Голокост: 8 фактів про найбільший етнічний геноцид у світі
27 січня відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
27 січня відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
Голокост – давньогрецьке слово, яке означає «всеспалення». У сучасному світі воно має значно більше, глибше, трагічніше значення – найбільший злочин проти людства: цілеспрямовану політику на знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної належності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих, у вузькому значенні.
Упродовж світової історії геноциду зазнавали чимало етнічних груп і націй, але найбільшим і найкатастрофічнішим став геноцид єврейського народу упродовж 1933-1945 років, організований нацистською Німеччиною.
Перший «табір смерті» нацисти відкрили у Дахау в Баварії у 1933 році і почали методично переслідувати євреїв. У 1942 році перетворили цей процес на тотальне винищення і назвали “остаточним розв’язанням єврейського питання”. Через неповне сторіччя – у 2022 році – це гасло візьме собі путін і у лютому 2022 року процитує його у контексті розв’язання «українського питання». Нацисти вважали, що євреї зрадили Німеччину під час Першої світової війни, що вони винні в економічному спаді Німеччини під час депресії 1920-30-х років і повинні відповісти за це. Через неповне сторіччя наша країна-сусід теж звинуватить нас у “зраді”.
27 січня увесь світ і Україна також відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Саме в цей день у 1945 році армія 1-го Українського фронту звільнила “Аушвіц-Біркенау”, один з найжахливіших таборів смерті. Саме цей день Генеральна Асамблея ООН у 2005 році обрала для вшанування євреїв, які загинули від рук нацистського режиму.
А загинуло тоді понад 6 мільйонів євреїв, з них 1,5 мільйона – з території сучасної України. Більша частина загинула у Польщі – нацисти після окупації розташували тут чи не найбільше таборів смерті.
За висновком ЮНЕСКО, виявлення, затримання й переслідування євреїв в окупованих нацистами країнах Західної та Східної Європи відбувалося не рідко за участі цивільного населення або ж за його мовчазного спостереження. Водночас серед простих людей було чимало тих, хто переховував і рятував євреїв, ризикуючи своїм життям – їх оголошено Праведниками світу.
Читайте також: Українські Праведниці: 5 героїнь, які під час Голокосту рятували євреїв
Більшість чиновників Третього рейху, які ініціювали й керували Голокостом і, зокрема, «ідеолог» нацистів Герман Герінг постали перед судом у Нюрнберзі. Процес розпочався у листопаді 1945 року. 12 нацистів засуджені до смертної кари, решта – до довічного ув’язнення. Останній з них помер у в’язниці Нюрнберга в 1987 році.
Останній судовий процес за фактом геноциду євреїв відбувся у Франції у 1998 році. Тобто покарання рано чи пізно наздогнало кожного. Це російському режиму на замітку…
#WeRemember – офіційний хештег Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Ми пам’ятаємо. Про геноцид українців також. І про невідворотність відплати.
Маємо дві щемливі історії: про Джоконду з гетто: фотоісторія дівчини, яка загинула від Голокосту, а також історію як німецькі жінки з вулиці Троянд врятували своїх чоловіків-євреїв.