У світі народжується менше дівчат: дослідження
Як технології, традиції і «селективні аборти» впливають на глобальну демографію
Як технології, традиції і «селективні аборти» впливають на глобальну демографію
Світова тенденція народжуваності протягом тривалого часу залишалася відносно стабільною: останнім часом народжується менше дівчат порівняно із хлопцями. У середньому на кожні 105 новонароджених хлопчиків припадає 100 дівчаток. Така пропорція зумовлена вищою смертністю ембріонів жіночої статі. Однак наприкінці ХХ століття науковці почали фіксувати суттєві відхилення від цього балансу в окремих регіонах. Зокрема, спільне дослідження науковців із Сінгапуру та США, опубліковане у 2019 році, охопило дані про співвідношення статей при народженні (СПН) у 202 країнах світу за період з 1950 по 2017 роки. Результати виявилися тривожними, розповідає американський журнал Forbes Women: зафіксовані зміни можуть свідчити про наближення глобальної демографічної та соціальної кризи, перші наслідки якої вже починають проявлятися.
Дисбаланс у СПН почав зростати у 1970-х роках — саме тоді широкого поширення набула технологія ультразвукового дослідження, що дозволяла визначити стать дитини ще на етапі, коли аборт був безпечним. У багатьох країнах він можливий до 12 тижнів вагітності, а в деяких випадках і до 22 тижнів. Як наслідок, у низці країн поширилися селективні аборти — тобто переривання вагітності через небажану стать плода.
Науковці зафіксували збільшення дисбалансу в СПН у 12 країнах. Найбільше відхилення в бік хлопчиків виявлено в Китаї, Азербайджані та В’єтнамі. У список також увійшли Індія, Вірменія, Албанія, Чорногорія, Південна Корея, Туніс, Грузія і Тайвань. Найбільший вплив на глобальні показники мали Китай та Індія: із 23 мільйонів ненароджених дівчат у всьому світі, 11,9 мільйона припадає на Китай, а 10,6 мільйона — на Індію.
Попри розвиток технологій і прогрес у сфері прав людини, вплив традицій у багатьох країнах усе ще залишається надзвичайно сильним. У патріархальних суспільствах народження хлопчика часто сприймається як важливіше, ніж дівчинки. У народів Центральної Азії дівчатка й досі можуть вважатися тягарем для родини: їх потрібно забезпечити приданим, а після одруження вони залишають батьківський дім, на відміну від синів, які приводять дружину в сім’ю і залишаються поруч.
Раніше навіть вдавалися до практик фізичного знищення новонароджених дівчат — наприклад, жіночий інфантицид був поширений у Давній Греції, Римі та Китаї. В одній із китайських провінцій навіть існував ставок із написом: «Тут не можна топити дівчат». Частіше ж дискримінація виявлялася у догляді: дівчаткам менше приділяли уваги у харчуванні, медичному забезпеченні й освіті, що суттєво впливало на їхнє здоров’я і шанси на виживання.
У Китаї з кінця 1970-х і до 2015 року діяла політика «одна сім’я — одна дитина». В умовах, коли дозволено було мати лише одного нащадка, багато родин прагнули, щоб ним був саме хлопчик. Особливо часто це спостерігалося у сільській місцевості. Це спричинило сплеск селективних абортів. Станом на 2021 рік у Китаї, де мешкає 1,4 мільярда людей, чоловіків виявилося на 35 мільйонів більше, ніж жінок. Щоб зупинити цю тенденцію, влада заборонила визначення статі за допомогою УЗД у 2002 році, а з 2016-го — й самі селективні аборти.
Схожа ситуація і в Індії. Там з 1994 року діє заборона на розкриття статі плода, аби запобігти перериванню вагітності за гендерною ознакою. Проте, за оцінками дослідників, у період із 2017 по 2030 рік у країні не народиться близько 6,8 мільйона дівчат.
На пострадянському просторі селективні аборти поширені в Азербайджані, Вірменії та Грузії. За даними Міністерства охорони здоров’я Вірменії, за останні 30 років через цю практику в країні не народилося приблизно 80 тисяч дівчат. У Грузії в період із 2010 по 2014 роки на 100 дівчат народжувалося 109 хлопців, а серед третіх і наступних дітей співвідношення сягало 140 до 100. Загальна втрата за 25 років — близько 31 тисячі дівчат.
В Азербайджані у 2021 році на кожні 100 дівчат припадало 115 хлопців. За прогнозами Фонду народонаселення ООН, якщо така диспропорція збережеться, то до 2050 року в країні щороку народжуватиметься на 12–15 тисяч більше хлопців, ніж дівчат.
Якщо ви хочете поділитися своєю історією, порадами чи успіхами, пишіть на редакційну адресу ukrainkycomua@ukr.net. Також читайте нас в інстаграмі і телеграмі.