Філософія zero waste: 10 простих способів зменшити кількість сміття
Як залишати після себе "нуль відходів" і дотримуватися принципу помірного споживання
Як залишати після себе "нуль відходів" і дотримуватися принципу помірного споживання
Зменшити кількість сміття і, відовідно, забруднення екології хоча б на побутовому рівні не так вже й важко – головне захотіти. І вже час захотіти. Вдумаймося: кожна людина залишає після себе приблизно 200 кілограмів сміття на рік! І лише ми можемо цю кількість зменшити. Про це і філософія zero waste або “нуль відходів”, до якої з кожним роком долучається все більше людей.
Її принципи – це, по-перше, сортування і переробка сміття, щоб воно використовувалося повторно і не потрапляло на смітник, і по-друге: помірне споживання – не більше, ніж людині взагалі потрібно. Дотримуватися цих принципів не так вже й важко – проект KyivSmartCity склав нам у поміч підказки.
Чи встигнете ви з’їсти цей продукт, чи будете користуватися товаром. Те саме стосується й одягу та взуття. Старий одяг не обов’язково викидати, його можна віддати в пункти recycle, або ж віддати на благодійність. Так само можна говорити й про нову техніку. Якщо вам дійсно щось треба – купіть звичайно. Але коли є можливість полагодити телефон чи комп’ютер, то це буде дешевше і краще. Навіть якщо й купувати нову техніку, то хоча б стару здавати на утилізацію виробнику.
Пакети фантастично довго розкладаються, накопичуються в найнеочікуваніших місцях і майже третина всього сміття на звалищах – це упаковки.
Для круп та овочів є спеціальні багаторазові пакети, сітки, текстильні торбинки. І більше не доведеться шукати вдома місце для пакета з пакетами
Просто набирайте вдома воду в свою металеву чи пластикову банку й носіть із собою. Також перевірте, чи є поблизу бювети з питною водою. Якщо є, то чи відповідають вони санітарним нормам. Тоді вам не доведеться купувати воду в магазині. Ви також можете встановити фільтр для води вдома і тоді взагалі не треба буде нікуди ходити.
Навіть пара квіточок на підвіконні, які ви щодня поливатимете, покращать вигляд квартири, трошки поліпшать повітря й розвинуть емпатію до природи.
Повірте, вони не дуже вже й дорожчі, зате менш шкідливі. В Україні більша частина ринку порошків має концентрацію фосфатів 30-40 %, а в Європі – менше ніж 5%. Порошки та інші мийні засоби сильно забруднюють воду й річки. Настільки сильно, що поблизу зливних труб і очисних споруд просто не живе риба.
Про українського виробника екозасобів для прибирання ми згадували в статті про чистий четвер — прочитайте, вам ця інформація буде цікавою.
Не треба вмикати напівпорожню машинку. Ну і не використовуй дуже багато порошку
Нагадуємо, що більшість електроприладів споживають енергію в режимі очікування. Ви можете придбати автоматичні розетки та подовжувачі з вимикачем, щоб не треба було щоразу витягати вилку з розетки. Те саме стосується телевізора, мікрохвильової печі, ноутбука, зарядного пристрою для телефону. До речі, якщо надумаєте купувати новий комп’ютер, краще придбайте ноутбук. Вони значно економічніші.
Майже весь папір, книжки, зошити, картонні коробки можна здавати на вторинну переробку – такі пункти є майже в кожному місті. Те ж стосується і скляної тари і алюмінієвих бляшанок. Скло розкладається понад тисячу років, але процес його перероблення найпростіший з-поміж усіх інших видів відходів.
Здавати на перероблення лампочки і батарейками – взагалі обов’язок кожного
Не треба просто викидати старий монітор, відеомагнітофон чи холодильник на звалище. Та й навушники, телефони, інші гаджети. Краще здати такі речі на перероблення. У деяких із них є важкі метали та інші шкідливі речовини, після яких земля відновлюється дуже сутужно. До того ж, краще користуватися багаторазовими акумуляторами, аніж батарейками. Одна батарейка забруднює 20 м2 землі.
Невеличка проблема із сортуванням сміття полягає в тому, що папір, скло, пластик бувають різні. І всі їх треба по-різному переробляти. Тут допоможе мобільний додаток «Сортуй». Завантажити безкоштовно його можна з App Store і Google Play. Окрім того, дізнатися про пункти прийому сміття можна на сторінках громадської організації «Україна без сміття».