Give me tomorrow: у Лісабоні українки провели виставку, аби інформувати про війну
Українські художники з різних куточків світу об'єдналися і мовою мистецтва розповідали португальцям про події в Україні
Українські художники з різних куточків світу об'єдналися і мовою мистецтва розповідали португальцям про події в Україні
Авторка – Ксенія Крячко,
засновниця мережі Conceptica
Українки здатні створите велике. Навіть за пару тижнів організувати за кордоном виставку європейського масштабу, де було представлено більше 200 витворів сучасного мистецтва та українських дизайнерів.
Це мав бути борщ, але склалося інакше.
Як і завжди у житті все змінюють люди, а цього разу це були українці у Лісабоні. Всі відразу зрозуміли, що об’єднані спільною небайдужістю. Спонтанно виникло бажання наварити борщу та пригостити іноземних приятелів та партнерів, долучивши їх таким чином до української культури.
Почали брейнстормити, рахувати та усвідомили, що такої великої каструлі для борщу не існує в природі, а кричати про війну та знищення українців росіянами можливо не лише мовою кулінарії.
Триярусне не відремонтоване приміщення Conceptica перетворилося на потужну галерею сучасного мистецтва та моди. Було — великий обід, стало — маленьке українське бієнале Give me tomorrow.
Тож, не замислюючись, організаторки запросили всіх своїх знайомих, які могли та хотіли допомогти. Привезли роботи українських художників з різних куточків світу, запустили генеральне прибирання, розвісили, прикрасили. Головною метою було включитися в інформаційну війну, в якій гідність та європейські цінності лишаються ключовими каталізаторами до припинення російського загарбницького вторгнення.
Ця виставка відкрила Європі твори українських митців, таких як Тереза Барабаш, Kinder Album, Володимир Сай, Артем Волокітін, Василина Врублевська, Олег Дімов, Дмитро Євсєєв, Алевтина Кахідзе, Марія Куліковська, Зоя Лактіонова, Женя Лаптій, Тетяна Малиновська, Альона Науменко, Марія Прошковська, Влада Ралко, Станіслав Туріна, Марина Талютто, Ярема Малащук та Роман Хімей. Також на виставці були представлені роботи українських дизайнерів — Yakush та Надії Дзяк.
Художники та дизайнери зібрали свою творчу енергію, трансформувавши й спрямувавши травму у мистецтво, закликали до порятунку своєї країни. Створюючи картини та скульптури, вони ризикують, працюючи серед обстрілів, живучи у небезпечних умовах війни, стаючи її жертвами, тікаючи, працюючи волонтерами.
Мистецтво зцілює душі та привертає увагу до проблем соціального значення. Сьогодні цією проблемою є війна на українській землі.
Люди заходили, розпитували, роздивлялися, слухали, реагували. Сотні перехожих зупинялися, щоб подивитися українськими очима на війну Росії проти України. А українці розповідали, плакали та сміялися, ділилися болем та надією, пережитими жахами та вірою у перемогу із людьми, яких завербувало мистецтво від сучасних українських художників. Збирали наче ті уламки по всьому світу та запаковували у єдиний великий сенс — говорити про війну. Про те, що саме Україна зараз є передовою для Європи, де саме українська кров лєється, захищаючи європейську та світову цивилізацію.
Виставка Give me tomorrow перевершила будь-які очікування. Організатори самі не уявляли, що нас так багато – українців у Португалії. Лісабонці та гості міста, яким виявилося не байдужі українські проблеми. Іноземних туристів, які прямували у кафе за делікатесами, а потрапили у світ України та нашої війни.
Звісно, не обійшлося без реакцій росіян у Європі. Жінка з українським прізвищем, але яка ідентифікує себе вірною дочкою РФ, не змогла промовчати у соцмережах. Вона відвідала виставку і написала про «спаплюження росіян та їх людської гідності просто у самісінькому центрі Лісабону».
Українці промовляли до світу (і до пітьми) мовою символізму, мовою ткацтва. Ми підпалюємо, навіть не дістаючи сірників з кишені. І воно палає.
Дякуємо, що нас читаєте, україночки. Якщо ви маєте цікаву історію, героїню, публікацію, експертну думку і маєте бажання роповісти, поділитися з нашим журналом, напишіть нам на пошту: info@ukrainky.com.ua. В листі обов’язково вкажіть свої контакти. Долучайтеся до спільноти українок!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: