Славутич: подорож у наймолодше місто України, якому лише 34 роки
Новий, незаїжджений туристичний маршрут, який варто неодмінно протестувати
Новий, незаїжджений туристичний маршрут, який варто неодмінно протестувати
Наймолодше місто України. Місто, яке розташоване в одній області, а належить до іншої. Місто, де немає громадського транспорту. Нарешті, місто – мала культурна столиця України-2021. Вгадали чи ні? Це Славутич. Від Києва – 188 км, від Чернігова – 56. Гарні дороги. Залізничне й авто-сполучення.
Коли слухаєш історію Славутича, що днями святкував своє 34-річчя, заразом згадуєш і Маяковського: «Через четыре года здесь будет город-сад…». Беріть вище – Славутич був споруджений за неповні два. А генеральний план міста затвердили за два місяці – у телефонному режимі. Одразу після аварії на ЧАЕС було вирішено обрати нове місце для проживання працівників та їх родин.
Умови були такі: не далі, як за 50 км від об’єкту, і в екологічно чистому місці. Тому Славутич й опинився в Чернігівській області, Ріпкінському районі, будучи при цьому ексклавом Київської області.
Вже у жовтні 1986-го сюди прибули 9 тисяч будівельників із 9 республік Союзу, які жили у вахтовому селищі і в каютах 13 теплоходів. Вони привезли свої матеріали і свої проекти, щоб збудувати різні квартали міста: від кожної республіки – свій. Кожен з них насичений неповторним національним колоритом і названий відповідно: Ризький, Тбіліський, Єреванський тощо.
Через те, що місто будувалось так швидко, тут стало можливим втілити нові, експериментальні проекти – наприклад, оголені скульптури поза часом (щось неймовірне для Союзу! 🙂 У кожному з кварталів зібрані найкращі зразки традиційної архітектури радянських республік, нині – незалежних країн. Щоб відвідати всі їх водночас, достатньо приїхати до Славутича!
Ця оригінальна різновисотна забудова дійсно вражає: від прибалтійських дерев’яних котеджів у садах до бакинських багатоповерхівок з рожевого туфу з мангалами просто у дворах – півгодини пішки.
Громадського транспорту в Славутичі справді нема – двічі місцева влада намагалась запустити рейсовий автобус, але не прижилося. А от мережа велодоріжок в наявності. Як і ліс посеред міста… чи то місто посеред лісу? Таке собі місто-санаторій. Або ж еко-місто. Рівень зелених насаджень тут перевищує європейські норми з озеленення міст у чотири рази. Радіаційний фон – як у Києві.
Попри свої невеликі масштаби (25 тисяч жителів, середній вік яких, до речі, 38 років) Славутич постійно генерує щось нове й цікаве. Нові події, нові проекти. Так, щороку, починаючи з 1993-го, тут проходить міжнародний фестиваль дитячої демократії, телебачення, преси та творчості «Золота осінь Славутича», а також міжнародний фестиваль кіно та урбаністики «86» (з 2014-го), міжнародна конференція «Проблеми зняття з експлуатації об’єктів ядерної енергетики та відновлення навколишнього середовища» INUDECO (з 2016-го).
У 2019 році до цього додався міжнародний фестиваль для людей поважного віку (55+) GOLDenFest і конкурс «Сюрреалізм у просторі постмодернізму Славутича». А у 2020-му запрацював туристично-інформаційний центр.
І певні кроки в цьому напрямку вже зроблені – нещодавно Славутич переміг у проєкті від Українського Культурного Фонду (УКФ), отримав грант у розмірі майже 10 млн гривень на реалізацію креативних ініціатив і став Малою культурною столицею України-2021.
Мета міста в зв’язку з цим, знов-таки, амбітна: сприяти перезавантаженню України-2021 в культурному і креативному сенсі, стати першим в Україні дійсно безбар’єрним містом з рівними можливостями для всіх, запропонувати нові умови для розвитку економіки. Задля цього тут вже створено перший в Україні муніципальний інноваційний індустріальний бізнес-парк «Славутич», що є власністю громади і дає можливості «швидкого старту» для бізнесів.
Наш путівник: Відпустка в Україні: 10 озер, 9 лагун і ще 8 класних місць замість закордонних курортів
Туризм теж не пасе задніх, адже культура тут не для галочки – це реальний каталізатор розвитку економіки. На 2021 рік в Славутичі заплановано чотири ключові події, що об’єднають креативний, інтелектуальний і творчий потенціал міста – фестиваль для архітекторів «SESAM 2021 Poliklinika» (серпень), арт-резиденцію семантичного сюрреалізму для митців OPEN FORMAT ART RESIDENCE (липень-вересень), фестиваль для майбутніх медійників «Золота осінь Славутича» (вересень).
У жовтні пройде й традиційний «GOLDenFest», щорічний культурно-мистецький фестиваль для людей «золотого віку». На кожну подію місто очікує щонайменше 3 тисячі гостей і мріє на повну розкрити свій туристичний потенціал.
Схоже, це таки реалізується – тут дійсно живуть люди, закохані в своє місто і сповнені ентузіазму. Поєднуючи традиції з інноваціями, вони подають приклад нової країни, яка вся [to be] – тобі.
Поїдьте також: Маршрут на вихідні: місто Шаргород
Візит до Славутича дуже доречно буде об’єднати з подорожжю на ЧАЕС і в покинуте місто Прип’ять, адже молоде «місто атома» є прямим спадкоємцем цих об’єктів. І там, і там є чимало цікавого.
На ЧАЕС з 2016 року функціонує сучасна захисна оболонка – новий безпечний конфаймент (інакше кажучи, арка), де фахівці через монітори щосекундно спостерігають за тим, що накопичено у спеціальних сховищах. А це – близько 630 тисяч кубометрів радіоактивних відходів, 43 тисячі кубометрів високоактивних відходів і 200 тон ядерного палива…
Залишити все це без нагляду не можна буде ніколи, попри те, що припинення роботи всіх блоків ЧАЕС відбулося ще у 2000 році, а повне зняття її з експлуатації заплановано на 2064 рік. Однак короткотривале перебування в самому епіцентрі «зони» наразі цілком безпечно. Хоча сюди й непросто потрапити.
Прип’ять більш відкрита. І дійсно «чиста» з точки зору радіації. Місто, де час зупинився: іржаве «чортове колесо», на якому ніхто й ніколи не катався, школа з підлогою, вкритою протигазами, будинки-пустки… Однак моторошного ефекту це не справляє, принаймні навесні, коли природа показує, хто тут насправді господар.
Ще ідея для вікенду: Куди поїхати на вихідні: Полтава не Котляревського
Дістатися до Славутича з Києва можна на авто або ж маршрутці.
Номер у готелі «Славутич» (єдиному тут готелі) коштує 980 грн. Є кілька хостелів, також можна зняти приватні апартаменти.
Середній чек ланча – 60 грн з особи, обіду – 220, вечері – 300. Заклади харчування, варті уваги: «CoffeeEnjoy», «I’bar», «Старий Таллінн», «Стара підкова».
Пішохідна екскурсія містом – 60-75 грн.
Вартість дводенного туру в Славутич – від 3500 до 4900 грн в залежності від ваших вподобань (такі організує туристично-інформаційний центр Славутича).
Ну що, тепер матимемо ще один новий маршрут для літніх вихідних. Подорожуймо Україною – у нас стільки цікавого!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: