Громадська організація «Професійні Жінки Євразії в Пест Менеджменті» – без перебільшення, єдина у своїй індустрії. Вона створена у квітні 2018 року і є єдиною, відокремленою профільною жіночою громадською організацією в Україні та світі. «Своїм прикладом ми доводимо, що жінки можуть бути задіяні в нетиповій сфері економіки», – каже Ірина Брильова, голова цієї організації. Про історію появи, завдання, цінності і значення Пест Менеджменту пані Ірина розповіла «Українкам». Власне, з роз’яснення незвичної назви ми й почали наше інтерв’ю.

Ірино, «Пест Менеджмент» – що означають ці слова? Впевнені, багато хто з наших читачок чує таке словосполучення вперше…

Коли я говорю про індустрію Пест Менеджменту, багато хто не розуміє про що йдеться. І справа тут не в рівні інтелекту, освіченості чи соціальної належності. Справа в необізнаності людства про індустрію, яка відіграє визначальну роль у зупинці глобальних світових епідемій та пандемій.

Всесвітня організація охорони здоров’я щорічно отримує інформацію про тисячу-дві випадків захворювання на чуму. У 2020 році в усьому світі було зареєстровано 241 мільйон випадків захворювання на малярію. У 2022 році (станом на 24 серпня) було зареєстровано 2,5 мільйони випадків захворювання на лихоманку Денге. Все це трансмісивні вірусні інфекції, що передаються комахами. Пест Менеджмент – це сучасний термін зниження чисельності хвороботворних шкідників.

Якби в пізнє середньовіччя сфера професійного знезараження була така розвинена, як зараз, історія людства склалася б інакше”

Розкажіть, як виникла ваша організація…

В історії створення громадської організації лежить комерційна складова. Спочатку я увійшла в індустрію як засновник підприємства з надання послуг зі знезараження в Києві та області – ТОВ СТАНДАРТ ПЕСТ МЕНЕДЖМЕНТ. Або як я його називаю: «Моя перша дитина».

Нарівні з практичним наданням послуг я почала вивчати не лише загальні питання професії, а й нюанси жіночої складової індустрії: гендерну рівність, показники освіти та обізнаності, відсоток професійних захворювань, наявність засобів індивідуального захисту та багато іншого. У 1933 році, коли з’явився журнал Pest Management Professional, боротьба зі шкідниками вважалася виключно «чоловічою грою». У наш час ситуація змінилися на краще, але через 89 років жінки залишаються аномалією професійної галузі, в якій переважають чоловіки.

Із загальної кількості працівників у боротьбі зі шкідниками 4,5% – жінки, з них лише 1,3% зайняті у безпосередньому наданні послуги

В Україні цей відсоток у рази нижчий. Жінок, зайнятих у сфері Пест Менеджменту, можна перелічити на пальцях – їх не більше 10. Проблеми подолання гендерних стереотипів, завоювання авторитету у своїй ролі та сором’язливість «немодної професії» заважають жінкам ризикувати. І багато в чому це провина жінок, які вже у професії. В Україні майже відсутня консолідація, об’єднання та взаємна підтримка жінками одна одної.

За даними MarketWatch, до 2030 року ринок послуг у боротьбі зі шкідниками досягне 28 мільярдів доларів, що, безумовно, викличе збільшення кількості жінок в індустрії.

Саме в цей момент я й дізналася, що у світі відсутні аналогічні структури. Так з’явилася ідея профільного громадського жіночого об’єднання, яке б охопило весь Євразійський регіон. Я знайшла однодумців, і ми створили організацію «Професійні Жінки Євразії в Пест Менеджменті».

Як саме жінки вносять унікальну цінність у галузь?

На цю тему є наукові статті, з висновками яких я абсолютно згодна. Під час досліджень було виявлено, що жінка більш дбайливо ставиться до вибору засобів для боротьби зі шкідниками –  біоцидів (пестицидів та агрохімікатів). Жінка, працюючи над знищенням хвороботворних організмів та їх переносників, враховує екологічні питання впливу хімічних речовин на навколишне середовище та пестицидне навантаження на людину. Жінка – це берегиня, у будь-якій сфері економіки.

Загальновідомо, що жінки більш педантичні, ризиковані та креативні у бізнесі. Це теж позитивно впливає на розвиток такої багатовекторної індустрії. При всій повазі до чоловічої статі. Тому що без чоловіків ця діяльність не буде такою безпечною для жінок, адже фахівці з боротьби зі шкідниками мають один з найвищих показників травматизму та захворювань серед усіх професій.

Протягом останнього десятиліття індустрія Пест Менеджменту в Україні переходить з розряду бізнес-теми в суспільну, державну і міжнародну

Але ж біоциди завдають шкоди планеті? Тобто індустрія завдає шкоди?

Стійкі хімічні речовини – одна з найбільш серйозних і складних проблем в процесі переходу до сталого майбутнього. Безпечних біоцидів не існує апріорі, але безпечний обіг біоцидів – це те, що поділяє індустрію на професіоналів і так званих шарлатанів. На жаль, відсутність культури проведення знезараження, інституту репутації, всеосяжного навчання, сертифікації та ліцензування індустрії призвело до відкриття компаній, які за основу беруть комерційну складову, а не безпеку, екологічність та якість.

Така безладність і завдає безповоротної шкоди людині та навколишньому середовищу. Ми постійно боремося з цією проблемою, проте поки не знайшли підтримки в державних органах влади.

Найбільшою країною індустрії Пест Менеджменту є США. Там відсоток самозайнятості дорівнює лише 2%, що свідчить про правильну державну політику щодо цієї сфери діяльності. Саме тому наша компанія зі знезараження показує приклад, як має працювати сучасне підприємство, адже часи санітарної служби давно минули. Молоде покоління має свіжий погляд на ведення бізнесу.

Щодня ми налагоджуємо комунікацію з фахівцями індустрії по всьому світу і регулярно дізнаємось про останні події та зміни у сфері Пест Менеджменту

Якими проєктами займається громадська організація?

Наша місія полягає в тому, щоб розвивати та підтримувати жінок у сфері Пест Менеджменту, що охоплює абсолютно кожну людину в світі. Питання і проблеми біобезпеки та управління біоризиками стосуються всього живого, всіх сегментів ринку і верств населення. Докладніша інформація на нашому сайті.

Однак це не все. За чотири роки нашої роботи ми побачили всі національні прогалини та розширили свою діяльність через відсутність в Україні комплексного підходу до хімічної, біологічної, радіаційної та ядерної безпеки та управління ризиками – #CBRNWomen. Ми проводимо навчання та професійний розвиток за цими темами, а також беремо участь у національних та міжнародних зустрічах, засіданнях, конференціях тощо.

Кілька років тому я стала ініціаторкою відкритого громадського проєкту про токсичність сучасного життя, який досліджує ризики для здоров’я від впливу отруйних хімічних речовин в нашому повсякденному житті. Зараз ми провели вже 32 локальних досліджень. Хештег проекту – #ToxicUkraine.

Усі зміни в роботі проходили через міцні жіночі плечі. Я ніколи не називала жінок слабкою статтю

Яке майбутнє ви бачите для організації?

Це дуже складне і водночас легке питання. Ми не припиняємо свою діяльність ні на хвилину і основне завдання цього лихоліття – підтримка та розвиток українських жінок, як на національному, так і на міжнародному рівнях.

З березня цього року я беру участь у телевізійних проєктах, даю інтерв’ю та публікую статті про погрози хімічного, біологічного, радіаційного та ядерного тероризму в період бойових дій. Сьогодні населенню України обов’язково необхідно мати чітке уявлення про такі види тероризму, знати ознаки застосування ворогом цієї зброї та вміти правильно діяти задля зменшення негативних наслідків.

Більш детальну інформацію про діючі та майбутні проєкти можна дізнатися на моїй сторінці або офіційних інтернет-ресурсах організації.

Разом беремо участь у світовому русі професійних жінок! Приєднуйтесь!