Щорічно, в березні, ми говоримо про Тараса Шевченка як про генія, зовсім забуваючи, що він був людиною з усіма слабкостями. Наприклад, любив гарно одягатися та мав у гардеробі єнотову шубу, був частим гостем у трактирах та обожнював елітний ром, а ще Шевченко, як кожен нормальний чоловік, кохав і (зараз на нас накладуть анафему) і кохався. Про головних жінок у житті Кобзаря розповідає наша авторка Марія Хоменко.

Юнацьке кохання й перший поцілунок завжди є незабутніми, у Шевченка ж перші почуття були з присмаком сліз, звісно, у прямому сенсі цього слова. 15-річний Тарас, переживаючи підліткову кризу, розплакався в полі, випасаючи ягнят, та його сльози поцілунком припинила така ж кріпачка та пастушка Оксана Коваленко.

Матері Тараса й Оксани, бачили взаємну симпатію між дітьми й планували, що колись вони одружаться. Та Шевченко мав їхати з паном Енгельгардтом до Відня, а через 14 років, коли Тарас повернувся до рідного села, його перше кохання вже виховувало двох донечок, але й у письменника в той час уже були інші інтереси.

Оголений портрет художник підписав прізвищем Чевченко

Картина Тараса Шевченка: автопортрет в Орській фортеці, 1847 р.

Наступним досить раннім захопленням була Амалія Клоберг — 15-річна натурниця, яку Тарас Шевченко відбив у свого вчителя. Її оголений портрет художник підписав прізвищем Чевченко, кажуть, що саме так його вимовляла німкеня Амалія. Картини картинами, та ні в що серйозне стосунки не переросли. 

Далі була княжна Варвара Рєпніна, проте це вона була закохана в Шевченка, а він, хоч і ставився до жінки з повагою, але взаємністю не відповідав. Спілкування між поетом та княжною радше нагадувало щиру дружбу та пошану, а не пристрасть, якою так хотілося Варварі. До речі, жінка ревнувала Шевченка до Ганни Закревської, як виявилося, небезпідставно, але про це трохи згодом.

Зрештою Варвара обрала собі роль янгола-охоронця для Шевченка: наприклад, після смерті Кобзаря вона із своїх заощаджень виділила кошти на пам’ятник для вшанування митця.

А тепер і про Ганну Закревську — заборонене кохання Кобзаря. Шевченко малював портрети родини полковника Закревського та закохався в його дружину — 21-річну Ганну, з якою він до цього вже бачився на балу. Тарас називав жінку Ганною Вродливою та не поспішав закінчувати роботу з картинами, щоб довше побути поруч із нею. Кажуть, що саме після цієї закоханості Шевченко почав подумувати над створенням сім’ї, що до цього моменту було йому непритаманно.

Шевченко почав подумувати над створенням сім’ї, що до цього моменту було йому непритаманно

Картина Тараса Шевченка «В гаремі», 1843 р.

Наступною обраницею стала донька попа – Феодосія Кошиць. Шевченко був серйозно налаштований та прийшов свататись, але отримав відмову від батьків молодиці, бо був їм не до вподоби. Попівна Феодосія не могла суперечити батькам та згодом збожеволіла й померла.

Було в письменника й досить дивне захоплення: 16-річна актриса Катерина Піунова (Тарасові на той момент було, на секундочку, 44 (!) роки 🙂 Шевченко робив усе задля театральної кар’єри обраниці, а згодом запропонував створити сім’ю, але Піунова, не оцінивши старань чоловіка та ще й злякавшись різниці у віці, втекла від нього з молодим 25-річним актором театральної трупи.

Лукерія Полусмак – останнє кохання й розчарування Тараса. Вона була наймичкою друзів Шевченка, й на його прохання отримала волю. Кобзар найняв їй репетитора та задаровував дорогими подарунками, добиваючись прихильності, потім пропонував заміж – і Лукерія погодилася, але що ж тоді не склалося? Дослідники називають кілька версій: від зради з тим самим репетитором до відмови переїхати з Петербурга в Україну.

Ось як буває: мав стільки коханих жінок, проте так і не одружився. Життя Тараса Шевченка було цікавішим, ніж ми звикли думати. Таким же цікавим було життя й інших українських письменників. Кого насправді кохав Іван Франко, до кого мала “патольогічні” почуття Олена Теліга, з ким потрапив у “любовний трикутник” Павло Тичина, кому присвятив “Чорнії очі” Євген Гребінка – читайте тут.