Україна у долях видатних жінок: 7 біографічних книжок про наших землячок
Серед них - оперна діва, письменниці, художниця, військові і жінка, що творила незалежну Україну
Серед них - оперна діва, письменниці, художниця, військові і жінка, що творила незалежну Україну
Цьогоріч 23 вересня виповнюється 150 років з дня народження неймовірної українки, неперевершеної оперної співачки Соломії Крушельницької. Українські жінки завжди славилась у світі своєю красою, талантом, мудрістю, силою духу та відданістю. Маємо чимало прикладів для гордощів та наслідування. Разом з книжковою платформою Yakaboo ми зібрали для вас декілька найцікавіших біографій яскравих українок.
СОЛОМІЯ КРУШЕЛЬНИЦЬКА
Богдан Мельничук
Соломія народилася 1872 року у селі на Тернопільщині. А через два десятки років почалася її тріумфальна хода найпрестижнішими сценами світу. Ще за життя Крушельницька визнана найвидатнішою співачкою світу.
Прийнявши рішення залишитися у Львові у 1939-му році, Крушельницька, в той час викладачка консерваторії, дожила віку у скромній квартирі. Вона продовжила навчати вокалу нових зірок, навіть якщо радянські чиновники ставили під сумнів її профпридатність через загублений у нетрях архівів консерваторський диплом. У ньому було написано: “Цей диплом отримує панна Соломія Крушельницька як свідоцтво мистецької освіти, здобутої взірцевою старанністю і надзвичайними успіхами”.
ОЛЯ
Ольга Саліпа
Ольга Кобилянська для нас письменниця, подруга Лесі Українки, феміністка. А ще вона — жінка. Пристрасна, вперта, з комплексами та внутрішньою боротьбою, жива та сильна.
Та, що мріяла побачити море, але за все життя так його і не побачила. Хотіла стати професійною акторкою, але віддала перевагу літературі. Мала прийомну дитину, позашлюбну доньку одного з братів. До нестями кохала поета Йосипа Маковея, який не відповів їй взаємністю. Такою ми її не знали, але тепер знатимемо завдяки дебютному роману Ольги Саліпи. Книжка про невідому Ольгу Кобилянську та її шлях до щастя — володар Гран-прі «Коронації слова-2020».
НЕЙМОВІРНА. ОДА ДО РАДОСТІ
Ірен Роздобудько
Одна з найулюбленіших українських авторок пише про Олену Телігу, поетесу та борчиню за українську незалежність. Якби Теліга залишилась у Празі, куди на початку 1920-х виїхало багато української інтелігенції, вона могла б побудувати успішне життя в Європі. Наприклад, стати акторкою або продовжувати плідну літературну й просвітницьку діяльність, зачаровувати у світських салонах.
Її порівнювали з леді Гамільтон, мадам Помпадур і навіть Ґретою Ґарбо. Натомість вона стала однією з найяскравіших постатей українського спротиву і загинула в Бабиному Яру нескореною. Читайте захоплюючу історію про життя нашої героїні.
ЖІНКА, ЯКА ТВОРИЛА НЕЗАЛЕЖНУ УКРАЇНУ
Ярослава Стецько
Жінок в українському національному русі було немало, але ми знаємо про них небагато. Ця книжка — блискуча спроба виправити ситуацію. Соратниця провідника ОУН Степана Бандери, дружина ідеолога ОУН Ярослава Стецька і новообрана лідерка оунівців приїхала в Україну на постійне проживання на початку 90-х, коли Україна нарешті стала незалежною.
Як сформувалась її неймовірна особистість, якою була боротьба Ярослави за незалежність України і розвал СРСР, яким було її життя в еміграції — про це все докладно розповідає у своїй книзі Дмитро Куделя, дослідник підпілля ОУН із Дніпропетровська.
ОЛЕКСАНДРА ЕКСТЕР
Георгій Коваленко
Цьогоріч виповнюється 140 років з дня народження художниці, сценографки, визначної авангардної мисткині світу, однієї з засновниць вишуканого стилю “ар-деко”, Олександри Екстер. Понад 35 років свого життя вона прожила в Києві. Тут Олександра закінчила гімназію, навчалась у Київському художньому училищі, відкрила Майстерню живопису, в якій навчалися й спілкувалися між собою найвидатніші київські митці.
Переїхавши 1924-го року до Франції вона також займалася модою, створювала тканини та інтер’єри. Зараз твори Олександри Екстер зберігаються в різних музеях світу і, зокрема, Національному художньому музеї України в Києві, де вона розпочинала свій творчий шлях.
ЖІНКИ ВІЙНИ
Анна Шила
Видатні українки, які творять історію — це і наші сучасниці, які боронять нашу батьківщину на фронті. У цій книжці війну ми бачимо через історії 25-ти реальних жінок. Потужні та надихаючі інтерв’ю для цієї книжки дали парамедикині, волонтерки, журналістки, військовослужбовці.
Авторка розповідає про вистраждані долі героїнь, але водночас кожна з них — це символічний образ, у якому втілено життя й емоції багатьох жінок-воїнів. Книжка вийшла у 2018-му році, і ми бачимо наскільки пророчими стали слова волонтерки Марусі Звіробій: “Діти, якщо ви не будете цікавитися власною країною, нею зацікавиться хтось інший. А вашим дітям доведеться проливати кров”.
КРАЇНА ЖІНОЧОГО РОДУ
Укладач Вахтанг Кіпіані
Видатні українки XX століття: лікарки, учительки, учасниці національно-визвольного руху, політув’язнені, журналістки, військовички, культурні діячки — всі вони гідні того, аби ми знали про них та пам’ятали їх.
У цій книжці зібрано інтерв’ю, свідчення, архівні документи й довідки про визначних жінок України — матеріали ресурсу «Історична правда». Серед них і унікальне інтерв’ю Квітки Цісик, і статті про докторку медицини Розалію Ліфшиць-Винниченко, підпільницю Ірину Тимочку — «Христю» й письменницю Олену Телігу, і розмова з Валентиною Шевченко, яка очолювала Президію Верховної Ради УРСР під час аварії на ЧАЕС.
Дякуємо, що нас читаєте, дівчата 🙂 Якщо ви маєте цікаву історію, героїню, публікацію, експертну думку і маєте бажання роповісти, поділитися з журналом «Українки», напишіть нам на пошту: ukrainkycomua@ukr.net. У листі обов’язково вкажіть свої контакти. Долучайтеся до спільноти українок!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: