Грижа, протрузія, радикуліт: як навчитися із цим жити?
Розпитали у невропатологині Медичного центру Берсенєва Маргарити Прохорової
Розпитали у невропатологині Медичного центру Берсенєва Маргарити Прохорової
Навряд чи знайдеться людина, яка жодного разу в житті не відчувала гострий біль у спині, що змушує відчувати справжні муки, зриває плани, погіршує життя. На жаль, захворювання хребта є у 70-80% дорослих людей. Безумовно, чим вища його зношеність, тим більше ризиків. Однак болі в спині – це не обов’язково вікове захворювання, все частіше і частіше до лікарів звертаються з подібними скаргами молоді люди. Чи можна повноцінно жити з діагнозами «грижа», «протрузія» чи «радикуліт»? От що з цього приводу нам розповіла невропатологиня Медичного центру Берсенєва Маргарита Прохорова.
Для того, щоб розібратися з характером та причиною болю, потрібно обов’язково звернутися до невропатолога – це наше завдання ставити діагнози та підбирати тип лікування. У жодному разі не можна це робити самому! Тому що болі в спині бувають схожими між собою, але при цьому можуть потребувати зовсім різні схеми лікування в залежності від причини.
Протрузія – це початковий етап дегенеративних змін міжхребцевого диска, коли він виступає за межі хребта, але без розриву фіброзного кільця.
Грижа – це вже розрив фіброзного кільця, через який випинається пульпозне ядро, що може здавлювати нервні корінці.
А радикуліт – запалення чи защемлення нервових корінців у хребті, що часто відбувається через грижу.
Відчуваєте різницю? Але симптоми та наслідки цих захворювань можуть мати розмиту картину і бути, повторюся, схожими один на одного. Найчастіше пацієнти відчувають такі стани:
Так, якщо навчитися правильно піклуватися про хребет. Більше того, якщо загострення трапилося одного разу, то воно може повторитися будь-якої миті, якщо не дбати про свою спину.
Тому дбайливе ставлення до свого хребта та деякі правила – це вже не побажання, а єдина можливість уникнути болю в майбутньому та навчитися жити без загострень
Ключові чинники цього процесу такі:
Почнемо з того, що операції на спині – це вже крайня міра, якщо не допомогло консервативне лікування, а біль у пацієнта посилюється і порушується рухові функції організму. Але будь-який невропатолог зробить все у максимальному обсязі, щоб відновити хороший стан пацієнта доступними консервативними засобами та навчити людину профілактувати загострення. У чому полягає консервативне лікування:
1. Протизапальна терапія. Медикаментозне лікування задля зменшення запалення, болю і набряку. Як правило це лікування комбіноване, препарати підбираються лікарем з урахуванням скарг, стану пацієнта і індивідуальних особливостей організму.
2. Метамерна рефлексотерапія показує хороші результати у зменшенні больового синдрому та швидкого відновлення. Авторський метод доктора Володимира Берсенєва, який за три десятки років дозволив більшості пацієнтів уникнути оперативного втручання.
3. Фізіотерапія, ЛФК, масаж, остеопатія. Головне в цьому питанні – вибрати професійного фахівця, тому що інстаграм-гуру без дипломів часто доводять пацієнтів до стану, коли потрібні вже екстрені заходи.
4. Носіння ортопедичних поясів чи комірців. Вони широко представлені у спеціальних магазинах та досить комфортні.
Операції ж показані лише у важких випадках, коли грижа перетискає нерви або спинний мозок, спричиняючи параліч чи порушення функцій внутрішніх органів. Але, звичайно, до цього краще не допускати
Так, існує і психологічний аспект: як прийняти діагноз? Поради дуже прості:
Просто знайдіть свого лікаря, якому довірятимете, виконуйте всі рекомендації і пам’ятайте, що піклуватися про хребет потрібно не тільки, коли є гострі болі, а щодня. Якщо ж проблеми виникли, то правильний настрій, який допоможе вам швидше відновитись, забезпечать три ключові ідеї.
1. Грижа, протрузія та радикуліт – це не вирок, а сигнал про необхідність змінити спосіб життя.
2. Правильний рух, харчування та лікувальна фізкультура – ваш персональний ключ до якості життя.
3. Не чекайте загострення – почніть зміцнювати свій хребет вже сьогодні! І він вам відповість довгою та вірною службою!
Будьте здорові, активні та щасливі!