Командирка відділення взводу БпАК Наталія Сопельник, фото Суспільне Чернігів

Нині у взводі аеророзвідки 405-го окремого стрілецького батальйону 32-ї окремої механізованої бригади служать три жінки. Наталія Сопельник керує відділенням взводу безпілотних авіаційних комплексів. Про цю неймовірну жінку розповіли у Суспільне Чернігів, ділимося.

Кардинальна зміна діяльності

Наталія родом з Луганщини, переїхала до Києва після навчання в університеті у 2007 році. А з початком повномасштабного вторгнення замислилася про те, щоб піти до війська: «До того я 15 років працювала в івент-медійній компанії, але зрозуміла, що цим я займатися більше не можу. Це якось іде абсолютно в когнітивний дисонанс від того, що відбувається в країні, в суспільстві, власне, у мені самій».

Відповідно, Наталія стала думати, чим може бути корисною у війську. Спершу пройшла декілька курсів з тактичної медицини та вишколів для цивільних у Києві: «Проходила вишколи для цивільних, бо було у мене побоювання, що я там не впораюся фізично або морально, або ще якимсь тягарем буду для хлопців. Їздила на полігон, вчилася стріляти. Це було якраз пів року підготовки й упевненості в тому, що рішення прийняте правильно і я готова його виконувати».

Військова підготовка

У 2023 році Наталія знайшла бригаду, мобілізувалася й почала опановувати військовий фах: «Я знала, що йду на посаду оператора аеророзвідки, і знала, що мені також того треба вчитися. Після базової загальновійськової підготовки були ще курси лідерства, а 1 жовтня приїхала до підрозділу після всіх навчань. Спершу був Серебрянський ліс, потім Купʼянськ, потім більш-менш спокійні Суми».

Нещодавно підрозділ повернувся з Торецька Донецької області. Військові на відновленні, але продовжують тренування та навчають новачків. Наталія каже, що за увесь час служби вона ніколи не стикалася з проявами гендерної нерівності: «Коли ми з маленького відділення почали рости у взвод, який складається з кількох відділень, мені одразу запропонували стати командиркою цього відділення».

Наталія до повномасштабної війни, фото з особистого архіву Наталії Сопельник

«Жодного разу, коли я приходила з якоюсь ініціативою або пропозицією, мені не казали «Ми не будемо цього робити тільки тому, що ти жінка»

Військові запускають дрон, фото Суспільне Чернігів
Жінки на службі

Окрім Наталії, зараз у взводі служать ще дві жінки. Яна доєдналася до нього менш як два тижні тому. Вона родом із Сумщини, служити захотіла на початку повномасштабної війни: «Але найперше я мати, тож чекала, щоб трохи підросла донька. А потім сама звернулася до ТЦК, знайшла собі посаду й батальйон, який мене охоче взяв. Пройшла базову підготовку військову, потім закінчила фах і потрапила вже сюди».

Командир відділення БпАК Владислав разом із побратимами, а також командир іншого відділення взводу аеророзвідки Денис допомагають Яні напрацювати навички в умовах полігону. Зокрема, Денис зазначає, що при першому польоті треба зразу визначитися з орієнтирами, вони допомагають повернути пташку: «Форми полів, форми лісів, будь-які гори. Початок села, це може бути та сама посадка. Орієнтирів насправді багато і їх треба мати якомога більше».

«Це ще перші мої польоти. Такого досвіду не маю, але хлопці гарно навчають, сподіваюсь, що буду допомагати їм з усім», – розповідає Яна.

«Хочу впевнено йти до перемоги разом з ними. Взагалі мені це подобається», – додає Яна

Операторка БпЛА Яна, фото Суспільне Чернігів

А Наталія Сопельник додає, що, працюючи в підрозділі, вона відчуває підтримку від побратимів та командування: «Щоразу, якщо це адекватна пропозиція, правильне формулювання питання й виконання задачі, воно приймалося і я отримувала повний карт-бланш для цього. Думаю, з дівчатами буде так само. Принаймні, ми цього прагнемо».