Зізнаємося: коли хтось демонстративно або несподівано замовкає чи ігнорує, хочеться того «когось» просто розтрясти. За те, що на диво довго не відповідає на смс, лист або «не помічає» тебе чи твоє повідомлення, скидає дзвінок, «не бачить», сидячи поруч, наче ти порожнє місце. І чим довша ця «тиша», тим голосніше хочеться заволати: «Та що ж таке? Не мовчи!». Половина в якийсь момент таки зривається. Половина далі нервово чекає відповідь, перевіряючи мейл чи телефон, придивляється, спостерігає, дивується, чим же завинила і з чого раптом такий демарш.

Власне для цього – для емоційної нестабільності, сплеску вини, для впливу на нас маніпулятори (і ми інколи, чого вже гріха таїти) вмикають мовчання. Здебільшого – навмисно, знаючи слабкі місця «жертви», дуже рідко – без особливого умислу, просто від образи. Таке мовчання, ігнорування – один з видів пасивної агресії, пояснила журналу “Українки” сімейний психолог, травматерапевт Ольга Колеснікова-Чмель і підказала, що з ними робити.

Передусім, треба розпізнати маніпуляцію

Вона завжди має конкретну мету – змусити вас поступитися: вибачитися, пристати на пропозицію чи вимогу, пожертвувати своїми інтересами, часом, можливостями тощо. Мовчання у даному разі – це теж «мова», спосіб сказати: «зроби те, що мені потрібно», інакше будеш «покараний» самотністю, осудом, відчуттями незахищеності або провини, позбавленням певних благ.

Зверніть увагу на сам процес – він має певні ознаки

Ви начебто спілкуєтеся з людиною нормально, але тільки-но торкаєтеся якоїсь суперечливої теми чи питання, людина холодно і наполегливо доводить своє, і якщо ви не погоджуєтеся, без зовнішніх проявів образи чи пояснень замовкає. Тепер ще за модою каже “ок” або, наше “улюблене”, “я вас почув”. У вас після цього з’являється дискомфорт і нав’язливе обмірковування причини.

Варто вам піти назустріч – і маніпулятор впадає в ейфорію: дуже бурхливо мириться, «щиро» дякує – різкий контраст радості після байдужості. Це теж маніпуляція: намагання закріпити рефлекс – мовляв, робитимеш, як я хочу, матимеш хвилю приємностей. Помічаєте таке?

Тоді наступне: зрозумійте причину – чому маніпулятор діє саме так

Читайте також: Мене домагаються. Що робити?

Всі ми родом з дитинства

Будь-яка маніпулятивна дія, якщо перед вами не фахівець з НЛП і не клінічний тиран-деспот, – це наслідок дитячих комплексів, страхів, низької самооцінки, невміння висловлювати свої почуття. Емоційно зріла, щаслива людина до таких «психологічних викрутасів» не вдається, вона говорить чесно, відверто, не боячись і вміючи домовлятись. Так і ви робіть: бачите демонстративне мовчання – озвучуйте свої почуття прямо. «Я готова до розмови. Для мене неприйнятні маніпуляції на кшталт ігнорування. Я бачу, що ти чогось потребуєш. Скажи, коли будеш готовий обговорити спокійно і конструктивно».

Якщо у вас близькі стосунки, то можна підкреслити, як сильно цінуєте людину і її хороші риси – таким чином нагадуючи їй, що по суті своїй вона не маніпулятор. Після цього – крапка: з вашого боку більше жодних розпитувань, закликів, пропозицій, з’ясувань або «давай поговоримо». Ви не граєте в цю гру: ви висловили свою позицію, окреслили межі й дали маніпулятору вибір – або він грається далі на самоті або повертається до конструктиву.

Так ви переведете себе з «мінусу» – жертви маніпуляції – в «плюс»: незалежної від неї

Головне, стриматись від докорів, емоцій, ярликів

Маніпулятор використає їх проти вас, і розмова ще довго не матиме сенсу. Відчуваєте, що мовчанням вас заганяють у глухий кут, аби пришвидшити ваші дії чи рішення, сміливо кажіть: «Я не готова продовжувати» або «Мені потрібен час подумати», «Якщо я прийму таке рішення, я тобі повідомлю». І візьміть паузу в спілкуванні – нехай маніпулятор «охолоне», помовчить вдосталь і почекає тепер, поки ви, а не він, захочете спілкуватись 🙂

Так, з вашого боку це теж маніпуляція, але інколи в особливо запущених випадках «мовчуни» заслуговують на науку їхнім же методом – повний ігнор, поки не прийде до тями.

Коли емоції вщухнуть, все ж поговорити потрібно

Хоч як би хотілося все-таки нагримати «ти такий-сякий влаштував принизливий ігнор» скажіть по-людськи мирно Я-повідомленням – виключно про свої відчуття: «Мені неприємне ігнорування мовчанням», «Таке ставлення для мене не зрозуміле і неприйнятне», «Я б хотіла, щоб більше таке не повторювалося».

Людина, яка вас цінує, вас почує і більше не мовчатиме і щиро скаже: «Вибач, щось дурне на мене найшло» 🙂

Маємо ще одну корисну статтю Як підтримати людину правильно.