 1990-ті режисера Філіпа Сотниченка пропонує згадати ті роки поза російськими наративами, поглянути на те, як ми змінилися та який шлях ще належить пройти. «Ля Палісіада» знайомить із важливими сторінками нашого минулого та є першим фільмом, що розповідає про смертну кару в Україні.
Дія відбувається у 1996 році, за 5 місяців до мораторію на смертну кару. Двоє старих друзів, детектив міліції та судовий психіатр, розслідують вбивство колеги. Колись давно вони обидва були закохані у вдову загиблого. Занурені в заплутану справу й давно забуті спогади, вони створюють майбутнє, де мають жити діти, успадкувавши нереалізовані прагнення батьків.
Фільм поєднує два покоління українців – народжених у 90-ті та їхніх батьків. Один з головних меседжів стрічки: ми – діти своїх батьків, а наслідки не такого далекого минулого безпосередньо впливають на наше майбутнє. То чи здатні ми не повторювати їхні патерни поведінки й прожити інше життя?
Фільм знімався упродовж 5 років, світова прем’єра відбулася під час 52-го міжнародного кінофестивалю у Роттердамі. Відтоді стрічка отримала кілька престижних кінопремій.
Ролі у фільмі зіграли Андрій Журба, Новруз Пашаєв, Олександр Пархоменко, Валерія Олейнікова, Олена Мамчур, Олександр Малєєв, Степан Барабаш, Сергій Лузановський, Олександр Мавріц, а також сучасні українські художники Ярема Малащук та Сана Шахмурадова.
Читайте також: «Ніч перед Різдвом»: 9 невідомих фактів про культовий фільм
Біографічна драма режисера Ігоря Висневського розповість про маловідому сторінку вітчизняної історії та розкриє деталі непростої долі сина великого Каменяра Івана Франка – Петра. Він був одним із засновників організації «Пласт», льотчиком і засновником авіації в Галицькій армії, науковцем, який мав 36 наукових патентів на винаходи, депутатом Верховної Ради УРСР. Молодший Франко був репресований радянською владою, вивезений у Сибір, але дорогою загинув при загадкових обставинах.
Коротко про сюжет стрічки: червень 1941 року, в маєтку Франків у Львові – несподіваний гість. Це старий друг Петра Франка – Андрій Грищук, пліч-о-пліч з яким пройдено найбуремніші роки й події: вони разом були біля джерел скаутської організації «Пласт», боролись за кохання однієї жінки, рятувались з палаючого літака, вибирались із полону… Тепер світ – у вогні Другої світової. Хто і яку роль зіграє в історії?
Головну роль Петра Франка зіграв В’ячеслав Довженко. У стрічці також знялися Ахтем Сеітаблаєв, Надія Левченко, Ірина Кудашова.
Саундтрек до фільму, в якому є кадри з майбутньої стрічки, – українська народна пісня «Розпрощався стрілець» у виконанні «Піккардійської Терції».
Читайте також: Жінки Івана Франка: три кохання, кілька захоплень й один шлюб
Це затишна романтична комедія про силу мрії, любов до кулінарії та справжні дива. Фільм режисера Олександра Березаня розповідає про дівчину Варю, яка переїжджає з маленького містечка до Львова, щоби влаштуватися на роботу до елітного ресторану. Попереду чимало перешкод, але якщо бути наполегливою й вірити в дива, все може бути.
Дорогою до великої мрії Варя зустрічає несподівану знахідку – книжку призабутої легенди української кухні Ольги Франко «Перша українська загально-практична кухня», що відкриває дівчині світ вишуканої автентичної кулінарії сторічної давнини. Творці фільму додали дещицю магії до історії, щоби підкреслити одну з головних ідей фільму – коли ти насправді чогось хочеш, всесвіт та друзі допомагають здійснити це бажання.
Візуальний ряд стрічки – зйомки у затишному Львові, витончене оформлення кулінарних шедеврів високої української кухні та елементи анімації також підтримують атмосферу дива.
Одним з важливих завдань «Смаку Свободи» є нагадати, що українська кухня – це не лише улюблений мамин борщ та вареники з вишнями від бабусі, а й вишукані ресторанні страви, не менш смачні та автентичні. Адже кухня – це твоя неповторність, унікальний спадок та, зрештою, те, ким ти є.
Головну роль Варі зіграла актриса Ірина Кудашова, а в образі Ольги Франко постала Ірма Вітовська. Також у ролях: Костянтин Темляк, Томаш Собчак, Тетяна Малкова, Римма Зюбіна та Павло Лі.
А поки ми чекаємо нові українські фільми, можна переглянути 24 фільми про Різдво. Упродовж зимових свят зробіть собі маленьку паузу, вмостіться з дітлахами та коханими під пледом і порелаксуйте.