Міністерство культури та інформаційної політики України 25 лютого – в день народження Лесі Українки – до її ювілейного 150-річчя запускає масштабний мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен». Він включає низку різноманітних заходів і триватиме в столичному «Українському домі» (вул. Хрещатик, 2) до 8 березня.

Завдання проєкту, зазначається на його сайті, – актуалізувати творчість Лесі Українки передусім для молоді. Але також показати широкій аудиторії багатограну творчість, життя, образ письменниці. На це завдання спрямована й назва – «Леся Українка: 150 імен». «Леся Українка – єдине широковідоме ім’я Лариси Косач, – йдеться в релізі організаторів. – Натомість справжнього імені письменниці більшість українців не знає. Але насправді в поетки і драматургині значно більше «імен»: «перша українська феміністка», «мавка української поезії», «femme modern», «Блакитна троянда», «велика мрійниця», «Wonder Woman із дитячих книг», «Лілея», «Вoule vagabonde», «Віла», «Саламандра», «Зея», «Косач-Квітка»…

Основі заходи проєкту «Леся Українка: 150 імен»
Фрагмент експозиції проєкту «Леся Українка: 150 імен», фото з сайту 150imenlesi.org

Різним «обличчям» Лесі буде присвячена головна експозиція проекту, яка відкриється 25 лютого. Вона складатиметься з низки експонатів про дитинство, родинні стосунки, почуття, подорожі, друзів і ширше коло спілкування Лесі, а також галерею її портретів і скульптур.

Знаковою подією «Леся Українка: 150 імен» стане презентація перфомансу і опери «LE» режисера Влада Троїцького та формації NOVA OPERA, яка транслюватиметься весь час роботи експозиції. Вони обіцяють  трансформувати муміфікований образ Лесі Українки і показати її живою людиною, борцем, освіченою просвітницею, яка вписала українську культуру в світовий контекст.

З 26 по 28 лютого відбудуться тематичні «Косач Talks» – інтелектуальні дискусії з дослідниками біографії та творчості поетки. Працюватиме «Радіо Леся» – медійна платформа, розгорнута на час експозиції за партнерства Суспільного телебачення і радіомовлення України. 

Леся Українка без цензури
Повне видання творів Лесі Українки, фото з сайту 150imenlesi.org

В рамках проекту «Леся Українка: 150 імен» також презентують перше нецензуроване повне видання творів Лесі Українки у 14-ти томах і айдентику, присвячену ювілею цієї видатної українки: стікер паки, листівки, логотипи. Їх, до речі, можна розмістити на своїх сторінках в соцмережах на знак підтримки – завантажити графічні об’єкти можна на сайті проекту 150imenlesi.org.  

Що цікаво, присутній на айдентиці каліграфічний знак ЛУ – за ініціалами Лесі Українки – дизайнери проекту розробили, проаналізувавши почерк поетки за її автентичними листами.

На жаль, потрапити на відкриття проєкту «Леся Українка. 150 імен» 25 лютого можна буде лише за запрошеннями, але з 26 лютого до 8 березня вхід для всіх бажаючих буде безкоштовним. Ми йдемо! 🙂