Вишиванка «Бандерівна» створена у рамках дослідницького проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» і акції «Вишиванка – духовна броня українців», проголошеної цьогоріч до Всесвітнього Дня вишиванки. «Ви просили жіночу версію вишитої сорочки Степана Бандери – ми зробили», – повідомила з цієї нагоди Леся Воронюк, засновниця Дня вишиванки й одна з ініціаторок створення «Бандерівни».

Спочатку, розповідає Леся, у меморіальному музеї Бандери в Стрию знайшли одне-єдине фото, де він одягнений у вишиту сорочку. Збільшили його, зробили кольорокорекцію, порівняли з ідентичними орнаментами відповідного регіону й часу – й відтворили. Займалася історичною реконструкцією Тетяна Зез, кураторка проєкту «Вишивка в одязі видатних українців». Це проєкт про вишитий традиційний одяг, який носила наша еліта, про її чітку проукраїнську позицію. Загалом для проєкту відтворено вже понад 30 сорочок відомих діячів: Шевченко, Леся Українка, Франко, Скоропадський, Заньковецька, Старицький, Рильський. І от у травні до Дня вишиванки відтворили чоловічу сорочку Степана Бандери. А до Дня Незалежності створили її жіночу версію.

“Бандерівна” виготовлена з українського льону. На ній машинною вишивкою відтворено орнаменти з сорочки Степана Бандери. Техніки: коса лиштва та хрестик двома відтінками сірого

Степан Бандера у вишитій сорочці
Кропітка робота

Над відтворенням вишиванки Степана Бандери і «Бандерівни» впродовж чотирьох місяців працювала велика дослідницька група істориків, мистецтвознавців, етнографів, реконструкторів і майстрів вишивки на чолі з Тетяною Зез. До них долучилися майстерня традиційних прикрас «ВидимоНевидимо» та майстерня вишивки Анни Кривобок.

Амбасадором чоловічої сорочки став Володимир В’ятрович, відомий історик та дослідник визвольної боротьби України.

Амбасадоркою жіночої версії «Бандерівни» – журналістка, телеведуча та громадська діячка Яніна Соколова

Гуманітарна місія

Створення «Бандерівни» є не лише культурним проектом, а й має гуманітарну місію. На кошти, отримані з продажу чоловічих сорочок, уже придбано 35 бронежилетів. Наразі мета ще більш амбітна – придбати реанімобіль, зокрема, й на гроші від замовлень жіночої «Бандерівни».

Ще важливе: цього року «Всесвітній день вишиванки» здобув найпрестижнішу європейську нагороду в галузі культурної спадщини European Heritage Award / Europa Nostra Award 2022. Зараз оголошено спецвідзнаку «Приз глядацьких симпатій Public Choice Award» з премією 10 000 євро, на яку справедливо претендує наш День вишиванки. Маємо підтримати і проголосувати!

Зробити це легко – переходьте за посиланням: vote.europanostra.org  Долучайтеся, дівчата, щоб разом перемогти!