сучасні українки


ВАЛЕНТИНА
ШУЛЬЦ

щоденник волонтерки про поїздку з Ектором Хіменесом-Браво на фронт, пакети для тіл і дзвінок генералу Марченку

Валентина Шульц, депутатка Одеської районної ради, без перебільшення, снідає у Києві, обідає в Одесі, а вечерю має у Миколаєві… Жартує, що збилася з ліку, скільки точок на карті України вже відвідала – пів тисячі набереться. Зараз мотається з гуманітаркою, яку з початку повномасштабного вторгнення розвозить і нашим захисникам, і мешканцям прифронтових територій.

До повномасштабного вторгнення їздила Україною, розвивала безкоштовні освітні центри, соціальні й жіночі ініціативи тощо. Таке майже кочове життя Валентина обрала абсолютно свідомо. Їй не припала до душі ТОП-посада у банківській сфері, яку вона посідала тривалий час. Їй здалося замало будувати власний бізнес. Розбудовувати, розвивати соціальні проєкти – ось те, до чого лежить її душа.

Валентина торік навіть вступила до Одеської військової академії на спеціальність «Бойове застосування військових частин і підрозділів військової розвідки», а нещодавно стала заступницею голови громадської організації «Вільні та Вірні», яка займається допомогою ЗСУ, ВПО і створенням дієвої ветеранської політики. Водночас не припиняє волонтерську діяльність і далі живе у безперервному нонстопі: Київ, Одещина, Миколаївщина, Херсонщина, наш Схід…

За цей час у Валентини зібралося безліч історій – різних: про щирість, підтримку, сміх крізь сльози, людське тепло і майже анекдотичні випадки. Сміється: якби мала вільний час, то вже б сіла писати книжку. Віримо, що колись пані Валентина і це зробить – з її запалом та енергією цілком реально.

А поки що розпитали Валентину Шульц про найцікавіші, найбільш знакові моменти цих двох доленосних для всіх українців років. Вийшов цілий щоденник волонтерки…

Миколаїв швидко перетворився з мірного міста на неприступну фортецю. Біля миколаївської ОДА, березень 2022
БЕРЕЗЕНЬ 2022-го

До цього моменту я вже кілька разів приїжджала до Миколаєва з гуманітаркою. Він став Південним форпостом, який мав зупинити наступ на Одещину. Возила інструменти для військових машин, балони з фарбою для маскування машин, їжу, ліки, автівки, тепловізори, взуття та одяг для наших захисниць і захисників. Скільки героїзму я побачила за цей час! Того разу до списку необхідних речей попросили додати мішки… Які мішки? Я навіть не зрозуміла, про що йде мова. Для тіл – пояснили мені. Я остовпіла, в мене перехопило дихання. Хоча тільки на мить. Я спакувала все потрібне й поїхала.

КВІТЕНЬ 2022-го

У ті дні я була з групою міжнародних журналістів, допомагала їм висвітлювати події. На Миколаївщині ще тривали запеклі бої. Дзвінок від хлопців з однієї з бригад пролунав абсолютно несподівано. «Валю, потрібна їжа й теплі речі. Тут старі люди в психіатричній лікарні перебувають без нагляду». Ну, скажімо, де взяти все необхідне – я знаю, але на чому це все везти? Я озирнулася навколо… Чудове авто з написом «Преса» стояло прямо переді мною. «Скажіть, щоб машину з написом «Преса» пропустили до вас», – попросила я бійців.

Залишилися майже дрібниці – пояснити журналістам, що я забираю їхню машину… Я намагалася зробити це дуже чемно, та вони чомусь все одно вирішили, що я її просто викрадаю. Так і стояли розгублені, коли я на ній від’їжджала…

Речі, їжу, воду та ліки я довезла. На очі наверталися сльози, коли я побачила, як наші хлопці, що й так постійно стримують ворога, ще й турбуються про хворих. Сталося так, що з десяток людей залишилися в лікарні. Опіку над ними взяли військові. Ну а ми, волонтери, зі свого боку допомагали, чим могли…

Машину журналістам я звісно повернула. Показала їм фото, які красномовно пояснювали, заради чого я позичила їхнє авто. Далі були обійми та сльози

Дружня команда та посмішки рятують у найскладніші часи. Під час відправлення гуманітарки.
Дорогою у щойно звільнене місто Херсон, листопад 2022 року
ТРАВЕНЬ 2022-го

Я неодноразово потрапляла під обстріли. Проте, мабуть, найстрашнішою була подорож до Миколаєва з гуманітаркою з Одеси, разом з одним місцевим бізнесменом.

Він перевозив із Миколаєва до Одеси склад з усім своїм обладнанням, а з Одеси повертався порожнім, ось і погодився взяти мене з моїм вантажем. Склади бізнесмена знаходились неподалік від того місця, де я мала вивантажити гуманітарку. Дорогою ми чули звуки боїв, що точилися неподалік. Мовчали. Те, що він не збирається довозити мене до місця призначення, я збагнула тільки тоді, коли ми зупинилися.

Він вивантажив усю мою гуманітарку на піддони майже в чистому полі та й поїхав. Я залишилася сама, зв’язку немає, з усіх боків лунають вибухи, чий саме танк може з’явитися на дорозі – незрозуміло… Ймовірно, це був найстрашніший момент. Якимось дивом я змогла додзвонитися до генерала Марченка! Якимось дивом він узяв слухавку! Я була врятована. Хоча, звісно, генералом Марченком була врятована не лише я…

ЧЕРВЕНЬ 2022-го

Тоді моїм головним завданням було налагодження логістики між Одесою та Миколаєвом. Ну а розпочинати треба було, звісно, з пошуку собі місця для ночівлі.

Я скористалася тим, що знала: подзвонила Дмитру Марченку та попросила допомоги заселитися в готель – єдиний, що був мені відомий у Миколаєві, адже колись у ньому вже зупинялася. Це було чудове місце біля річки… «Так, місце чудове, – підтвердив генерал, – проте туди прилітає кожного дня, та ще й чути там усі вибухи в околиці!»

Я вважаю, що саме тоді почалася моя справжня історія з Миколаєвом. А ще того разу я мала нагоду спостерігати, як працює цей талановитий генерал/

Цей генерал зміг блискуче організувати оборону міста та перебувати 24/7 на зв’язку з військовими, поліцейськими, волонтерами. Просто дивовижно!

З почесною нагородою від Міністерства оборони за сприяння роботи ЗСУ Миколаїв, отриманою від генерала Дмитра Марченка, 14 жовтня 2022 року
Чергова партія гуманітарної допомоги для мешканців Миколаєва, квітень 2022 року
ЖОВТЕНЬ 2022-го

Якось мені зателефонувала знайома й запитала, чи можу я відвезти на передову Ектора Хіменеса-Браво. Я вже чула раніше, що відомий кухар розробив власний рецепт сухого борщу, і що саме його він хоче приготувати для бійців на передовій. «Чому ж ні – поїхали…»

По дорозі Ектор чимало розпитував про те, який настрій у бійців, чим ще він може їм допомогти, чи не бажають вони чогось особливого… «А ми зараз у них і спитаємо», – вирішила я. Набрала мобільний одного з бійців підрозділу, до якого ми власне й їхали. «Привіт, я до вас Ектора Браво з борщем везу», – почала я бесіду. «Ектора?! Оце так! – пролунало в слухавці. – А коли будете? Бо ми на завдання йдемо, тож доведеться там усе швидесенько робити, аби встигнути на борщ… До зустрічі!» У мене стислося серце, адже скільки їх вже не повернулися з завдань!

Минуло майже дві доби з моменту тієї розмови, і ми приїхали на передову. Бійцям сподобався борщ, а Ектору – польова кухня. Хлопці вирішили її подарувати кухарю, хоча не зараз, а одразу після перемоги.

Я весь час шукала очима того, з ким говорила два дні тому. Ось і він, разом із побратимами – усі втомлені, але усміхнені. «Ми так поспішали на цей борщ, що довелося в орків БМП викрасти, бо пішки б не встигли», – розповіли вони.

«Знаєш, Екторе, здається, якби ми сказали хлопцям, що ти в Криму свій борщ будеш варити, вони б і туди встигли пробитися», – жартували ми на зворотному шляху

Привезена їжа не залежується у військових! Хвилина приготувать – та на пательню. Квітень 2022 року
Блокпост в Одеській області, кінець квітня 2022 року: відправлення бійців на Донецький напрямок
ГРУДЕНЬ 2022-го

Знаєте, до чого звикнути найважче? Ні-ні – не до постійних обстрілів, адже я вже «навчилася» спати під постійні вибухи від «Градів». І навіть не до шаленої втоми… До холоду! Він пронизливий, він не дає думати, не дозволяє зібратися з силами. Ти весь час тремтиш і шукаєш, що б іще на себе натягти. Ковдра, спальники, светри не дуже допомагають.

До Миколаєва залишалося їхати ще сорок кілометрів, і ми вирішили зупинитися. Невеличку, цілковито спорожнілу сільську лікарню охороняв дідусь. Він вийшов назустріч, готовий допомогти всім, чим тільки зможе. «Скажіть, чи можна у вас десь погрітися?» – запитала я. «Так-так, можна! Я вас зараз до моргу проведу. Там у нас найтепліше місце!» – весело відповів дідусь. Я не знала, чи плакати, чи сміятися, але від пропозиції відмовилася.

Упродовж усього шляху до Миколаєва ми з водієм намагалися збагнути, чому морг став найтеплішим місцем

Під час евакуації цивільного населення. Грудень 2022 року
СЕРПЕНЬ-ГРУДЕНЬ 2023-го

Життя змінилося. Хоч місто постійно перебуває під загрозою ракетних ударів, та напруга все одно не така, як рік тому. Люди звикли жити й працювати під час війни.

Втім разом із такою страшною звичкою прийшла певна байдужість. Я відчуваю це дедалі більше під час кожної своєї подорожі до Миколаєва. Чи то навколишні руйнування так впливають? І незрозуміло, чому це все не відновлюють? Чому з цим зволікають? Зараз навколо все ще буяє зелень, прикрашаючи сьогодення, а що буде в листопаді? Вулиці темні й часто неприбрані, хоч і доволі багатолюдні.

Миколаїв став прихистком для переселенців з окупованих областей і Херсона. Крім того, додому повернулися багато з тих, хто виїхав у перші місяці війни. Тож саме час дати можливість будувати нове життя!

Особливо потребує розвитку молодь… Я ловлю себе на думці, що перестаю розуміти Миколаїв. І з цим треба щось робити

З місцевими жителями селища на Херсонщині, листопад 2022 року  
Ще не відвантаживши одну партію гуманітарки треба думати про наступну. Потреб дуже багато! Біля складів на Херсонщині
СІЧЕНЬ 2024-го

Рішення прийшло саме собою. Я припиняю подорожі до Миколаєва, у цьому більше немає сенсу. Місту більше не потрібна термінова гуманітарна допомога – Миколаєву потрібен поштовх для розвитку! Саме зараз, саме під час війни.

Тож вирішено: я більше не їжджу в Миколаїв із гуманітаркою, я переїжджаю сюди жити! Що я можу запропонувати? Свій досвід, свою енергію, свою непохитну віру в Перемогу та свої почуття! Миколаєве, я хочу, щоб ти знав: я люблю тебе!