У 2024 році українське жіноцтво відзначає 140-річчя жіночого руху в Україні, докладно розповідали про це тут. Кілька жіночих організацій (Музей жіночої та гендерної історії, Центр гендерної культури у партнерстві із Фондом імені Гайнріха Бьолля, експертний ресурс «Гендер в деталях», Бюро гендерних стратегій і бюджетування, Українська асоціація дослідниць жіночої історії та Інститут Івана Франка НАН України) упродовж ювілейного року реалізовують ряд заходів й ініціювали масштабну інформаційну кампанію «До 140-річчя жіночого руху в Україні».

Зокрема, у березні пройде «Місяць жіночої історії». Взагалі це щорічна міжнародна акція, яка організовується з 1 по 31 березня, аби підсвітити внесок жінок у світову історію та розвиток сучасного суспільства. Першими «Місяць жіночої історії» почали відзначати у США, згодом інші країни. Україна долучилася до цієї ініціативи з 2017 року. І от у 2024 наше жіноцтво матиме можливість дізнатися про нашу роль в історії у рамках заходів «До 140-річчя жіночого руху в Україні».

Як повідомила Тетяна Ісаєва, яка очолює Центр гендерної культури та Музей жіночої та гендерної історії та є співорганізаторкою інформаційної кампанії, у березні відбудеться багато цікавого. Докладно дати й план подій можна відстежувати у календарі інформкампанії, на фейсбук-сторінці «До 140-річчя жіночого руху в Україні» та на фейсбук сторінці «Українок» — ми як медіапартнери теж триматимемо «руку на пульсі». А наразі вносимо у наші планери та записнички наступні події.


УПРОДОВЖ БЕРЕЗНЯ
ВІДБУВАТИМУТЬСЯ

ЇЇЛЕКТОРІЇ: тематичні онлайн-зустрічі про важливі події та персоналії у жіночій історії. Лекторій працюватиме до кінця 2024 року. Розклад лекцій на березень і подальші місяці оновлюється тут. Запис попередніх лекцій можна переглянути на ютуб.


Онлайн-експозиції в Музеї жіночої та гендерної історії. За посиланням www.gendermuseum.com можна віртуально переглянути тематичні експозиції:

 • Правда про 8 Березня;
 • ЇЇсторія війни;
 • Жінки на захисті миру та безпеки.

Проєкт #140 історій харків’янок, створений громадською організацією «Вік можливостей» (м. Харків). Проєкт розповідає особисті історії жінок, життя яких пов’язане з цим мужнім містом.


8 БЕРЕЗНЯ ВІДБУДУТЬСЯ

Феміністична онлайн-стріча за ініціативи Волинської обласної громадської організації «Волинський пресклуб». Тема – історії жінок, які торували шлях нам, теперішнім.


Всеукраїнська онлайн-акція #140кроків_до_140років. Ідея належить Ользі Твердохліб з жіночої спільноти «Резистанта» і полягає в тому, щоб до 8 грудня 2024 року, тобто до 140-річчя українського жіночого руху, кожна жінка могла зробити якийсь «крок» на захист прав жінок. Маленький чи великий, складний чи простий, онлайн чи наживо, але крок.

8 березня 2024 року ініціаторки пропонують усім жінкам:

 • поширити тег #140кроків_до_140років і свою маленьку (чи велику) обіцянку зробити певний крок. Обіцянку можна оформити у фейсбуці у вигляді:
 • допису;
 • фото з плакатом, на якому описати свій крок;
 • просто плакат з напрямком «кроків».

Так усі ми разом зробимо 140 кроків до 140 років!


9 БЕРЕЗНЯ ВІДБУДЕТЬСЯ

Перший зліт КОВЕНу під гаслом заходу: «Сила жінок — в єдності!». Зліт розпочнеться у Києві на ВДНГ о 14.00, деталі на фейсбук-сторінці події. У програмі:

 • виступи артисток alekkksa, NANA, Геля Зозуля, Alice Change тощо;
 • тематичний маркет жіночих брендів;
 • колаборації з жіночими організаціями з прав жінок;
 • благодійні збори.

У програмі також виступи експерток:

 • гендерні експертки Олена Зайцева та Наталя Семчук проведуть лекцію-дискусію «Оголені та беззахисні — приховані ризики відвертих фото»;
 • членкиня Спілки кінокритиків України Альона Шилова розповість про «Анну Стен — першу українську акторку, чиє ім’я знали у Голлівуді»;
 • гендерна активістка, координаторка громадського альянсу «Політична дія жінок» Ірина Тишко проведе футуристичний діалог про те, «якою буде політика й участь жінок у ній після війни».

Готується до відкриття онлайн-виставка «Неймовірні» на www.gendermuseum.com, в якій буде представлено понад 70 артробіт сучасних художниць та художників, присвячених українським жінкам.

Тож долучаймося до «Місяця жіночої історії» і згуртовано відзначаймо 140-річчя жіночого руху!