Ілюстрація: Центр гендерної культури

Місяць жіночої історії зародився в маленькому американському містечку Санта-Роза (Каліфорнія), де у 1982 році місцеві освітянки провели 7-14 березня «Тиждень жіночої історії». Упродовж наступних чотирьох років до їхньої ідеї долучалися жіночі організації з 14 штатів, поступово розширяючи тиждень до місяця. А в 1987 році Конгрес США оголосив березень національним Місяцем жіночої історії.

Згодом ініціативу підтримали Канада, Австралія і більшість європейських країн. До речі, у Канаді Місяць жіночої історії проводять у жовтні. Чому? У зв’язку з важливою для канадійок датою: 18 жовтня 1921 року — день судового рішення у «справі особи», яким жінок визнали такими ж повноцінними особами, як чоловіків, і надали право бути обраними у владу.

Уже 38 років під час Місяця жіночої історії вшановуються жінки, які виборювали жіночі права. Щороку захід має певну тему. Перший в історії Місяць у 1987 році було присвячено «Поколінням відваги, співчуття та переконаності». У різні роки темами були першопрохідниці, винахідниці, жіноча хоробрість, сила, єдність тощо. Тема 2024 року – «Жінки на роботі: економічне зростання минуле, теперішнє та майбутнє». «Рухаємося вперед разом! Жінки, які навчають і надихають покоління» – такою стала тема цьогорічного місяця жіночої історії.

В Україні Місяць жіночої історії почали відзначати у 2017 році за ініціативи Центру гендерної культури. Як розповіла його засновниця Тетяна Ісаєва, восьмий рік поспіль у березні Центр разом з партнерським організаціями організовує різноманітні жіночі заходи. Докладно план подій можна відстежувати на сайті Центру гендерної культури та на фейсбук сторінці «Українок» — ми як медіапартнери теж тримаємо «руку на пульсі». А наразі вносимо у наші планери та записнички наступні події.


Онлайн-лекціїї ЇЇЛЕКТОРІЙ
«Творчині української дійсности»
Ілюстрація: Центр гендерної культури

Це тематичні онлайн-зустрічі про важливі події та персоналії у жіночій історії. Вони відбуватимуться у змішаному форматі: онлайн на платформі Zoom (https://us06web.zoom.us/j/89052451308, код доступу: 065775) та онлайн трансляції на сторінках партнерських організацій.

  • 5 березня, 18.00 – лекція Марини Вороніної «8 Березня – старі/нові сенси»;
  • 12 березня 18.00 – лекція Алли Швець «Чому не відбувся Другий вінок»;
  • 19 березня 18.00 – презентація Тетяни Ісаєвої та Марії Чорної гри «Другий вінок», що відбувся;
  • 26 березня 18.00 – лекція Тамари Марценюк “Безстрашні: історія українського жіночого руху з часів відновлення Незалежности”.

Запис лекцій можна переглянути також на ютуб.


Офлайн-виставки «НЕЙМОВІРНІ»
та екскурсії до Музею жіночої
та гендерної історії

Офлайн Музей можна відвідати за попереднім записом за адресою: м. Харків, пр-т Героїв Харкова, 124 А.

Також можна переглянути віртуально за посиланням www.gendermuseum.com тематичні експозиції Музею:

  • Правда про 8 Березня;
  • ЇЇсторія війни;
  • Жінки на захисті миру та безпеки.

Жіноча історія України – це передусім український жіночий рух, 140-річчя якого відзначалося у 2024 році. Започаткувала його видатна українка Наталія Кобринська – перша українська феміністка.