Фестиваль стартував у столиці торік і проходив із травня по вересень. Цьогоріч другий фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного відкриється 15 червня і триватиме до вересня. Протягом цього періоду на галявині Протасу відбудуться чотири дні фестивалю, дати яких будуть оголошені пізніше.

Другий фестиваль «Протасів Яр» продовжуватиме основну мету заходу – популяризацію сучасного і традиційного мистецтва, української історії, правозахисних ініціатив і вшанування пам’яті про Романа Ратушного, справа якого триває й після його смерті. Саме започатковані Романом візії переросли у великий фестиваль, який уже вдруге відбудеться на Протасовому Ярі під гаслом «Ніколи нічого не бійтеся». 

«Роман не вірив у життя після смерті й говорив, що після неї живуть ідеї і справи людини. Тож ми продовжуємо його справи. І започатковуючи торік фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа, не мали жодних сумнівів, що він відбуватиметься й надалі. В рамках нашого фестивалю ми продовжуємо розвивати культурні, історичні і правозахисні напрямки. Говоримо про те, заради чого Роман жив, працював і боровся. «Протасів Яр» – не меморіальний фестиваль, він саме про продовження Романової візії, Романової енергії – у всьому, до чого він долучався і де прагнув розвивати українську ідентичність», – говорить письменниця Світлана Поваляєва, мама Романа Ратушного.

Фестиваль засновано  торік громадською організацією «Захистимо Протасів Яр» і громадою Протасового яру за сприяння Міжнародного фонду «Відродження»

Цього року співорганізатором фестивалю стала ГО «Форум Видавців». Виконавчою директоркою фестивалю «Протасів Яр» стала культурна менеджерка і програмна директорка Форуму Видавців Софія Челяк. 

«Фестиваль «Протасів яр» памʼяті Романа Ратушного – це унікальна подія, яка повертає пам’ять. З одного боку, для нас дуже важливо підтримувати діяльність громади Протасового Яру, ставати нараторами його історії, а з цієї оповіді переходити до історії українського Києва та історій інших громад з усієї України, яка творить наш спільний міф нації. З іншого боку, ми гуртуватимемо людей довкола шани пам’яті Романа Ратушного, який загинув 9 червня 2022 року. Адже в плеканні діяння творців –  найкращий, найвідданіший спосіб святкувати життя. Ми всі в межах фестивалю працюватимемо над «поверненням свого»: памʼяті, історії, віри та любові», – говорить Софія Челяк. 

До координаційної ради фестивалю «Протасів Яр» увійшли Світлана Поваляєва, Юлія Бартле, Артур Харитонов, Мирослава Барчук, Яна Безсмертна, Тетяна Терен, Тетяна Власова, Оксана Ігнатова, Софія Челяк.

До координаційної ради першого фестивалю також входила письменниця Вікторія Амеліна, яка загинула влітку 2023 року внаслідок ракетного обстрілу Краматорська росіянами

Фестиваль «Протасів Яр 2024» пам’яті Романа Ратушного традиційно включатиме в себе кілька напрямків:

  • Мистецький (концерти, поетичні читання) 
  • Демократії і прав людини (дискусії, розмови, лекції, покази і обговорення документальних фільмів)
  • Історичний (лекції, екскурсії)

Під час усіх фестивальних днів діятиме також дитяча програма. 

Організаційні партнери фестивалю «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного: Український ПЕН, Форум видавців, Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара».