українки минулого


СОФІ
ТАКЕР

ЗІРКА З УКРАЇНИ
вона народилася в Тульчині й стала першою леді американського шоу-бізнесу 1930-х

авторка: Ольга Сухобокова

Софі Такер – одна з тих українок за походженням, яких добре пам’ятають закордоном і, на жаль, дуже мало знають у нас. Для США – вона американська співачка й акторка, володарка неофіційного титулу «перша леді шоу-бізнесу» у США в 1930-ті роки, президентка Американської федерації акторських профспілок. А в рідному Тульчині на Вінничині, де народилася Софі у 1887 році, вона навряд чи комусь відома. І це треба виправляти! Що, власне, й робить освітньо-культурний проєкт Diaspora.ua, який розповідає про видатні постаті української діаспори – вихідців з України, якими варто пишатися. І Софі Такер теж.


УКРАЇНСЬКИЙ ГОЛОС І ЄВРЕЙСЬКА МАМА

Справжнє ім’я Софі Такер – Соня Калиш, вона була тринадцятою дитиною в єврейській родині з Тульчина. Коли Соня була ще маленькою, сім’я емігрувала до США й оселилася в Гартфорді, Коннектикут. Тож зростання і все свідоме життя Софі минуло в Америці.

Вперше талановита й голосиста дівчина заспівала перед відвідувачами ресторану своїх батьків. Це був невеликий, але популярний сімейний ресторан, гості якого із задоволенням замовляли кошерні страви, якими він славився, а також слухали гру Соні на піаніно та її веселі пісні.

Гарний настрій, посмішки та аплодисменти відвідувачів ресторану вказали їй шлях до значно більшого успіху – гумор і сатира стали головною прикметною рисою акторки і співачки. А її нестандартна зовнішність – Соня з дитинства була повненькою – додавали впевненості, що акцентувати увагу потрібно саме на гуморі й іронічно обігравати свої та чужі недоліки.

За легендою, коли Софі Такер, вже знаменитою, потрапила на чаювання до Її Величності Єлизавети ІІ, замість звичних розмов про погоду вона жартувала про свою фігуру і захоплювалася стрункістю королеви

Власне, перерісши амплуа провінційної ресторанної співачки і прагнучи до великої сцени, Софі Такер розлучилася зі своїм першим чоловіком-невдахою Луїсом Таком, взявши за основу сценічного псевдоніму його прізвище, вона вирушила до Нью-Йорка.

Змінивши кілька робіт, не пов’язаних з творчістю, вона таки розпочала професійну кар’єру як комедійна акторка водевілів і бурлесків. Спершу їй доводилося працювати в низькопробних шоу, куди її брали не завдяки таланту, а як «товстуху», ще й на ролі афро-американок. Утім, вона не здавалася і бралася за будь-яку роботу, аби на сцені.

Водночас вона розвивалася і як музикантка, співала і грала на роялі, переважно в стилі блюз і регтайм. Її перша пісня «Цими днями» («Some of These Days»), записана в 1911 році, стала досить популярною. Після того була ще низка хітів, і особливе місце серед них посідає «Моя єврейська мама» – Софі виконала її вперше у 1925 році, і після неї її співатимуть такі видатні співаки, як Шарль Азнавур і Том Джонс.

Читайте також: 8 видатних українок, про яких ми не знали


РОЗБИТЕ, АЛЕ ДОБРЕ СЕРЦЕ

Невдовзі Софі й сама стала досить відомою. У 1930-х роках вона була на піку популярності як співачка та акторка, яка знялася в кількох десятках повнометражних фільмів та короткометражок.

Зокрема, на її рахунку «Бродвейські мелодії», «Чортиці не плачуть», «Йдучи за хлопцями» тощо. Її популярність та авторитет серед іншого засвідчує й обрання очільницею Американської федерації акторських профспілок у 1938 році.

Та все ж вона була «неформатом» для голлівудського кіно. Натомість на естраді їй не було рівних. За екстравагантну поведінку на сцені Софі отримала прізвисько «The Last of the Red Hot Mamas» («остання з гарячих матусь»). Так називали типаж повних, гострих на язик «матусь», які не соромилися говорити зі сцени про секс та використовувати ненормативну лексику. Цей образ був центральним в жіночій чорній комедії США того часу і залишається популярним досі. Саме його наша героїня й використовувала, та й сама стала його взірцем.

Окрім виступів, що незмінно мали шалений успіх, наприкінці 1930-х років Софі також вела власне радіошоу кілька разів на тиждень

Читайте також: Енне Бурда: домогосподарка, яка на зраді чоловіка створила найвідоміший модний журнал

З 1950-х і майже до самої смерті Софі активно виступала на телебаченні. Померла вона від раку 9 лютого 1966 року.

Тікаючи від нудного й небагатого провінційного життя, Софі здобула не лише славу, любов мільйонів шанувальників, знайомства з найвідомішими акторами й політиками того часу, навіть президентами США, але й багато грошей.

Їй одній стільки не було потрібно: чоловіки, з якими вона намагалася пов’язати своє життя, не виправдали надій, син від першого шлюбу віддалився. Тож, ймовірно, щоб реалізувати себе не лише як “шалену матусю”, а й щедру та турботливу, Софі Такер активно займалася благочинністю. Вона заснувала фонд, через який підтримувала талановиту молодь і тих, хто не міг сам про себе подбати, – будинки для літніх людей, лікарні тощо. Тож, коли вона померла, на її похорон прийшло дуже багато людей, які віддавали їй шану не лише як улюбленій акторці, але й людині з щедрим серцем.

Детальніше про Софі можна прочитати у її автобіографічній книзі «Sophie Tucker: First Lady of Show Business». А в добірці, створеній для нас проєктом Diaspora.ua, – про українок за походженням, які посіли високі державні посади в США та Канаді.