Журнал Time опублікував список 100 найвпливовіших людей світу у сфері здоров’я у 2024 році. У списку є лікар-дерматолог і генеральний директор стартапу Esper Bionics Дмитро Газда та американська волонтерка українського походження, генеральна директорка американського благодійного фонду «Razom» Дора Хомʼяк. Обоє увійшли до категорії «Новатори».

«Esper Bionics, стартап з офісами в США, Німеччині та Україні, створює одну з найскладніших протезних частин тіла на ринку — роботизовану руку, яка зчитує генеровані мозком підказки, надіслані до найближчих функціональних м’язів, і використовує їх для руху руки у більш природний та ефективний спосіб, ніж можна було б досягти за допомогою типового протеза кінцівки», – зазначили в Time.

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Газда та його команда відчули «соціальний обов’язок» допомогти

Esper Bionics почали безкоштовно надавати біонічні руки постраждалим від російської агресії українцям, покладаючись на пожертви для покриття витрат на виробництво. Наразі біонічні руки отримали понад 70 українців, ще 250 перебувають у черзі. «Це нерозумно для бізнесу, але є набагато важливіші речі, ніж бізнес», – вважає Дмитро Газда.

Водночас громадська організація «Razom» під керівництвом Дори Хом’як бере участь у покращенні здоров’я та добробуту в Україні протягом останнього десятиліття.

«Після того, як Росія вторглася в Україну в 2022 році, робота фонду збільшилася в геометричній прогресії. Волонтерська група, яка збирала та витрачала близько 200 000 доларів на рік, збільшила свій штат до 75 людей в США та Україні, розподіляючи 100 мільйонів доларів допомоги. Під час війни Razom використовувала ці гроші, щоб придбати медичне обладнання українським лікарням, керувати шістьма психіатричними центрами по всій країні та підтримувати медиків на передовій», – йдеться в повідомленні Time.