Любов Ярош: 103-річна бабуся, яка плете маскувальні сітки
На її долю випали Голодомор та Друга світова війна, а тепер і ця війна
На її долю випали Голодомор та Друга світова війна, а тепер і ця війна
Любов Ярош із села Ходорків Житомирської області народилася 1920 року. Цього літа їй виповнилось 103! Ми дізналися про цю пані з публікацій Музею Голодомору. Доля щедро відміряла пані Любі років, але й випробувань не пошкодувала. Озираючись на своє життя завдовжки понад століття, жінка згадує, що воно ніколи не було легким.
Любов Ярош пережила три штучні голоди, зокрема й найстрашніший – Голодомор-геноцид, під час якого втратила брата і сестру та й сама ледве вижила. З 15 років вона вже сапала в колгоспі буряки. А коли почалася Друга світова, разом з іншими дівчатами була змушена працювати на залізниці під наглядом німців. «Чоловіків майже не було – забрали на фронт, то цю важку роботу переважно робили ми, жінки й дівчата. Потім жінки і косили, і в’язали, і на своїх плечах носили снопи до скирти, бо не було чим підвезти. Брали на радюжки по три снопики і носили. Далеко тако носили… І все руками та на спині», – згадує пані Любов.
Після звільнення села від німецьких загарбників жінку, як особу, що перебувала на окупованій території, силоміць відправили на Донбас – «іскупать віну трудом».
Там вона працювала на пилорамі, й це теж була важка робота. А далі знову колгосп і щоденна праця, яка в совєтах ніколи не цінувалася.
У колгоспі жінка пропрацювала 50 років. Близько 30 років тому залишилася сама після смерті чоловіка. Виховала двох доньок та двох синів, наразі з дітей залишилось троє. Троє з чотирьох онуків воюють, пішли на фронт добровільно. Є ще правнучки та маленький правнук. З бабусею живе донька Валентина, адже мамі треба допомагати. Також до села на все літо з Житомира переїжджає і друга донька, Галина.
Про початок війни пані Люба почула з радіо – діти побоялися їй говорити. І даремно – вона бабуся не з лякливих. Знає всю військову статистику, цікавиться зведеннями про успіхи наших військових – скільки ліквідували військ противника, знищили танків, літаків, потопили кораблів… Усі ці цифри передає вона дочкам, які клопочуться по господарству. «Та що там, вона пам’ятає, з ким жила в одній кімнаті у 1945 році у гуртожитку у Донецьку – може назвати імена та прізвища всіх дівчат! Ось тільки вчора їх усіх нам перераховувала», – говорить донька Валентина.
Ще минулого літа пані Люба з доньками вирішила долучитися до великої громади волонтерів. Побачили у фейсбуці оголошення, що потрібна допомога, і вязалися до роботи – плести кікімори для фронту. Зараз за тиждень встигають сплести дві таких. Передають їх через знайому волонтерку до Києва, а звідти маскувальні костюми їдуть туди, де вони найпотрібніші.
«Ми просунуті бабусі, – сміються доньки. – Хоч нам уже за 70, діти й онуки нас усьому навчили – є і вайбер, і фейсбук, і ютуб. Любов Григорівна інтернетом не користується, але знає мобільні номери напам’ять усіх своїх дітей».
Плести кікімори допомагає сусідка, а матеріал для них збирають по усіх усюдах. Зазвичай плетуть, розпускаючи на нитки старі мішки з-під цукру. Їх перуть, далі фарбують – треба зелена нитка. Пані Люба готує нитки для плетіння, плетінням більше займаються доньки – бабуся вже не так добре бачить.
Разом вони вже зробили та передали на фронт майже 30 кікімор, зокрема й одну особливо велику – для маскування техніки.
Пані Люба наразі – єдина жінка такого поважного віку не лише у селі, а й у районі. Ровесників в окрузі вона не має, але каже, що з молоддю їй навіть цікавіше. Як свідок Голодомору, вона часто зустрічається з журналістами, зокрема, й іноземними, та розповідає про пережитий її родиною геноцид 1932-1933 років. Так, у неї в гостях вже побували репортери «Німецької хвилі», CNN, японського та італійського телебачення.
Прощаючись з пані Любою, журналісти кажуть, що хочуть зустрітися з нею ще й через рік. А вона: «Зустрінемось. Головне, аби ця війна, діти, закінчилася. Дожити до Перемоги – моя велика мрія». Хай здійснюється! Воістину незламною є країна, яка має таких людей!
Підписуйтесь на наш дайджест у Telegram, жіночі історії в Інстаграм та приєднуйтеся до нашої веселої 46 000-ї спільноти у Facebook. Не спамимо дописами, ділимося лише дійсно цікавим 🙂
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: