Цілунки сонця: як відновити шкіру після засмаги
І захистити від пересушення і висипань.
І захистити від пересушення і висипань.
Літній сезон неминуче залишає слід на обличчі і в більшості випадків, на жаль, у вигляді пересушеної шкіри і висипів.
Так, ми всі знаємо про креми з SPF і про шкідливе сонце з 12.00 і до 17.00, маємо красиві панами і сонцезахисні окуляри, але – будемо чесними, захищають обличчя перед виходом на сонце ну відсотків 30 з нас. І половина з них – здебільшого для пляжу чи на курорті. Решта «грішниць» все літо безпечно бігає, обсмажуючи обличчя з усіх боків, і десь так у серпні, дивлячись на себе в дзеркало, лякається: що це за темношкіра жіночка зі зморшками у відображенні? Чому шкіра як пергамент? І чому ніяк не сходять прищики, хоча вже давно не підліток.
Лікарі дерматологи-косметологи чують ці питання щосезону. І щосезону глибоко зітхають: скільки можна повторювати – засмага не найкраща ідея для шкіри.
Те саме з року в рік нагадує україночкам і лікар дерматолог-косметолог, власниця косметологічного центру KeyMed by dr.Tatiana Kobets, міжнародний експерт Тетяна Кобець.
«Що таке засмага? Це спроба нашого організму захиститися від агресивного впливу ультрафіолету. Під променями сонця спеціальні клітини шкіри – меланоцити – починають виробляти темний пігмент, який називається меланін. Його завдання – поглинути значну частину ультрафіолету, щоб не допустити пошкодження глибших тканин», – нагадує пані Тетяна і дивується, як міцно засіли в жіночих головах міфи про «цілющу дію» сонця. Спершу, наголошує лікарка, треба позбутися цих хибних уявлень, щоб потім не доводилося позбуватися наслідків засмаги. Запам’ятайте, дівчата:
Засмага НЕ покращує стан шкіри
Легке і тимчасове відчуття підтягнутості після засмаги – це не результат оздоровлення чи покращення шкіри, а результат її ущільнення, схожий з трикотажною тканиною: м’якою і пластичною у вологому стані і щільною, не еластичною після висихання. Так і засмагла шкіра спочатку виглядає більш гладкою: підсушені сонцем клітини верхнього шару епідермісу щільніше прилягають один до одного. Але через це верхній роговий шар, який в ідеалі повинен постійно оновлюватися, відлущується гірше, закупорюючи сальні протоки і провокуючи запалення шкіри.
Ось чому часто, ледь позасмагавши, на шкірі з’являються прищі. Так шкіра реагує на перші інтенсивні сонячні ванни. Ми бачимо зовнішній прояв – почервоніння, а насправді запальний процес торкається глибшого шару – сальних залоз, звідси й результат: висипання на обличчі і плечах.
Сонцезахисна косметика НЕ робить засмагу повністю безпечною
Якісний сонцезахисний крем (із захистом мінімум SPF 20) – так – зробить перебування на сонці менш небезпечним для шкіри. Але навіть з ним не рекомендується проводити на сонці більше 3-5 годин в день. З 12.00 до 16.00, коли сонце найактивніше, краще взагалі сховатися.
Засмага НЕ забезпечує нас вітаміном D
Вважається, що сонце активізує утворення вітаміну D, який потрібен нам для засвоєння кальцію фтору, тобто для міцності кісток. Так, але «сонячний» вітамін відчутно впливає на розвиток скелета тільки в дитячому віці – до 3-5 років. Для дорослої людини перебування на сонці засвоєнню кальцію не дуже й допоможе. Якщо було б інакше, тоді жінкам в період клімаксу прописували б сонячні ванни для захисту від остеопорозу. Але їм призначають вітамін D3 в капсулах, тому що його природний аналог у дорослих не виробляється в кількості, необхідній для кісток.
Просте «сонячне» правило
Для отримання вітаміну D3 і загального оздоровлення тіла і шкіри не потрібно посилено засмагати. Денну норму забезпечує 15-хвилинна прогулянка в парку в сонячний день або коли ми, скажімо, йдемо вулицею чи вранці плаваємо в морі. А у великих дозах, коли буквально «смажишся» на пляжі, ультрафіолет, навпаки, послаблює захисні властивості організму, підкреслює Тетяна Кобець. Організм кидає все ресурси на протидію шкідливому випромінюванню сонця, від чого різко зменшується рівень лімфоцитів в крові і навіть ефективність вакцинації знижується. Багато відпускників списують раптову появу герпесу чи застуди на труднощі акліматизації, не підозрюючи, що справжній винуватець – прагнення засмагнути швидко та інтенсивно.
Тим, хто все-таки “доходився” на сонці, “долежався” на пляжі, згорів ненароком або від «незнання» (на четвертому десятку років життя!) Тетяна Кобець радить наступне.
Обов’язково почати або продовжити користуватися сонцезахисними і спеціальними засобами
Навіть якщо вам здається, що захищати вже нема сенсу, знайте: сенс є! При кожному виході на вулицю наносимо крем з високим рівнем SPF, під час перебування на пляжі наносимо крем, відповідно до інструкції, і не забуваємо його оновлювати після купання.
Після перебування на сонці користуємося спеціальною косметикою «після засмаги», в неї як правило входить пантенол, який має заспокійливу і протизапальну дію. Бажано використовувати засіб саме на кремовій основі, у вигляді піни підсушує шкіру.
Зволожуємо себе зсередини
Дотримуємося питного режиму – не менше 1,5 л води в день. Також рекомендується приймати антиоксиоданти, наприклад, супероксиддисмутазу, так званий SOD і імуностимулюючий вітамін С. Не буде зайвим весь літній сезон «пропити» питний колаген для поліпшення якості шкіри, курс якраз розрахований на 3-6 місяців.
Зволожуємо себе ззовні
Особливу увагу слід приділити кремам для щоденного догляду. Вони повинні максимально зволожувати шкіру, мати легку текстуру. Однак варто мати на увазі, що крем – це зовнішній засіб, він діє лише на поверхні епідермісу і не здатний повністю відновити засмаглу шкіру, висушену і часто запалену через надлишок сонячного випромінювання. Більш того, ущільнений після засмаги епідерміс пропускає ще менше корисних компонентів крему. Тому позбутися наслідків надто інтенсивної засмаги можуть лише косметологічні процедури.
Читайте також: Три правила догляду за руками
Відновлюємо шкіру косметологічними процедурами
Добре відновлюють запаси вологи в шкірі електропорація та колагенові маски, маски з екстрактами водоростей, посилені мікрострумами. Ці процедури допомагають глибше вводити активні речовини без ін’єкцій. Але іноді шкіра від засмаги настільки ущільнюється, що ці методи можуть виявитися не такими ефективними, як хотілося б. Тоді необхідні ін’єкційні методики – мезотерапія або біоревіталізація. В їхній основі високомолекулярна гіалуронова кислота, яка в незміненому вигляді проникає в глибокі шари шкіри і буквально «оживляє» її.
На 2-4-й день після повернення з курорту можна починати відновлювальний курс мезотерапії. П’ять сеансів ін’єкцій мезокотейлю з гіалуронової кислоти з мікроелементами з інтервалом в 5 днів допоможуть шкірі знову засяяти здоров’ям, причому загар збережеться. При необхідності цю процедуру рекомендується робити навіть молодим жінкам – до 25 років.
Для зрілого віку краще біоревітализація, особливо якщо після засмаги чіткіше позначилися зморшки. Ця процедура підживлює шкіру і частково відновлює волокна колагену і еластину.
На сайті косметологічного центру KeyMed by dr.Tatiana Kobets є детальна інформація про ці процедури і можливість онлайн-запису.
На щастя, в наш час повернути шкірі обличчя зволоження і тонус можна косметичними і косметологічними методами. Але, наголошує Тетяна Кобець, засоби не допоможуть врятувати шкіру від передчасного фотостаріння, якщо ми, жінки, самі будемо посилено і бездумно підставляти обличчя сонцю.