Юлія Муллок: як українка за походженням стала останньою принцесою Кореї
А ще вона брала участь у розробці скляної піраміди для Лувру
А ще вона брала участь у розробці скляної піраміди для Лувру
Нашого цвіту по всьому світу, і Юлія (Джулія) Муллок одна з тих українок за походженням, які залишили цікавий слід в історії. Про таких непересічних особистостей розповідає історикиня, доцентка кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка Ольга Сухобокова у заснованому нею проєкті Diaspora.ua. Юлія Муллок привернула і нашу увагу – вона не лише стала останньою принцесою Кореї, а й зробила чимало хороших справ.
Юлія народилася 18 березня 1928 року у Пенсильванії (США) у родині українських емігрантів.
Здобула хорошу освіту та працювала в команді одного з найкращих архітекторів Нью-Йорка, яка розробляла скляну піраміду для Лувру.
Водночас особисте життя жінки довго не складалось. Вирішивши кардинально щось змінити та поїхати до Іспанії, 35-річна Юлія розклеїла оголошення про продаж своєї квартири. А далі події розгорталися, як у кіно. Оглянути квартиру прийшов її новий співробітник, випускник Принстона Ї Ґу – останній принц Корейської імперії.
Читайте також: Забуті імена: українки за походженням, які стали світовими кінозірками 1920-40-х років
Принц попросив Юлію заради нього залишитися у Штатах. Згодом Ї Ґу освідчився їй – українською. І хоча зазвичай в українській діаспорі тоді не були поширені шлюби з представниками інших націй, та й було очевидно, що цей шлюб –мезальянс, батьки нареченої погодилися. Так українка стала принцесою Кореї, за якою до кінця життя закріпився титул «Її Імператорська Величність».
Варто зауважити, що корейська монарша династія вже не мала впливу. З монархії країна перетворилась на президентську республіку, всі імператорські маєтки було націоналізовано.
У 1963 році до влади в Кореї прийшов новий президент і дав згоду на повернення королівської родини на батьківщину та дозволив оселитися в одному з сеульських палаців.
Читайте також:
Водночас життя принцеси Юлії було непростим не лише через це. Батьки чоловіка так і не прийняли її, а відсутність дітей посилювала неприязнь до невістки.
Аби відволіктись, Юлія займалася благодійністю у сиротинцях та відкрила крамницю одягу, пошитого людьми з інвалідністю. Місцеві називали її «Великою мамою». За іронією долі, слово «мама» вона чула лише від чужих людей – у подружжя так і не народились власні діти.
Зрештою Юлія та Ї Ґу удочерили дівчинку, яку назвали Євгенією.
Все ж обставини виявилися сильнішими за кохання, і в 1982 році пара офіційно розлучилася після 20 років шлюбу. Ні Ї Ґу, ні Юлія не одружилися вдруге. Принц переїхав до Японії, де викладав архітектуру в університеті. А остання принцеса Кореї ще багато років жила в Сеулі.
Померла Джулія на 90-му році життя у притулку для літніх людей в Гонолулу на Гаваях. Вона пережила колишнього чоловіка – принца Кореї Ї Ґу на дванадцять років.