Панічні атаки: що це таке, чому про них усі говорять і як допомогти
Їх називають одним із поширених наслідків COVID-19, але викликати його може втома і стрес
Їх називають одним із поширених наслідків COVID-19, але викликати його може втома і стрес
Панічні атаки – це термін, про який напевно чули усі. Однак, що це – психічний розлад чи звичайне відчуття страху? Як зрозуміти, що у вас саме панічна атака і що з нею можна вдіяти? Розібратися з цим питанням, про яке зараз особливо часто згадують у зв’язку із COVID-19, допомогли психологи нашого партнера – “Проекту Кешер в Україні”, всеукраїнської жіночої єврейської організації, яка займається підтримкою активних жінок, міжнаціональних жіночих груп, міжконфесійних коаліцій.
“Проект Кешер” втілює різноманітні освітні й менторські програми для розвитку жіночого лідерства, професійної реалізації та підтримки здоров’я, зокрема, й ментального. Зараз, у хиткий пандемічний час, дедалі більше українок скаржаться на зростання рівня стресу, емоційну нестабільність і, відповідно, панічні атаки. Якщо й ви, дівчата, зіштовхнулися з цим явищем, обов’язково прочитайте ці поради від “Проекту Кешер”.
Панічна атака (ПА) – це гострий напад паніки, який може виникнути як і на фоні тривалої тривоги, так і в абсолютному спокої. Панічна атака може виникнути у кожної людини. Однак, якщо ПА відбуваютьсяз певною періодичністю, це може бути ознакою тривожних розладів.
Коли в людини трапляється перша панічна атака, вона не розуміє, що саме відбулося і починає боятися, що це трапиться знову. Такий страх провокує нову панічну атаку.
Це епізод інтенсивного страху або дискомфорту, який супроводжується наступними симптомами – мінімум чотирма з перелічених:
Панічна атака відбувається без видимих причин і зазвичай починається з незначних зовнішніх проявів. Наприклад, людина може їхати у маршрутці і не дуже добре почуватися. Якщо у транспорті задуха, у мозок починає надходити менше кисню, аніж зазвичай. Ця обставина цілком може запустити панічну атаку.
Мозок це сприймає як загрозу та починає реагувати так, наче зараз може трапитися щось жахливе. Тоді відбувається прилив адреналіну, в людини починають тремтіти руки, підвищується тиск. Мозок знову трактує це як сигнал загрози, наче людина зараз може померти. У цей час з організмом насправді усе гаразд, наявна лише неправильна інтерпретація мозку. Саме такий механізм панічної атаки.
Буде також корисно: Жіноче серце: як зберегти здоровим – поради кардіолога
Якщо вас починають турбувати дивні симптоми (які насправді є панічною атакою), ви вірогідно звернетеся до лікаря. Більшість людей серед скарг називають тремор, прискорене серцебиття, запаморочення і не звертають увагу безпосередньо на тривогу і страх. Так розпочнуться візити до різних лікарів, щоб перевірити, чи немає кардіопатології, шийного остеохондрозу. Також порадять зробити електроенцефалограму. Після усіх обстежень вам поставлять діагноз вегето-судинна дистонія, якої не існує у класифікації хвороб. Цей діагноз ставлять, щоб описати будь-які неврологічні проблеми.
Щоб запобігти або припинити панічну атаку, дійте у двох напрямах – на фізичному і психологічному рівнях.
Фізичні способи:
Кілька додаткових порад: Як швидко заспокоїтись (без валеріани)
Психологічні методи:
Варто показати, що ви поруч і підтримуєте цю людину. Можна взяти людину за плечі, повторювати, що вона в безпеці. Близьку людину можна обійняти, наче закриваючи її від оточуючих небезпек. Це все допоможе переключити свідомість зі страху на тактильні відчуття.
До речі, на сайті “Проекту Кешер” – багато інших корисних порад щодо психології, стосунків, здоров’я, освіти і професійної реалізації. Заходьте за посиланням і будьте нам здоровими, щасливими і задоволеними життям! 🙂
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: