Кадр з фільму “Покинь, якщо кохаєш”

У 1999 році Генасамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. З того часу упродовж вже 25 років поспіль в цей день у різних країнах розпочинається акція “16 днів проти насильства”, яка завершується 10 грудня – у Міжнародний день прав людини. 

До Акції приєднуються й українські жінки та жіночі організації – проводять інформаційні кампанії, лекції задля протидії насильству, а також для підтримки тих, хто від нього постраждав.

Онлайн-медіа «Українки» також долучається до акції і підтримує цьогорічну ініціативу Всеукраїнської жіночої єврейської організації «Проект Кешер в Україні». У кількох містах України наші колежанки презентують інсталяцію з символічною назвою «Невидимі», адже проблеми насильства часто залишається непоміченою для суспільства.

За даними ОБСЄ, 7 із 10 українських жінок хоча б раз у житті зазнавали різних форм насильства.

Водночас більшість випадків залишаються невідомими через страх, сором чи брак довіри до правозахисних організацій. Подолати цю невидимість спонукає центральний елемент інсталяції – дзеркало, частково закрите непрозорою плівкою. «Це візуальний образ, який символізує тих, хто зазнає насильства, але не має змоги чи готовності про це розповісти. Ці невидимі жінки – наші колежанки, подруги, родички, сусідки або випадкові перехожі, яких ми бачимо щодня, не здогадуючись, з чим вони мають справу і що відчувають», – пояснюють суть інсталяції наші партнерки з Проекту Кешер в Україні.

«Невидимі» – це не лише мистецький проєкт, а й соціальний заклик до дії. Бути чуйнішими до тих, хто поруч, звертати увагу на тривожні сигнали, пропонувати допомогу – це маленькі кроки на шляху до розв’язання великої проблеми, які може зробити кожен та кожна з нас. Разом ми можемо змінити ситуацію, зробивши невидимих – видимими, наголошують ініціаторки інсталяції.

Ділимося створеним Проектом Кешер «чорним списком» дій, які є насиллям і які потрібно відрізняти, розуміти і зупиняти

Кадр з фільму “Покинь, якщо кохаєш”
ГЕНДЕРНО ЗУМОВЛЕНЕ НАСИЛЛЯ (ГЗН)

Негативні та шкідливі дії, які спрямовані проти окремої людини або групи людей в залежності від їхньої статі. Цей термін використовується, перш за все, для того, щоб підкреслити структурні гендерні відмінності у владі, які піддають жінок та дівчат ризику множинних форм насилля.

ЛЮДИНА, ЯКА ПЕРЕЖИЛА/ЗАЗНАЛА НАСИЛЛЯ

Термін стосується будь-якої людини, яка пережила певний вид насилля. Цей термін бажано використовувати замість слова «жертва».

ДОМАШНЄ НАСИЛЛЯ

Це будь-який вид поведінки, який використовується для отримання або збереження влади і контролю щодо свого партнера. Домашнє насилля включає у себе усі фізичні, сексуальні, емоційні, економічні та психологічні дії або погрози, які впливають на іншу людину. Домашнє насилля може включати наступне:

  • Економічне насилля – включає в себе дії щодо перетворення людини на фінансово залежну, зберігаючи повний контроль над фінансовими ресурсами, обмежуючи доступ до грошей та/або забороняючи відвідувати роботу чи школу.
  • Психологічне насилля – включає в себе формування почуття страху шляхом залякування; загроза фізичної розправи щодо самого себе, партнера або дітей; примус до ізоляції від друзів, родини, роботи/школи.
  • Емоційне насилля – підрив почуття гідності людини шляхом постійної критики, принижень або інших словесних образ; применшення здібностей людини; псування стосунків людини з дітьми; заборона спілкування з друзями та родиною.
  • Фізичне насилля – передбачає нанесення шкоди (або спробу нанесення) партнеру, це удари стусани, штовхання, підпалювання, висмикування волосся або погроза вчинити такі дії; відмова у медичній допомозі; примус до вживання алкоголю або психоактивних речовин.
  • Сексуальне насилля – будь-які небажані дії сексуального характеру, примус партнера до участі у статевому акті, коли він не дає на це згоди.

В нашій статті розповідаємо про жіночу самооборону: 5 порад, які допоможуть і жінці, і дівчині

Кадр з фільму “Покинь, якщо кохаєш”
ВБИВСТВО

Феміцид – умисне вбивство жінок через те, що вони є жінкам. Вбивство жінок відрізняється від вбивства чоловіків. Більшість випадків вбивства жінок здійснюються партнерами або колишніми партнерами і це пов’язано із постійним насиллям у родині, погрозами або залякуванням чи сексуальним насиллям.

Вбивство честі – це вбивство члена родини, найчастіше жінки або дівчини нібито через те, що ця людина накликала на сім’ю безчестя чи ганьбу.

СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЛЯ

Це будь-який статевий акт, здійснений проти волі іншої людини або коли людина не дає згоди, або коли згода не може бути отримана, оскільки людина є дитиною, має психічне захворювання, перебуває у стані сп’яніння чи без свідомості.

  • Сексуальні домагання – фізичний контакт без згоди або нефізичні форми – сексуальні коментарі про тіло або зовнішність, вимога секс-послуг, переслідування, оголення.
  • Зґвалтування – це будь-який вид сексуального проникнення без згоди іншої людини.
  • Корекційне зґвалтування – форма зґвалтування, здійсненого щодо будь-кого на основі його сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності. Воно орієнтоване на те, щоб змусити людину відповідати гетеросексуальності або нормативній гендерній ідентичності.

Щодо важкої теми ґвалтувань читайте у нашій статті за посиланням поради гінеколога і психолога з екстреної допомоги, як лікувати травми, чим запобігти вагітності та інфекційним хворобам і не зламатися морально

Кадр з фільму “Покинь, якщо кохаєш”
ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЛЯ

Аб’юз – стосунки, в яких одна людина порушує особисті кордони іншої, принижує, допускає жорстокість в спілкуванні та діях з метою придушення волі партнера.

Газлайтинг – специфічний вид психологічного насилля, психологічна маніпуляція, завдання якої полягає в тому, щоб змусити людину засумніватися в об’єктивності того, що відбувається. Газлайтинг – це форма психологічного насилля, коли людину намагаються переконати в тому, що вона поводить себе неправильно, змушують сумніватися у своїх діях, реакціях і відчуттях, у своїх переживаннях і спогадах.

Сталкінг – прояв психологічного насильства, коли кривдник переслідує людину в реальному житті та/або онлайн та нав’язливо вимагає її уваги. Насилля на робочому місці

Харасмент (домагання) – поведінка людини, яка містить в собі жести, висловлювання, жарти, погрози та інші дії, що ображають, принижують або лякають іншу людину.

Моббінг – це будь-яка форма гоніння, переслідування на робочому місці. Тобто, під терміном мобінг розуміють вороже, неетичне ставлення однієї людини або групи людей, яке спрямоване щодо конкретної особи та систематично повторюється.

Босинг – один із видів мобінгу, в якому бере участь лише керівник, це постійна систематична незрозуміла і неконструктивна критика.

Щодо босингу – маємо п’ять професійних порад від фахівця і одна дилетантська порада від нашої редакції: Поганий шеф: що робити, щоб його не “вбити” і спокійно працювати.

Кадр з фільму “Покинь, якщо кохаєш”
ОНЛАЙН АБО ЦИФРОВЕ НАСИЛЛЯ

Цифрове насилля – це будь-який акт насилля, який здійснюється, підтримується або посилюється з використанням інформаційних та комунікаційних технологій.

Кіберзалякування – відправка загрозливих повідомлень.

Секстинг без згоди – відправка відвертих повідомлень або фотографій без згоди отримувача.

Доксинг – публічне розкриття приватної інформації.

Нагадуємо також основні контакти, за якими звертатися у випадках насильства:

Фахівці «Проекту Кешер в Україні» також  розробили Путівник із реагування на випадки насильства, він стане у пригоді як тим, хто зазнали насильства, так і тим, хто хоче знати, як правильно діяти.

Сподіваємося, це ніколи не знадобиться вам, наші любі читачки, але знайте, що такий путівник-підказка існує.