Мистецькі твори, які росія викрала або знищила, є частиною видатного спадку української культури. Кожна хустка у колекції – помічник у культурній дипломатії, можливість розказати світові правду про втрачені українські скарби.
Лише за перші місяці повномасштабного вторгнення у 2022 році росіяни вивезли колекції з 40 українських музеїв. Втім, ця ганебна практика має глибоке коріння, адже росія викрадає та привласнює українські твори мистецтва протягом сотень років. Проєкт OLIZ та UNITED24 розповідає історію трьох таких робіт, що були створені в різні історичні періоди, але мають спільну долю.

«Коли п’ять років тому ми запустили бренд OLIZ, то прагнули за допомогою моди популяризувати українське мистецтво. Ми постійно співпрацювали з музеями та допомагали їм. Але під час повномасштабного вторгнення Україна переживає безпрецедентні втрати мистецької спадщини, адже всі музеї на окупованих територіях втратили свої колекції. І навіть після деокупації музеям дуже важко виживати, наприклад, Херсон щодня перебуває під обстрілами. Саме тому ми об’єднались із фандрейзинговою платформою UNITED24 і створили колекцію, яка нагадає світу, наскільки глибокою є проблема привласнення росіянами нашої культурної спадщини. Ми віримо, що невдовзі Україна зможе повернути не тільки свої території, але і викрадені мистецькі твори», – розповідає засновниця OLIZ Христина Оліярник.

«Мистецькі твори, що лягли в основу колекції OLIZ та UNITED24, були привласнені або знищені росією. Як і багато інших, точну кількість яких неможливо уявити. Їх підривали, різали, спалювали, втоптували в землю, але переважно викрадали. Щоб потім виставити у своїх музеях та галереях і назвати російським мистецтвом. Кожна хустка – історія викраденої або знищеної роботи українських митців. Кожна хустка – помічник у культурній дипломатії, можливість розказати світові правду. І ми сподіваємося, що донори UNITED24 зі 110 країн допоможуть нам розповсюдити ці історії. Водночас кожна хустка – символ нашої віри, що одного дня справедливість візьме гору. Усе викрадене повернеться додому. Усе знищене буде відновлено. Саме тому кошти від продажу колекції будуть спрямовані на відбудову України», – говорить Ярослава Гресь, координаторка платформи UNITED24. 

Три роботи з колекції:

Мозаїка «Святий великомученик Димитрій Солунський»

На цій хустці – унікальна мозаїка. Невідомий майстер створив її на початку 12 століття для Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря у самому серці Києва. Вона прикрашала храм майже тисячу років і пережила монголо-татарську навалу, землетруси й пожежі. У 1937 році радянська влада знищила собор, а мозаїку демонтували та вивезли до Москви у 1938 році. Наразі вона у головному музеї росії – Третьяковській галереї.

Архип Куїнджі. «Червоний захід»

На хустці зображена знаменита робота Архипа Куїнджі «Червоний захід», над якою художник працював у 1905-1908 роках. Куїнджі народився у Маріуполі та походив з давнього роду греків, які мешкали у Причорномор’ї ще з античних часів. Найвідоміші його роботи – це українські пейзажі. Полотно з заходом сонця над Дніпром вважають одним з останніх шедеврів художника. Оригінал картини знаходиться в знаменитому нью-йоркському Музеї мистецтва Метрополітен, а от її ескіз зберігався в Маріупольському художньому музеї ім. Куїнджі. Навесні 2022 року внаслідок російського авіаудару музей був зруйнований, а понад 2000 робіт із нього викрадені. Серед них і безцінний ескіз. Його доля наразі невідома.

Розпис будинку-музею Поліни Райко

На хустці відтворено фрагмент розпису будинку української художниці Поліни Райко в Олешках на Херсонщині. Райко – унікальна мисткиня, представниця наївного мистецтва, яка, не маючи художньої освіти, за шість років перетворила свій будинок на справжній витвір мистецтва. Тут на стінах ожили її сни – дивовижні тварини та казкові рослини. Після смерті художниці її будинок перетворили на музей. 6 червня 2023 року росіяни підірвали Каховську ГЕС, і велика вода підтопила будинок. Більшість розписів втрачена назавжди. Сьогодні Олешки перебувають під російською окупацією.

Кошти з продажу хусток будуть спрямовані на відновлення будинків у Київській області, якими опікується платформа UNITED24.