«Чорнобривців насіяла мати»: цікаві факти про знамениту пісню
Про паризький слід, жорстку антиукраїнську цензуру і довгий шлях до слави
Про паризький слід, жорстку антиукраїнську цензуру і довгий шлях до слави
«Чорнобривців насіяла мати у моїм світанковім краю…» – цю пісню знає кожен українець, а старше покоління пригадає й авторів – Володимира Верменича та Миколу Сингаївського. Завдяки авторській програмі Олесі Білаш «Наша класика» радіо «Культура» ми тепер ще й знаємо цікаві факти про знамениту пісню «Чорнобривці». Ділимося ними…
Спершу народився вірш. І, як не дивно, зовсім не українські краєвиди надихнули поета. На той час Микола Сингаївський перебував у Парижі, де одного дня побачив велику, красиву клумбу з розмаїтими квітами, а навкруг того розмаїття – невибагливі сонячні чорнобривці. Так далеко від рідного дому квіти його мами. Серце тьохнуло з першими словами: «чорнобривці насіяла мати».
Коли народилися ці слова, розповідав поет, він найперше думав про свою маму, «перед подвигом якої стояв на колінах, щоразу згадуючи її тяжку долю». «Виховуючи чималеньку сім’ю, вона щодня працювала дояркою, щодня вставала о 4 ранку і поспішала на ферму. А як можна пережити смерть вісьмох дітей, у тому числі двох синів-фронтовиків, на яких вагах зміряти силу волі й мужності матерів-солдаток», – розповідав Микола Сингаївський.
Читайте також: Знай нашу: Ярина Квасній, яка заспівала «Парову машину» і отримала мільйони вподобань
Автори пісні були упевнені: пісня швидко знайде шлях до слухачів. Певно так би й було, якби ж не одне «але». «Коли я разом із композитором Володимиром Верменичем показували цей твір на худраді, не все було просто. Тодішня цензура промацувала кожен рядок. Особливо стежила, щоб не потрапило в пісню слова Україна, українка. Ця тема й тільки залишилася в рядках “розцвітають і квіти, і доля на моїй українській землі”. Але люди між рядків відчули, що то пісня для них і про них», – згадував Микола Сингаївський.
І все ж шлях до слухача був довгим. Саме тоді вийшов на екрани фільм «Літа молодії» зі знаменитою піснею «Рідна мати моя» Андрія Малишка та Платона Майбороди. Як згадував Микола Сингаївський, вона настільки голосно й розлого задзвеніла, що іншим пісням такого плану поруч було тіснувато.
Читайте також: Марія Садовська-Барілотті: як сестра Карпенка-Карого стала примою театру і конкуренткою Заньковецької
Першим Чорнобривці виконав Костянтин Огнєвий. Загалом пісню підхопив Дмитро Гнатюк, дівчата з хору Григорія Верьовки з Ніною Матвієнко. «Чорнобривці» полинули до людей у багатьох світах. Нових барв їй додали виконавці з Канади Дарка і Славко, а також незабутня Квітка Цісик. Звучить цей чудовий твір і нині. Розливаючи пахощі одвічних українських чорнобривців, пелюстки яких такі ніжні, ніби дотик маминої руки.
Слова пісні «Чорнобривців насіяла мати»
Чорнобривців насіяла мати
У моїм світанковім краю.
Та й навчила веснянки співати
Про квітучу надію свою.
Приспів:
Як на ті чорнобривці погляну,
Бачу матір стареньку,
Бачу руки твої, моя мамо,
Твою ласку я чую, рідненька.
Я розлуки і зустрічі знаю –
Бачив я у чужій стороні
Чорнобривці із рідного краю,
Що насіяла ти навесні.
Приспів:
Як на ті чорнобривці погляну,
Бачу матір стареньку,
Бачу руки твої, моя мамо,
Твою ласку я чую, рідненька.
Прилітають до нашого поля
Із далеких країв журавлі,
Розквітають і квіти і доля
На моїй українській землі.
Приспів:
Як на ті чорнобривці погляну,
Бачу матір стареньку,
Бачу руки твої, моя мамо,
Твою ласку я чую, рідненька.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: