Тьотя Єля: 5 фактів про Олену Косач – тітку-революціонерку Лесі Українки
21 січня виповнюється 180 років від дня народження цієї маловідомої, але харизматичної пані
21 січня виповнюється 180 років від дня народження цієї маловідомої, але харизматичної пані
Олена Антонівна Косач – тітка Лесі з батькової сторони. Саме її – «тьотю Єлю» племінниця згадує у своїй поезії «Забуті слова» і присвятила їй вірш «Надія». На жаль, навіть про цей факт знають не усі – хіба що поціновувачі творчості Лесі. Хоча тітка Олена була дуже цікавою особистістю – революціонерка, письменниця, яка провела кілька років у засланні і там зустріла своє кохання.
У відкритих джерелах збереглося небагато інформації про її життя, але кілька знакових фактів усе ж задокументовано – і в Вікіпедії, і в кількох авторських статтях. Ділимося ними.
Рід Косачів належав до заможного українсько-козацького шляхетства, яке після скасування Гетьманщини отримало дворянські права в російській імперії.
Олена виросла в сім’ї, яка поєднувала науку та творчість. Її брат, Петро Косач, був юристом, громадським діячем і батьком Лесі Українки, а сестра, Олександра Косач, — професійною вчителькою музики, яка навчала племінницю Лесю музиці.
Олена народилася в 1845 році, але вже через три роки втратила матір. Опіку над нею та іншими дітьми взяла на себе тітка Парасковія – старша сестра матері. Олена здобула освіту вдома, а згодом закінчила акушерські курси при Київському університеті.
Олена Косач була дуже нетерпима до тодішньої влади і підтримувала антиурядовий рух. У 1876 році разом з двоюрідною сестрою Юлією Круківською вона допомогла політичній діячці Анні Макаревич утекти за кордон – через її причетність до повстань. За це Олена сама опинилася під негласним наглядом поліції, хоча справу було закрито через брак доказів.
З 1877 року вона стала членкинею київського революційного гуртка «бунтівників», узимку 1878 року переїхала до петербурга. Тут вона влаштувалася працювати акушеркою в лікарні і водночас була причетною до революціонерів – аж до замаху на шефа жандармів Олександра Дрентельна.
У Сибіру Олена познайомилася з Петром Васильовичем Тесленком-Приходьком. Виходець із полтавської аристократії, він також був заарештований у 1880 році за приналежність до революційної організації народників-терористів «Чорний переділ» у петербурзі.
На початку 1884 року вони одружилися і того ж року народили сина Юрія.
Влітку 1895 року Олена з сином повернулася з Сибіру. Рік потому, дочекавшись чоловіка, вони переїхали до Риги, а згодом оселилися на Волині. З початком Першої світової війни сім’я переїхала до Києва.
Ще у 1877 році Олена працювала вихователькою в денному притулку для дітей робітників у Києві. Там вона познайомилася з Людмилою Драгомановою – українською громадсько-культурною діячкою та художницею. Їхня дружба витримала роки випробувань, і навіть після смерті у 1927 році Олену поховали поруч з Людмилою на Байковому цвинтарі. На жаль, їхня могила зараз врачена.
Олена Косач писала гумористичні й історичні вірші українською мовою. У 1881 році під псевдонімом Олена Ластівка випустила поему-билицю «Ганна» про важку долю вдови, яка втратила сина. А ще – вона була чудовою оповідницею: на її розповідях зростали всі племінники, не лише Леся.
Історія родини Косачів взагалі є дуже цікавою, почитайте нашу статтю: Жінки родини Косач: як склалися долі сестер і матері Лесі Українки.