Колаж @memagram

Кумедний і щирий, Борис Джонсон нікого не залишає байдужим. Вчора цей великий друг України святкував свій 58-й день народження. Вітаємо навздогін і пропонуємо познайомитися з іменинником ближче.

Серед предків Джонсона є британські монархи, рабиня з Кавказу та турецький міністр

Александр Борис де Пфеффель-Джонсон (таке його повне ім’я) народився в Нью-Йорку і отримав одразу два громадянства – британське та американське. Але невдовзі разом з батьками (батько – депутат Європарламенту, мати – талановита художниця) переїхав до Лондона.

Його родину сміливо можна назвати мультикультурною. Так, прабабця Бориса, фрейліна Марі-Луїза де Пфеффель, походила з роду короля Великобританії Георга II. Натомість другою була черкеска Ханіфе Феріде, що у 13-річному віці була придбана на невільничому ринку в Стамбулі турком Ахмедом Хамді, й стала його дружиною.

Дід по батьковій лінії, Алі Кемаль Бей, був візиром останньої Османської імперії, а по материнській, сер Джеймс Фосетт, – членом Європейської комісії з прав людини протягом 22 років.

Інші родичі походять з аристократичних родів Франції і Німеччини, хоча є серед них і прадід – ортодоксальний єврей та рабин з Литви

Дитинство майбутнього прем’єра не було безхмарним

У дитинстві Ал (так називали малого Джонсона в сім’ї) отримав значні пошкодження слуху, страждав на глухоту й переніс кілька операцій. Тому був дуже тихою дитиною – не те, що зараз. На щастя, слух відновився. Але трапилось інше випробування – батьки хлопця розлучилися, коли йому виповнилося 11. Борис має сестру й двох братів.

Сестра Рейчел є відомою журналісткою та письменницею, брат Джозеф – депутатом від партії Консерваторів

Борис Джонсон з рідним братом
Джонсон отримав найкращу освіту: закінчив Ітон та Оксфорд

Ще змалечку Борис мріяв стати «королем світу». І перший крок до реалізації мрії зробив, вступивши до Ітонського коледжу, однієї з найбільш престижних шкіл Великобританії (до слова, саме тут навчалося 20 із 54 попередніх прем’єрів). Спершу з Джонсона кепкували, зокрема, й через його космополітичне коріння. Він навіть мав прізвисько «Єті». Однак поступово створив свій ексцентричний, підкреслено англійський образ і зрештою став популярним. І став представлятися Борисом замість Александра.

Після Ітона Борис вступив до Оксфорда, маючи три мети: знайти дружину, очолити престижний дебатний клуб «Оксфордський союз» та отримати максимальний навчальний бал. Перших двох він досяг, третьої – ні.

Завдяки активній політичній діяльності за часів студентства Борис здобув низку корисних знайомств

До того, як стати політиком, зробив непогану журналістську кар’єру

Вона розпочалася з посади кореспондента-стажера в газеті The Times, звідки, втім, за рік Борис був звільнений – за вигадану цитату його хрещеного батька, Коліна Лукаса, віцеканцлера Оксфордського університету. Але це не завадило подальшому росту – Джонсон стає кореспондентом The Daily Telegraph у Брюсселі, пізніше – головним редактором The Spectator (на цій посаді він прославився як головний «євроскептик» і став улюбленим автором прем’єр-міністра Маргарет Тетчер).

Статті Джонсона часто мали сенсаційний характер й викликали суперечки. Його колонки вирізняли в’їдливість та ризиковані жарти. Так, прихильник Брекзиту, саме він вигадував «євро-міфи».

Наприклад, Джонсон вигадав про те, що Брюссель начебто забороняє надто викривлені банани чи впроваджує однакові моделі трун

Ризиковано стартувавши у політиці, проте досяг успіху

У 2001-му Джонсон став депутатом від консерваторів, а також міністром мистецтва тіньового уряду консерваторів, однак не особливо гарував – відвідував менш ніж половину всіх голосувань. А за пару років потрапив у центр скандалу, заперечуючи свій роман з журналісткою Петронеллою Ваят. Втім, реабілітувався, ставши мером Лондона у 2008-му. Борис реалізував ідею створення розгалуженої системи велосипедного транспорту, яку так і називають – «Борисів велосипед» (Boris bikes).

Сам, до речі, полюбляє пересуватися містом саме на велосипеді

Має гарне, хоча й ексцентричне, почуття гумору

Так, під час передвиборчих перегонів 2004 року Джонсон запам’ятався яскравим слоганом: «Голосуйте за консерваторів – і у вашої дружини збільшаться груди, а у вас збільшиться шанс на покупку BMW M3». А у 2018-му сказав, що мусульманські жінки, що носять паранджу, «виглядають, як поштові скриньки».

Навіть дипломатичний етикет Джонсон порушує елегантно – як за нещодавнього візиту до Києва. Коли він не потиснув руку голові офісу Президента України Андрію Єрмаку (навмисно чи ні?), то зробив стрімке па до наступного представника влади.

Водночас він не боїться, коли сміються над ним. На урочистій церемонії відкриття Олімпіади-2012 Джонсон збирався ефектно привітати британців, проїхавши кілька метрів на підвісному тросі. Але щось пішло не так, трос заклинило, і він завис над натовпом. Всім було весело, й Борису теж.

«Якщо якийсь політик застрягне під час церемонії відкриття на дроті канатної дороги, підвішений, як кулька з прапорцями, це буде повний провал кар’єри. Але у випадку з Борисом – це тріумф», – зауважив тоді прем’єр-міністр Девід Кемерон

Борис Джонсон у британському парламенті
Став знаменитим й завдяки зачісці

Через неї Бориса часто називають «кульбабкою» або порівнюють з Трампом. Ставши прем’єром, він змінив свій стиль на більш офіційний та консервативний, а от приборкати неслухняне волосся не вдалося. Часом Джонсон навіть перепрошував за свою зачіску: «Це якось пов’язано з особливостями мого волосся, але можу сказати, що я його розчісую – у мене в офісі є гребінець. Прошу вибачення за моє волосся, але я намагаюся зробити з ним все можливе».

Ці вічно розпатлані пасма давно є предметом для жартів. Видання Tatler навіть зробило замітку на тему «Як це – бути волоссям Бориса Джонсона?».

Водночас у 2008 році політика назвали володарем найстильнішої зачіски у британському уряді

Знаменита зачіска Бориса Джонсона
Джонсон є улюбленцем королеви Великобританії Єлизавети II

Як прем’єр-міністр він щотижня відвідує аудієнцію у королеви, і цьому не завадила навіть пандемія коронавірусу – просто зустрічі стали віртуальними.

Саме тоді, до речі, трапився скандал, який ледве не вартував Джонсону кар’єри: у січні 2022-го його підлеглі влаштовували на Даунінг-стріт (у той день, коли Її Величність перебувала в жалобі за померлим чоловіком принцом Філіпом) гучну вечірку. Дійшло до того, що хтось кричав: він має подати у відставку! Але Борис знайшов мужність прийти на килим до королеви й особисто просити вибачення перед нею (попри те, що сам на вечірці не був присутнім). А королева цінує щирість.

Невдовзі Джонсон вже готував пишне святкування 70-річного, платинового ювілею королеви на троні – навіть підтримав заклики зробити цей день постійним вихідним.

Борис власноруч намалював портрет Єлизавети II під час відвідин дитячої школи у Філд-Енд – вийшло дуже мило і, здається, схоже

Борис Джонсон і королева Єлизавета ІІ
Борис зовсім не однолюб: відомий своїм бурхливим особистим життям і трьома шлюбами

З першою дружиною, моделлю й донькою мільйонера-землевласника Алегрою Мостін-Оуен, він одружився у 1987-му. Однак все відразу не задалося – вже за годину після церемонії Борис примудрився загубити щойно одягнену йому на палець обручку. Погана прикмета спрацювала, і за 6 років шлюб розпався.

Вже через 12 днів після розлучення Джонсон одружився з юристкою Мариною Вілер, з якою вчився разом у Європейській школі у Брюсселі. Цей союз здавався цілком щасливим, аж раптом відкрився адюльтер – виявилось, що Борис 4 роки таємно зустрічався з журналісткою Петронеллою Вайт. Дізнавшись про це, дружина відмовилась і на поріг його пускати, тоді охолонула, і подружжя возз’єдналося.

Але восени 2018 року вони все ж таки розлучилися. Борис надовго сумував і незабаром почав стосунки з дочкою співзасновника газети The Independent Керрі Саймондс, відомою піарницею та екоактивісткою.

Борис Джонсон з першою дружиною Алегрою Мостін-Оуен

На посаду прем’єра Джонсон вступав парубком, що живе на Даунінг-стріт з незаміжньою жінкою. Таке було вперше, і це був скандал

Борис Джонсон з другою дружиною Мариною Вілер
Третя дружина Джонсона дружина молодша на 24 роки

До Керрі Саймондс, що була присутня на церемонії вступу Джонсона на посаду голови уряду в яскравій рожевій сукні (такі того ж дня були повністю розкуплені), були прикуті всі погляди.

Загалом про пару говорили різне – наприклад, що вони люблять емоційно з’ясовувати стосунки, через що сусіди навіть викликали поліцію. Втім, невдовзі все більш-менш врегулювалося – у лютому 2020-го пара оголосила про заручини і вагітність Керрі, у квітні того ж року у них народився син, а у травні 2021-го вони зіграли таємне весілля у Вестмінстерському соборі, на якому були присутні всього 30 гостей. У грудні родина поповнилася ще й донькою.

Керрі, хоч і молодша за чоловіка, схожа з ним – розумна, проста й щира. До того ж теж білявка.

Через форму щічок друзі дали їй прізвисько Apples («Яблучка»), й вона зовсім не проти – навіть використовує його на своїй сторінці у фейсбуці

Борис Джонсон та Керрі Саймондс
Борис – багатодітний батько: має 7 дітей

Чотирьох діток – двох синів (Міло та Теодора) і двох доньок (Касію та Лару) – Борис набув у другому шлюбі, який тривав 25 років. Остаточно він розпався, подейкують, теж через дитину – позашлюбну. Доньку, яка народилася у мистецтвознавиці Гелен Макінтайр ще у 2009 році, і ця звістка, після звістки про новий адюльтер, таки розбила серце дружини.

Наразі Джонсон – знов молодий батько: синові 2 рочки, доньці – пів року. Він зізнається, що бути багатодітним батьком – складна робота, проте любов, яку він отримує натомість, все окупає.

Борис Джонсон додає, що за все життя поміняв немовлятам чимало підгузків

Діти Бориса Джонсона
Джонсон є автором кількох книг

Це зокрема «Колонка Джонсона», «Позичте мені ваші вуха» і «В мене є для вас погляди». Крім цих публіцистичних робіт, він також опублікував у 2004 році роман «Сімдесят дві діви». Ще одна книга, «Нова британська революція», була написана після його обрання мером Лондона. За журналістську діяльність Бориса висували на премію Британської телеакадемії.

Також він засвітився і як продюсер – у 2006 році сприяв виходу серії документальних фільмів «Мрія про Рим», в якому порівнюється Римська імперія й сучасний Європейський Союз.

Має кілька різноманітних хобі

Борис активно займається спортом – віддає перевагу тенісу й регбі. А ще полюбляє малювати й моделювати – певно, пристрасть до цих занять дісталася йому від матері-художниці. Він каже, що це допомагає розслабитися: «Мені подобається малювати чи майструвати щось своїми руками. Я роблю моделі автобусів із картонних коробок для вина. Малюю пасажирів, уявляю, що вони їдуть у чудовому автобусі з низьким рівнем вуглецю, подібному до тих, які ми запустили на вулицях Лондона».

Ще він любить читати книжки давньогрецькою й латиною. І водночас з захопленням дивиться боллівудське кіно. Дійсно, широка натура

Борис Джонсон під час передостаннього візиту до воєнного Києва
Є великим другом України

Джонсон відомий всебічною підтримкою нашої держави і палкими промовами на захист України. Навіть українською – саме так він виголосив свою великодню промову. Також нещодавно у своєму профілі в Instagram він підписався як «Джонсонюк» – й оформив аватарку в жовто-блакитних кольорах.

Своє особливе ставлення до України Джонсон показує і в одязі – коли він приїхав на зустріч з Володимиром Зеленським у лютому 2022-го, на ньому була яскраво зелена краватка як символ підтримки президента. У квітні ж Джонсон одягнув синю краватку, яка в тандемі з його пшеничним волоссям утворювала прапор України.

До речі, мало хто знає, що перший контакт Джонсона з українськими політиками відбувся ще в грудні 2014 року, коли до Лондона приїхав мер Києва Віталій Кличко.

Кличко так надихнувся британським колегою (тоді Джонсон ще був мером), що також вирішив їздити на роботу на велосипеді

Нещодавно Джонсона посвятили в козаки

Це відбулося в Чернігові: козацька громада, об’єднана навколо храму святої Катерини, внесла британського прем’єра у реєстр українського козацтва – як Бориса Чуприну. На пам’ять про цю подію київські майстри намалювали Бориса в образі «козака Мамая». «Це наша шана й подяка цій видатній людині за те, що вона підтримувала Україну. Зверніть увагу, він сам підписується як Джонсонюк – це британське прізвище на український кшталт. Тож це не наша ідея, він сам нам підказав, що треба робити, – каже заступник історичного музею Андрій Лісовий. – Чому Чуприна? Бо ви бачите, що у нього на голові зачіска вільна, що підкреслює його характер, волю”.

“Прямо по обличчю видно, що це велика людина», – додає Андрій Лісовий

Картина “Козак Джонсонюк”

Одна така картина залишиться у музеї, а другий її екземпляр разом з грамотами відправлять до Лондона

Круасан імені Бориса Джонсона
Джонсонюка можна й скуштувати

Бо це ще й круасан. Так, у київській пекарні «Завертайло» створили іменний круасан «Борис Джонсонюк», присвячений британському прем’єру. Його вже скуштувала посол Британії Мелінда Сіммонс, й авторитетно стверджує: смачний! Хоча й доволі дорогий – коштує близько 100 грн. Згори круасан вкритий хвилею білого крему, що дійсно нагадує хаотичну зачіску Бориса. Всередині – заварний крем та яблука. Треба спробувати! 🙂

Ще один чоловік, який є нашою всеукраїнською загальножіночою симпатією – Валерій Залужний, очільник Збройних Сил України. Прочитайте 10 фактів про генерала, які нас здивували.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: