108 українських жінок, яких повернули з полону у жовтні 2022 року. Фото: ЄРМАК (ВВС Україна)

За час обміну військовополоненими між Україною та росією з її в’язниць повернуто 238 жінок, 212 з них – це військовослужбовці, 26 – цивільні. Таку інформацію повідомив на брифінгу представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко. За його словами, ще декілька сотень українок досі утримуються росіянами у полоні. Це при тому, що Україна, дотримуючись усіх норм міжнародного права, зокрема Женевської конвенції, російських жінок-військовослужбовиць одразу репатріює і не утримує як полонених. Відповідно, українські жінки мають бути також репатрійовані без жодних умов. Однак ворожа сторона на це не зважає.

Жінки у полоні – це взагалі дуже чутлива тема, зазначила на брифінгу Вікторія Цимбалюк, представниця Координаційного штабу. Вони – найвразливіша категорія цієї війни, адже переважна більшість мають неповнолітніх дітей. І до всіх пережитих цими жінками випробувань додається стрес від невідомості за долю своєї дитини.

Діти теж страждають і потерпають: вони примусово позбавлені агресором материнського тепла, піклування, спілкування

Брифінг у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими на тему полонених жінок та проєкту на підтримку їхніх дітей
Маленькі серця міцніші за сталь

Щоб допомогти маленьким українцям, які віддано чекали та продовжують чекати своїх матусь з полону, ряд організацій за підтримки Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими започаткували благодійну ініціативу «Маленькі серця міцніші за сталь». Вона полягає у різноманітних акціях на підтримку дітей військовополонених. Одна з перших – DESTROY THE TANK. Це спільний проєкт США та України, організований благодійним фондом Gate To Ukraine і «Благодійним фондом Діани Подолянчук». Амбасадорами стали сам Валерій Залужний та Кирило Буданов.

Для цього проєкту спеціально розпиляли справжній ворожий танк Т-80БВМ, підбитий на Харківщині бійцями спецпідрозділу «Кракен». З металу зробили сувеніри і продали їх задля благодійної мети – придбати планшети для дітей, чиї матері звільнені з полону або ще перебувають у неволі ворога.

Наразі зібрано 1,5 мільйона гривень, яких вистачило не лише на гаджети дітям, а й на допомогу Силам Оборони України

Богдан Охріменко тримає сувенір проєкту DESTROY THE TANK, створений з розпиляного дула російського танка
Учасниці брифінгу парамедикиня, військовополонена Юлія Паєвська (Тайра) та Наталя Кравцова, представниця ГО «Рада дружин та матерів захисників України «ЖІНКИ зі СТАЛІ»
Коли жінка просить танк

Акцію DESTROY THE TANK придумала жінка – Діана Подолянчук, засновниця благодійного фонду. «Мені потрібен танк!», – якось заявила вона з порога Богдану Охріменко. Хто ж встоїть перед такою безапеляційною вимогою української жінки? І пан Богдан танк для Діани знайшов. До пошуку підключався сам Кирило Буданов.

І от на брифінгу, на який запросили онлайн-журнал “Українки”, розповіли про перший результат проєкту: діти отримали планшети і ще поїхали на екскурсію на страусину ферму. Ясна річ, мам це не поверне, але зробить життя дітей трохи яскравішим, допоможе у навчанні та подарує приємні емоції.

Робота над звільненням українських військовополонених, і передусім жінок, триває, наголосив Богдан Охріменко. І координаційний штаб, і Офіс Президента, і Уповноважений з прав людини докладають усі зусилля для цього. І поки ми не звільнили всіх українців, украй важливо постійно наголошувати, нагадувати світовій спільноті і залучати її до контролю за дотриманням російською стороною Женевської конвенції, додала Вікторія Цимбалюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: