З початком повномасштабної війни в Україні майже 6,5 мільйона українців стали вимушеними мігрантами в Європі. Близько 50% з них — це економічно активне населення, яке шукало можливість працевлаштуватись.

Польща, як найближчий сусід, спочатку прийняла найбільшу кількість українців. На даний момент у країні проживає близько 957 тисяч українських біженців. Більшість з них — 67% — це жінки працездатного віку та їх діти. Українки одразу влились в польський ринок праці і вже в листопаді 2022-го 65% з них мали роботу.

Їхній внесок у розвиток країни не можливо не враховувати, оскільки вони не лише швидко адаптувались, а й неабияк посприяли економічному зростанню країни.

ЯК УКРАЇНКИ ЗМІНИЛИ ПОЛЬСЬКИЙ РИНОК ПРАЦІ

На кінець березня цього року, в системі соціального страхування (ZUS) у Польщі зареєстровано більше мільйона іноземних громадян, і найчисельнішою групою є українці – 762 тисячі.

Як каже Мар’яна Семенюк — директорка рекрутації Міграційної платформи EWL у Польщі, якщо раніше основною частиною робочих мігрантів у Польщі були чоловіки з України, то зараз все абсолютно змінилось. Українки тепер — основа.

З початком війни Польща дала всі можливості спрощено увійти на ринок праці — а наші громадяни скористались цією можливістю на повну, пояснює Мар’яна Семенюк:

“Українок тепер можна зустріти у Польщі всюди. І вони не сидять на місці, швидко вчать мову, адаптуються. Поляки одразу були шоковані, адже це не те, що було раніше — приїхали просто на заробітки. Наші взагалі змінили враження, хто така українська жінка — вона молода, амбітна та прогресивна”.

Якщо раніше більшість українців приїжджали на фізичну працю, то зараз кожен десятий відкриває свою справу у Польщі, створює робочі місця не тільки для співгромадян, а й для поляків. І це не тільки ті, хто одразу приїхав з власним капіталом, а й ті хто його заробив у Польщі за декілька років. 

За дослідженням EWL та Варшавського університету, половина жінок приїхали до Польщі разом із дітьми.

При цьому українки у Польщі встигають все: працювати, виховувати дітей, начатись, навіть створювати власний бізнес, і все це в чужій для себе країні, каже Мар’яна Семенюк

УКРАЇНСЬКІ МІГРАНТИ — ОПОРА ДЛЯ ПОЛЬСЬКОГО РИНКУ ПРАЦІ

За даними Польського барометра ринку праці, 43% роботодавців беруть на роботу працівників з України найчастіше. Адже вони впевнені, якщо роботу виконує українка чи українець, то все буде якнайкраще.

Поляки звикли працювати не більше 8 годин на день і перепрацьовувати ніхто не буде. А от українки ставлять перед собою цілі і впевно до них ідуть, адже якщо зараз більше вкластись в саморозвиток, то далі буде легше. Таким шляхом йдуть, що високваліфіковані спеціалісти, які підтвертили свою освіту за європейськими стандартами, так і робітничі спеціальності. Наприклад:

 • майже 148 тисяч працівників з України залучені до промисловості у Польщі;
 • на польських будівництвах, працює понад 102 тисячі українців;
 • понад 95 тисяч працевлаштовані в транспортній промисловості та логістиці.

Також багато українок розвивають бюті галузь у країнах Європи, адже виявилось, що в цій сфері вони мають набагато більше досвіду і практики. В самій Варшаві можна знайти не один десяток салонів краси і майстерень, власницями яких є українки.

Зі свого боку польські підприємці також адаптувались до нових реалій і почали більше брати українок на ті вакансії, де раніше надавали перевагу чоловікам, тепер кордони суто жіночої і чоловічої роботи потрохи зникають

СКІЛЬКИ УКРАЇНЦІ ЗАРОБЛЯЮТЬ У ПОЛЬЩІ

Мінімальна зарплата в Україні складає 8000 тисяч гривень, якщо перевести в злоті — це приблизно 815. А мінімальна зарплата у Польщі — 4300 злотих, в гривнях — понад 42 000 тисячі.

Кожен третій громадянин України, який працює в Польщі, виконує роботу за своєю кваліфікацією. Українці — не тільки звичайні робітники, а фахівці, яких запрошують до офісної роботи, у великі фірми, школи та лікарні.

 • більшість з них заробляє близько 5000 злотих нетто на місяць (~49 000 тисяч грн);
 • 7% отримують зарплатню в розмірі від 5000 до 6000 тисяч злотих (~49 000 — 59 000 тисяч грн);
 • 5% заробляє ще більше.

Хоч значна кількість працюють на роботі нижче своєї кваліфікації, вони все одно отримують гідний заробіток.

Європейський ринок праці залишається привабливим для українців. На користь також йде географічна близькість і низький мовний бар’єр

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ПОШУК РОБОТИ У ЄВРОПІ?

Оскільки українці не звикли сидіти склавши руки, вони одразу перейшли в фазу активної дії. А незамінними помічниками в процесі пошуку роботи виступає рекрутер, але він не може повністю виконати за вас всю роботу, описати досвід та ваші навички. Тож що потрібно знати для вдалого процесу пошуку роботи? Відповідають фахівці платформи EWL.

1. ПРАВИЛЬНО СКЛАДАЄМО РЕЗЮМЕ

Резюме — це ваша візитна картка. Перед тим як почати пошук роботи з рекрутерами варто впевнитися, що ваше резюме виглядає достойно. Не варто орієнтуватись на українські стандарти написання, резюме має відповідати стандартам країни, де саме ви шукаєте роботу. Наприклад:

 • резюме у Польщі має бути коротким і в простій формі. В ідеалі — одна сторінка, де потрібно вказати особисті дані, освіту й досвід. Також додатковою перевагою буде знання польської мови;
 • у Німеччині резюме має бути коротким, максимум до 2-х сторінок, проте змістовне, адже все інше ви зможете описати в мотиваційному листі;
 • хороше резюме у Швеції має виглядати стисло та інформативно. Досвід роботи має бути викладений хронологічно з вказівкою на період, назву компанії та вашу посаду.
2. ПОШУК ВАКАНСІЇ

Існує багато ресурсів для пошуку роботи у Європі. Найпопулярнішими є онлайн-платформи, такі як LinkedIn та Indeed. Багато рекрутерів шукають кандидатів через професійні мережі.

Корисними вам також стануть платформи:

 • Flagma.pl
 • Pracuj.pl
 • Gowork.pl
 • Gumtree.pl

Переконайтеся, що ваш профіль є повним і актуальним. Додайте детальну інформацію про ваш досвід роботи, навички та освіту. І не забудьте завантажити актуальне фото.

3. ОРІЄНТОВНИЙ ЗАРОБІТОК ПО ВСІЙ ЄВРОПІ

Будь-які емігранти, які переїхали до нової країни, перебувають у стресовій ситуації. І тільки-но ви починаєте карʼєрний шлях, не занижуйте свою зарплатню, адже це не підвищить ваші можливості швидше отримати роботу. Навпаки, доброчесні роботодавці цінують вашу адекватну самооцінку в роботі.

Мінімальна місячна зарплата у:

 • Німеччині — 1 583 євро(67 338 грн)
 • Литві — 840 євро(35 732 грн)
 • Італії — 1 317 євро(65 023 грн)
 • Франції — 1767 євро(75 165 грн)
ЛЕГАЛІЗАЦІЯ У ПОЛЬЩІ

Ні — нелегальній зайнятості. Так — якісній легалізації у Польщі. За дослідженнями EWL у 2023 році до 5 тисяч українських біженців працювали у Польщі нелегально. Порівняно з попереднім роком, кількість таких працівників зросла на декілька тисяч.

Втім, не варто йти за обіцянками про вищу зарплату на нелегалій роботі, так ви ризикуєте залишитись ні з чим, без соціального й трудового захисту. Покарання за нелегалізацію в Польщі досить жорстоке, і вас чекатимуть великі неприємності. Наприклад:

 • штраф до 5 000 злотих;
 • вимога покинути країну, тобто депортація;
 • заборона на в’їзд у всі країни Шенгенської зони на термін від 1 до 3 років.

Тому краще зверніться до фахівців, які допоможуть вам з усіма бюрократичними процесами у працевлаштуванні. Як це зробити, до кого з рекрутерів краще звенутися Мар’яна Семенюк розповла нам в окремому інтерв’ю тут. До речі, у сфері рекрутингу українки також роблять хорошу кар’єру у Польщі, і про це також читайте в розмові з пані Мар’яною.