Ілюстрація Betty-sam Crown

Ми живемо у час, коли можна миттєво зв’язатися з будь-ким — повідомлення, дзвінки, соцмережі. Але при цьому самотність стала справжньою глобальною проблемою, через яку б’є на сполох Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), а ряд світових ЗМІ присвятили цьому стану свої статті. І йдеться не про сумний настрій чи свідоме усамітнення, а про стан, що впливає на фізичне та психічне здоров’я людини.

«Епідемія самотності»: що це таке?

Це відчуття самотності навіть якщо людина постійно перебуває серед людей. Термін “епідемія самотності” вперше увійшов у вжиток у 2010-х роках, а про неї як про явище почали говорити після пандемії COVID-19, коли люди змушені були залишатися в ізоляції від інших. Уряди, психологи та ВООЗ останні роки називають поширення самотності глобальною проблемою, особливо серед сучасної молоді та літніх людей.

Згідно з дослідженням Meta-Gallup, проведеного у 142 країнах, 24% людей віком від 15 років скаржаться на внутрішню самотність. Найбільше це стосується молоді 19-29 років — 27%. Люди наче огорнуті соціальними зв’язками, і водночас через сучасний ритм життя та цифровізацію віддалені один від одного.

Україна не виняток, наголошують українські соціологи й психологи. Кожен четвертий з опитаних зізнається, що почувається самотнім. Війна лише поглибила цю проблему — багато українців залишили свої домівки, втратили близьких або живуть далеко від родини та друзів.

ВООЗ порівнює самотність з палінням 15 сигарет на день! Цей стан збільшує ризик деменції на 50% і серцевих хвороб на 30%. Самотність підвищує ризики депресії, тривожності, серцево-судинних захворювань, а також може скорочувати тривалість життя. ВООЗ уже створила комісію, яка буде досліджувати вплив самотності на здоров’я та шукати рішення. Проте головне, що можемо зробити ми — бути уважнішими одне до одного. Телефонуйте батькам, підтримуйте друзів, не бійтеся говорити про свої відчуття.

За матеріалами Gallup, Суспільне, Куншт.