Маршрут на вихідні: СливаФЕСТ або унікальне гастросвято в полтавській Опішні
Тисячі гостей, сотні літрів сливового варення, десятки сливових страв і два дні розваг та концертів
Тисячі гостей, сотні літрів сливового варення, десятки сливових страв і два дні розваг та концертів
Маленьке містечко Опішня, що на Полтавщині, відоме своїми гончарями, а віднедавна – ще й неймовірним гастрономічним фестивалем СливаФЕСТ, який проходить у перші вихідні вересня. Йому лише три роки, заснували його з ініціативи територіальної громади та її очільника – Миколи Різника з хорошою метою: розвивати місцевий туризм і відродити місцевий спеціалітет – сливи.
Колись про місцеву сливу писав сам Котляревський: «Латин по царському звичаю Енею дари одрядив: лубенського шмат короваю, корито опішнянських слив». Ще століття тому ними були засаджені майже всі тутешні господарства. На сливі добре заробляли, адже місцева угорка вважалася найкращою із сортів і найбільш придатною для гнічення через особливий глиняний ґрунт.
Але до позаминулого року слив в Опішні залишилось обмаль, культура їх гнічення була майже втраченою. Аж поки молодий та завзятий (до речі тричі переобраний громадою) голова Опішні пан Микола не взявся до діла. «Хотілося не просто відродити традицію вирощування й обробітку сливи, а й об’єднати наш регіон навколо цієї ідеї, зацікавити нею туристів і зробити нашим туристичним символом», – пояснив Микола Різник.
Він разом з місцевою громадою звернувся за грантом в Український культурний фонд, виграв конкурс, загітував до підтримки місцеву владу і от! У 2019 році в Опішні відбувся перший СливаФЕСТ, а цьогоріч другий.
Завдяки його проведенню розвивається й туристична інфраструктура: влада ремонтує дороги, інвестори зводять готельчики, а серед місцевих мешканців цілий бум на вирощування слив – закладають нові й нові сади.
Головній героїні фестивалю – сливі – на фестивалі присвячено все. Навіть дитячий майданчик назвали СливаKids
Гнічена, в’ялена, сушена, квашена, у варенні, в соусі, з м’ясом, в салаті, в перепічці, в пирогах, варениках, пиріжках, у варенусі, в наливках, в слив’янці – СливаФЕСТ точно поставив рекорд за розмаїттям застосування сливи в стравах.
Власне, наявність сливи бодай в одному рецепті або ж слива як декор страв було головною умовою для учасників фестивалю – кухарів, фермерів, ресторанів, продуктових і крафтових гастроточок. Всі без виключення дотрималися вимоги! Навіть до шашлику подавали солену сливу, а поруч з колою пропонували сливовий «узвар».
Рекорд на СливаФЕСТі встановили в іншому – зварили 600 літрів сливового варення. Для цього навмисно скупили в опішнянців півтори тонни слив. Скуштувати міг кожен гість фестивалю абсолютно безплатно, а охочим давали варення з собою, кажуть, не вистачало баночок на всіх! Настільки смакував цей опішнянський спеціалітет.
Як і шпундра – м’ясо, тушковане з буряком та сливами, яке готували тут же у величезних казанах. Запашне, соковите, з помірною кислинкою – справжнє гастровідкриття, заради якого варто приїхати в Опішню.
Опішнянські сливи й шпундра відтепер мають стати географічним брендом як мелітопольська черешня чи гуцульська бриндзя
Не здивуємося, якщо СливаФЕСТ незабаром складе конкуренцію сусідньому Сорочинському ярмарку. Микола Різник запевняє, що такого наміру немає, але явно мають майже півтори сотні підприємців та крафтових виробників, які привезли свою продукцію в Опішню.
Чого тільки тут не було! Поруч з сироварами, пасічниками, кондитерами, миловарами, кухарями й виробниками всіх можливих (не лише сливових) видів варення у довгих ярмаркових рядах стояли виробники іграшок, трав’яних чаїв, лавандових саше, глиняного посуду, солом’яних капелюхів і навіть светрів, шкарпеток і хустин, зв’язаних із… собачої шерсті. Кажуть, не менш теплих, аніж заморська ангора.
Хоча, відверто кажучи, грітися на СливаФЕСТі гості прагнули іншим – неймовірною кількістю наливок, настоянок, варенух, медовух і слив’янок, якими частували гостей і офіційні «винороби», і прості, засмаглі на городах, опішнянські господині. Їхні домашні слив’янки з чорним хлібчиком і свіжим сальцем мали небачений аншлаг! Куди там Мішленам!
Цього річ СливаФЕСТ відвідало понад 10 тисяч гостей з Полтавщини та сусідніх регіонів
Гастрофестиваль – це передусім свято. І як на будь-якому святі в Опішні нон-стопом співали-танцювали-розважалися два дні поспіль. Починаючи з опівдня, на головній сцені СливаФЕСТі виступали народні колективи з усієї Полтавщини: хори, танцювальні гурти, самодіяльні й сімейні ансамблі.
Відкривали фестиваль фрагментом опери «Енеїда» Котляревського – і не абихто, а трупа Полтавського академічного музично-драматичного театру імені Гоголя!
Паралельно гості фестивалю розважалися на атракціонах, на гончарних та кулінарних майстер-класах, ще й готували шпундру разом із зірковим телеведучим Русланом Сенічкіним. У програмі також були й показ етноодягу, конкурси серед гостей.
Завершили фестиваль конкурсом “Міс СливаФЕСТ-21” та концертом гурту Kozak System
Не дивно, що у Миколи Різника після першого фестивалю всі постійно запитували, а чи буде наступний фестиваль? «Буде!», – відповідав пан Микола. Цьогоріч, думається, його запитували ще частіше, адже СливаФЕСТ дійсно полюбили не лише всі полтавчани, а й “сусіди” з інших областей. Опішнянці вже облаштовують сливові «плантації», аби зібрати у 2022 році ще більше слив і через рік встановити новий «вареннєвий» рекорд.
Ну і рекорд із відвідуваності також – в Опішні чекають гостей з усієї України. Не проґавте наступного року, україночки, і стежте за фестивалем на його фейсбук-сторінці 🙂
Журнал “Українки” висловлює подяку Туристичному прес-клубу України (Travel Press Club) за запрошення й організацію поїздки на СливаФЕСТ.
Фото: Віти Пасічник, а також надані оргкомітетом СливаФЕСТ-21