Концерт «Симфонія Криму. Повернення», що відбудеться 12 травня, поєднує у собі симфонічні полотна кримськотатарської композиторки Ельвіри Емір, поезію одного з найвидатніших польських поетів Адама Міцкевича (у перекладі Максима Рильського) та візуальну частину, яка акцентує увагу на ключових подіях життя кримськотатарського народу.

Проєкт покликаний не тільки познайомити з кримськотатарською академічною симфонічною музикою високого ґатунку, а й підкреслити єдність країни, відкрити двері до недоступних сьогодні, через тимчасову окупацію Криму рф, культурних скарбів півострова.

А також представити культуру кримськотатарського народу як частину не лише українського культурного поля, а й загальноєвропейського та світового.

Автор ідеї Олександр Рудько: «У нашому проєкті ми хочемо сказати про багато речей. І відповідно використовуємо різні виразні засоби, щоб якомога точніше проартикулювати ті теми, про які раніше мовчали або говорили недостатньо. В музиці Ельвіри Емір закладені глибинні болі й радості кримськотатарського народу. Слово – це незаангажований погляд на Крим і його культуру: поезія Адама Міцкевича лягає дуже точно й стилістично ідеально поєднується з музикою. Відеоряд – покликаний візуально висвітлити ключові події життя народу за останні 250 років. Таким чином, музика, слово і візуальна частина – створюють цю симфонію Криму».

Слід відзначити, що Ельвіра Емір є однією з небагатьох жінок-композиторок в кримськотатарській культурі, що само по собі є винятковим фактом

Музика Ельвіри Емір відчутно вкорінена у кримськотатарський мелос, неповторний своїм колоритом. Разом із тим, її стиль, крім національних фольклорних традицій, гармонійно поєднує деякі стильові явища музичного модернізму ХХ століття, зокрема, неоромантизм та імпресіонізм.

Симфонії Емір потужні й масштабні, вони вражають рівнем драматизму і широтою музичного «дихання». Безумовно, їхня авторка – самобутня й глибока композиторка, а її музика варта представлення на найбільших концертних майданчиках світу.    

Ділявер Осман, диригент, музичний керівник: «Приємно, що музика композиторки з Криму Ельвіри Емір звучатиме на одній з головних сцен нашої країни вперше. Ця подія є частиною національної культурної стратегії реінтеграції Криму, адже Крим – це Україна!»

У проєкті беруть участь Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України; Ділявер Осман, диригент, музичний керівник проєкту; Олександр Рудько, автор ідеї, виконавець; Академічна хорова капела українського радіо; Кирило Бондар, скрипка.

Перед початком, о 18:30, у фойє філармонії, біля «Бахчисарайського фонтану» (тільки 12 травня знаменитий філармонічний фонтан перетвориться на Бахчисарайський) відбудеться лекція кримськотатарського історика Гульнари Абдулаєвої.