Фестиваль «Митниця. Нова режисура» в Театрі на лівому березі
Це фестиваль нової режисури, завдяки якому звучать нові імена та українські тексти
Це фестиваль нової режисури, завдяки якому звучать нові імена та українські тексти
Відкривати нові імена в режисурі, підтримувати та давати можливість бути почутими, знаходити справжнє та нове – це мета фестивалю «Митниця», який вже вдруге проводиться в Театрі на лівому березі.
4 та 5 жовтня в Театрі драми і комедії на лівому березі Дніпра відбувся фінал фестивалю. Його учасники, нові, амбітні режисерки та режисери, показали уривки за обраними п’єсами. Цьогоріч «Митниця» пройшла у партнерстві Театру на лівому березі та Театру Драматургів, а учасники працювали виключно із українською сучасною драматургією.
«Митниця» – це фестиваль саме нової режисури, завдяки якому ми відкриваємо, підтримуємо та даємо можливість розвитку режисерок та режисерів в сфері театрального мистецтва», – сказала у своїй промові на початку фестивалю Тамара Трунова, головна режисерка Театру на лівому березі та кураторка «Митниці».
За ці два дні гості театру відчули колоритні кримськотатарські мотиви від режисерки Софії Салецької з п’єсою «У-подібне перехрестя» Ольги Мурашко, спостерігали за болем українського військового у «В полоні» Ігоря Білиця з режисеркою Яною Поцелуй, боролися з кавовими равликами від режисера Роба Фельдмана за п’єсою «Копи проти равликів» Ніни Захоженко, сміялися і плакали з п’єси «Wieprzowina/Свинина» Катерини Пенькової у таких різних баченнях режисерів Євгенія Резниченко та Олександра Соколова, змогли зазирнути в минуле і майбутнє водночас завдяки режисеру Володимиру Сураю та п’єсі «П’ять пісень полісся» Люди Тимошенко.
Після кожного показу сценічного ескізу учасники зі своїми акторами були запрошені до обговорення з глядачами та членами журі. Митці поділились планами щодо майбутніх вистав, розповіли про закулісся та власне бачення текстів.
«Фестиваль пов’язаний із засновником нашого театру – Едуардом Митницьким, для якого однією з головних магістралей діяльності було давати можливість говорити зі сцени новим голосам. Коли Едуард Маркович приймав вистави, він говорив: «Ну, покажіть мені те, чого ми не бачили ще», це і є наш зашитий слоган фестивалю, ми сподіваємось побачити те, чого ми ще не бачили», – зазначила Тамара Трунова.
Членкинями та членами журі «Митниці» стали незалежні професіонали культурного сектору: Анна Бубнова – керівниця мистецьких програм Британської Ради в Україні, Анастасія Гайшенець – керівниця перформативних програм Українського інституту, Ілона Демченко – програмна менеджерка House of Europe, Валентина Клименко – журналістка, мистецтвознавиця, Андрій Корнієнко – кінопродюсер, Максим Курочкін – драматург, Олексій Суханов – телеведучий, журналіст, Тамара Трунова – головна режисерка Театру на лівому березі, Віка Федоріна – засновниця ресурсів Kyiv Daily, Ірина Чужинова – театрознавиця, кандидатка мистецтвознавства.
«Ми об’єднуємося емоціями», – сказав під час обговорення учасник фестивалю Володимир Сурай. І дійсно, в теплому світлі та стінах театру десятки людей об’єдналися. Зі сцени голосами акторів звучали гострі теми, а режисери вправно жонглювали жанрами в пошуках свого, особливого прочитання.
Зараз відбуватиметься аналіз оцінок журі та переговорні процедури з учасниками та учасницями, що, за результатами оцінювань, наберуть найвищі бали. І вже 4 листопада будуть відомі результати голосування журі. Уривки, що наберуть найбільшу кількість балів, будуть поставлені на сцені Театру на лівому березі вже наступного театрального сезону.