Національна премія Global Teacher Prize Ukraine цьогоріч вдруге відзначила вчителів воєнного часу, щоб задокументувати їхній досвід і внесок у захист і розвиток освіти під час війни.

З 2017 року Global Teacher Prize Ukraine визначає найкращих вчителів країни. Цього року премія зібрала понад півтисячі історій вчителів зі всієї України та вдруге відзначила вчителів воєнного часу, які залишаються новаторами у складних умовах та уособлюють українське вчительство воєнного часу. Головна мета премії під час повномасштабної війни – розповідати історії вчителів, щоб у такий спосіб подякувати їм і відзначити важливість їх праці. У сьомій церемонії Global Teacher Prize Ukraine вже традиційно взяли участь перші особи держави.

«Сьогодні ми дякуємо вчителям, які роблять усе, аби наші діти могли навчатись українською мовою, в українській школі, в українській вільній державі. Наші герої пройшли через усе: полон, утиски, небезпеку евакуації, титанічну працю заради відновлення навчання у війні. Кожна із зібраних нами учительських історій має бути почута, а жоден подвиг вчителів і жоден злочин окупантів не можна забути»,– зазначила Зоя Литвин, голова ГС «Освіторія» та засновниця премії Global Teacher Prize Ukraine.

Українці побачили історії дивовижних вчителів 7 жовтня в ефірі телемарафону Єдині Новини та на платформі кіно та телебачення Київстар ТБ. На церемонії організатор премії, ГС «Освіторія», разом із партнерами відзначили вчителів, чиї історії уособлюють: дошкілля, незламність, нове покоління, новаторство, вибір серцем – викладання у шпиталях.

Вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine 2023 відзначила в особі Максима Гвоздецького із Запоріжжя. Він викладає фізику у Запорізькій гімназії №11, а крім цього є творцем безлічі інтерактивних відео за навчальною програмою свого предмету. У його відео дітям допомагають навчатися Месники, Хобіт, Супермен, Аквамен, Дарт Вейдер та чимало інших героїв. Максим отримав спеціальну нагороду від War Child — освітню подорож для отримання нового досвіду та розширення власних освітніх горизонтів.

У 2023 році вперше національна премія Global Teacher Prize Ukraine відзначила вчителів дошкільних навчальних закладів в особі Вікторії Душиної з Харкова. Початок повномасштабної війни вона провела разом із своїми вихованцями під обстрілами. А після евакуації створила клуб для дітей ВПО, де разом із батьками проводила заходи та уроки для маленьких вихованців з усього села. Повернувшись до Харкова, вона продовжує працювати зі своїми вихованцями онлайн і шукає можливості для проведення офлайн зустрічей в садочку.  Відзначили виховательку міністр освіти і науки Оксен Лісовий та Емануель Абрю, голова секції освіти ЮНІСЕФ в Україні.

Вже другий рік поспіль національна премія Global Teacher Prize Ukraine відзначає незламних учителів. Цьогоріч історія Лариси Фесенко із села Лісна Стінка, Куп’янського району, Харківської області стала уособленням вчителів, які залишалися вірними українській освіті попри все. За час війни пані Лариса пережила зраду колег, 45 діб російського «підвалу» і втечу в ніч деокупації Куп’янська. Згодом вчителька повернулася до своєї рідної школи, продовжує навчальний процес онлайн, керує процесом відбудови школи та постійно підтримує зв’язок із учнями. Відзнаку за мужність та відвагу вчительці вручила Тайра (Юлія Паєвська) – одна з найвідоміших українських парамедиків, котра сама пережила три місяці російського полону.

Максим Гвоздецький, Вікторія Душина та Лариса Фесенко отримали гранти по 1 млн грн від Дитячного фонду ООН (ЮНІСЕФ) на реалізацію власних освітніх ініціатив.

За новітні підходи у викладанні з елементами лідерства та менторства Global Teacher Prize Ukraine відзначила молодих вчителів – в особі 23-річного Петра Сітека зі Львова. Він викладає у львівській Школі вільних та небайдужих. Однією з особливостей його викладання є те, що Петро не приховує своїх почуттів перед учнями, а вчить їх тому, що кожна людина може відчувати сум, радість, невдоволення та навпаки задоволення. Його уроки часто проходять у неформальній атмосфері та містять важливі теми сьогодення. Петро викладає дебати і менторство, які, на його думку, є важливими у формуванні особистості учня. Він отримав грант на 1 млн грн від Finn Church Aid на реалізацію його освітньої мрії.

Категорія «Вибір серцем» покликана розповісти про особливих вчителів і їхні особливі вчинки. Зазвичай тих, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами та викладають у медичних закладах. Цьогоріч нею відзначили Катерину Якушевську, логопеда дитячого садка №103 та шпиталю у Миколаєві. Садок, де працювала Катерина, було зруйновано ворожою ракетою. А сама освітянка поки дітей у садочку немає, пішла працювати за сумісництвом у лікарню логопедом і допомагає військовим відновлювати мовлення та пам’ять. Зараз вихователька Катерина розривається між двома обовʼязками: професійним, бо не уявляє свого життя без допомоги захисникам. І доньки, бо веде відчайдушний бій за життя батька. Між премією та батьком пані Катерина обрала останнього. І не приїхала на церемонію особисто. Тому їй вручили нагороду у Миколаєві. Нагородження в межах категорії «Вибір серцем» здійснювалося за підтримки платформи кіно та телебачення Київстар ТБ.