З 1 по 25 червня Український музей сучасного мистецтва, платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та Національний центр «Український Дім» презентують проєкт «Ти як?» — виставку мистецьких робіт українських художників про досвід 2022 року та дискусійну програму, присвячену комеморації російсько-української війни.

«Ти як?» — запитання, яке за останній рік перетворилося в усталений прояв любові. Це і назва проєкту, і прояв турботи, і співпереживання. Ми запитуємо себе та одне одного: Ти як, глядачу (ко)? Ти як, художнику (це)? Ти як, мистецтво? Світе, ти як взагалі?

Виставковий проєкт «Ти як?» підсумовує досвід наших емоційних гойдалок, залежності від новин, порятунку і самопожертви, страху і надії через роботи понад 100 сучасних українських художників та художниць. Близько 500 мистецьких творів, створених після повномасштабного вторгнення росії в Україну, займуть усі 5 поверхів Українського Дому. Своєю чергою дискусійна програма проєкту покликана допомогти відрефлексувати досвід українців та зробити крок до формування картини спільного майбутнього.

Виставка

Перший проєкт Українського музею сучасного мистецтва (UMCA), зроблений на основі «Архіву мистецтва воєнного стану», який наповнюється від 24 лютого 2022 року і завершиться у день припинення дії воєнного стану в Україні. Хронологічний принцип архівування вплинув на ідею експозиції: глядачів запрошують пройти шлях від сьогодення (поверхи 1 та 2) до перших тижнів повномасштабного вторгнення (поверх 5) і сприймати твори як свідчення станів інших людей у той час.

Час є головним куратором цього проєкту. Через роботи митців його невпинний рух досліджують вісім кураторів і кураторок: Єгор Анцигін, Ольга Балашова, Галина Глеба, Юлія Карпець, Анна-Марія Кучеренко, Катя Лібкінд, Тетяна Лисун та Олександр Соловйов. Їхні особисті спогади про різні періоди цього року також стали частиною експозиції — як, наприклад, слова Каті Лібкінд: «Навесні 2022 року митці почали швидко виходити з формату постів у Facebook, хоча все ще було важко уявити, як робити щось ближче до мистецтва, ніж до волонтерства. Тож багато з цих робіт я сприймаю як порятунок себе, коротку зупинку, аби схопити себе в просторі. Тут немає намагань сказати про час, є потреба його буквально фіксувати чи рятуватися від нього в мистецтві».

Дискусійна програма

17–18 червня триватиме дискусійна програма «Мистецтво та війна» — цикл розмов про досвід українського суспільства з 24 лютого 2022 року, формування пам’яті про російсько-українську війну і ті зміни, які відбулися в кожному з нас та в Україні в цілому.

«Може здатися, що працювати з пам’яттю про війну, поки вона не закінчилася, не на часі. Та саме зараз і треба починати, — кажуть кураторки дискусійної програми та Платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксана Довгополова і Катерина Семенюк. — Комеморація — довгий процес, який може тривати десятиліттями. Тому ще до перемоги потрібно визначити стратегію, концептуальні рамки, правила гри та червоні лінії. Сподіваємося, що дискусії допоможуть закласти підвалини цього процесу».

Події дискусійної програми проходитимуть в Українському кризовому медіа-центрі та транслюватимуться онлайн. Вхід на події вільний

Публічна програма

В рамках проєкту відбуватимуться лекції, кураторські екскурсії, перфоманси митців і мисткинь, заняття з арттерапії та інші події. Деталі публічної програми будуть розміщені на сторінці проєкту у Facebook. Також працюватиме зона вимірювання тривожності від стартапу Anima.