Співбесіда з роботодавцем: 7 «червоних прапорців», які мають вас насторожити
Команда як родина, стресостійкість, бонуси та інші питання при працевлаштуванні
Команда як родина, стресостійкість, бонуси та інші питання при працевлаштуванні
В інтернеті легко знайти поради, як скласти резюме, підготуватися до співбесіди з роботодавцем чи вразити рекрутера. Але майже кожна з нас хоча б раз у житті виходила з інтерв’ю з неприємним осадом і… все одно погоджувалась на випробовчий термін. А потім розчаровувалась у роботі або собі. Щоб такого не трапилося знову, ми зібрали список “червоних прапорців” — сигналів, які не можна ігнорувати під час працевлаштування.
«Усі наші співробітники — як велика дружна сім’я». Знайомо? Часто подібна риторика маскує токсичну атмосферу, де очікують жертв від кожного.
У хороших компаніях створюють комфортні умови для роботи — і цього достатньо. Часто під виглядом “дружнього колективу” вам можуть нав’язати безоплатну роботу, обов’язки інших і порушення особистих кордонів.
Називати команду родиною загалом некоректно — з родини не звільняють.
Компанія отримує ваші навички та час — ви отримуєте зарплату. Це нормально. В ідеалі рівень оплати праці має бути вказаний одразу в описі вакансії. Якщо ж цього немає, питання зарплати обов’язково повинно обговорюватися під час співбесіди — без узагальнень чи недомовок з боку роботодавця.
Якщо HR-спеціаліст або менеджер з найму до останнього уникає конкретної суми — це тривожний сигнал.
Також варто насторожитися, якщо у вакансії вказано надто широкий діапазон оплати, наприклад, від 10 до 50 тисяч гривень. У такому випадку, найімовірніше, йдеться не про фіксовану зарплату, а про оплату залежно від результату. Або ж фіксована заробітна плата буде мінімальною, а решта — відсотки за успішну роботу.
Ще один тривожний сигнал, пов’язаний з оплатою праці, — це пропозиція величезної зарплати при дуже простих завданнях, наприклад: «Усьому навчимо, завдання нескладні». Такі формулювання часто використовують, щоб залучити молодь до кримінальної діяльності.
Мати і фіксовану оплату, і бонуси — цілком нормально. Але важливо звертати увагу на пропорції: якщо бонуси становлять 95% зарплати, це вже привід насторожитися
«Шукаємо людину, стресостійку і гнучку до змін» у перекладі з мови роботодавця ця цитата означає: «У нас серйозні проблеми з токсичною корпоративною культурою, але ми не знаємо, як із цим впоратись або просто не хочемо цим займатись. Тому нам легше написати, що шукаємо людину, яка все стерпить. Нам потрібен хтось, хто звик жити в постійному стресі й тривозі».
Звертайте увагу на поведінку рекрутера чи працедавця. Якщо він спізнився, забув ваше ім’я, не взяв резюме або не розуміє, кого шукає — імовірно, безлад охоплює не лише процес найму, а всю компанію.
Попросили познайомитись з кимось із колективу, але вам відмовили? Компанія боїться, що хтось скаже правду і ви відмовитеся від пропозиції.
У здоровій організації знайомство з командою — це плюс. Це спосіб відчути атмосферу, поставити питання і побачити, чи комфортно вам буде разом.
Якщо вам дають кілька годин на прийняття оффера — це або «палаючий» проєкт, або токсична культура, де немає місця на продумування та зваженим рішенням.
Щоб краще зрозуміти атмосферу в команді, варто запитати: чому відкрилася ця вакансія. Історія попередника може багато сказати про стосунки всередині колективу.
Якщо попередній співробітник звільнився, то можливо, причина не в ньому…
Якщо позиція у компанії нова — будьте готові до хаосу. Процеси ще не налагоджені, і вам доведеться створювати все з нуля. Але це також шанс швидко вирости та завоювати авторитет.
Важливо оцінити, чи комфортно вам у ролі “першопрохідця”. Якщо ви звикли до чітких інструкцій, тоді це не ваш формат.
«Коли в декрет?», «Скільки у вас дітей?», «Який вік?», «Ви заміжня?» — ці питання, а також акценти про вік мають насторожити. У цивілізованих компаніях цінують фахівців, а не вік, стать чи матримоніальний статус. Якщо роботодавець докладно розпитує про це, дуже висока ймовірність, що він занижатиме або обмежуватиме ваші можливості з остраху, що ви підете у декрет, на лікарняний чи «вам скоро на пенсію».
Є ще один момент, який може зекономити час і вберегти від співбесіди з сумнівним працедавцем: орфографічні чи стилістичні помилки у вакансії. Це говорить про недбалість. Можливо, компанія настільки перевантажена, що не має ресурсу навіть на перевірку оголошен про найм. Навряд чи варто очікувати чіткої організації роботи.
Повага до себе починається з того, щоб не ігнорувати сигнали. Якщо інтуїція каже “щось не так” — прислухайтесь. Гарна робота не змусить вас сумніватися.
Якщо ви хочете поділитися з нами своєю історією, порадами чи успіхами, пишіть на редакційну адресу ukrainkycomua@ukr.net. Також читайте нас в інстаграмі і телеграмі.