Який шлях пройшла українська поетка і чи продовжує писати зараз? Ліна Костенко народилася 19 березня 1930-го року у Ржищеві на Київщині у родині вчителів. Коли Ліні було 6, сім’я переїхала до Києва. У тому ж 1936-му її батька, педагога і поліглота Василя Костенко як “ворога народу” засудили до 10 років концтаборів.

Розповідають, що у дитинстві Ліна мріяла стати льотчицею. Якось з маминої парасолі і простирадла змайструвала парашут, піднялася на горище і стрибнула. Після краху цієї дитячої мрії Ліна серйозно замислилася над іншою – стати філософинею. Однак через “неблагонадійність” її родини вступити на філософський факультет університету Шевченка дівчині було зась. Тож Ліна навчається у Київському педагогічному інституті, а згодом – у Московському літературному.

Перший вірш Ліна Костенко опублікувала у 16 років, а до своїх 26-ти вже мала цілих три поетичні збірки. Вона стає однією з лідерок руху шістдесятників, її книгу “Зоряний інтеграл” забороняють до друку, а збірку віршів “Княжа гора” знімають з верстки саме через політичну позицію авторки. Однак молоду поетку це не зупинило. Костенко, як й інші “шістдесятники”, починає друкуватися у “самвидаві”. Разом із кінорежисером Сергієм Параджановим, поетом Іваном Драчем, іншими діячами культури й науки Ліна Костенко надсилає до ЦК КПРС “Лист-протест 139-ти” або Київський лист: звернення проти арештів української інтелігенції і незаконних судових процесів.

“Моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі” – роман у віршах “Маруся Чурай” швидко розберуть на цитати, але твір 6 років вимушено пролежав у шухляді, поки його дозволили надрукувати. За цей роман, а також за збірку віршів “Неповторність” Ліна Костенко у 1987-му отримала Шевченківську премію.

Маловідомий факт, але двома десятиліттями раніше – 1967 року Ліну Костенко офіційно номінували на здобуття Нобелівської премії з літератури разом з Павлом Тичиною та Іваном Драчем. Уявіть, про це стало відомо аж через півстоліття! Списки нобелівських номінантів за 1967-й оприлюднили у 2017 році, адже за правилами премії імена тримаються у таємниці упродовж 50 років. Цікаво, що Ліну Костенко хотіли номінувати на отримання Нобелівської премії і у 2022-му.

Що тоді стало на заваді цьому та над якими творами зараз працює Ліна Костенко – дивіться у випуску на YouTube каналі “Поетика зі Світланою Пензовою”