скіфська_пектораль_в-музеї

Відверто кажучи, про половину найцінніших експонатів українських музеїв ми й не знали – дякуємо порталу UA.IGotoWorld.com, який цю двадцятку зібрав і додав нам стільки приводів знову побувати у музеї.

Скіфська пектораль, Музей історичних коштовностей, Київ

Скіфська пектораль – найдорожчий в Україні ювелірний виріб. Це нагрудна прикраса царя кочівників 4 століття до нашої ери. Відомий український археолог Борис Мозолевський виявив пектораль в 1971 році під час розкопок кургану «Товста Могила» на Дніпропетровщині.

Пересопницьке Євангеліє, Національна бібліотека України імені Вернадського, Київ

Ця визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва 16 століття є одним із символів української нації. Вже стало традицією під час присяги Президента, яку він складає, вступаючи на посаду, поряд з Конституцією України та Актом проголошення незалежності України класти Пересопницьке Євангеліє як найдорожчу духовну святиню.

Ранньовізантійські ікони XI-XII століть, Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київ

Надзвичайно рідкісні ікони, виконані в античній техніці енкаустики – малюнок наносили на дерев’яні дошки розтопленими восковими фарбами. В епоху іконоборства у Візантії їх знищували, а за їхнє зберігання страчували. Чотири найдавніші християнські ікони, що збереглися в Києві, – безцінні скарби культури світового значення.

пересопницьке-євангеліє-в-музеї
Пересопницьке Євангеліє, фреска у Софійському соборі, кам’яна ікона святого
Фрески і графіті у Софійському соборі, Національний заповідник «Софія Київська», Київ

Софійський собор є найбільшим архівом графіті часів Київської Русі. Більшість написів датуються IX-XIV століттями. Не менш важливим історичним джерелом є фрески, датовані XI століттям. Вони були виконані під час будівництва собору.

Візантійська ікона святого Георгія, Національний художній музей України, Київ

Найбільшим раритетом серед ікон в Україні вважається «Святий Георгій з житієм». Ця ікона XII століття цінна не лише через солідний вік та унікальну для Візантії об’ємну техніку. Святий Георгій зображений в одязі римського полководця III століття. За оцінками експертів, вартість ікони могла б скласти до 2 мільйонів доларів.

Перші світські портрети України XVII століття, Національний художній музей України

У період розквіту бароко в європейському живописі на землях Гетьманщини перехід до світського мистецтва гальмувався через опір православ’я. Утім, багатьом козакам і діячам церкви хотілося увічнити себе в картині. І хоч тогочасні портрети не надто відрізнялися від ікон, вони цінуються вище, аніж пізніші роботи цього жанру. Самобутні портрети козацької старшини, або парсуни – це український Ренесанс.

Трипільська кераміка з розписами, Галерея «АВЕК», Харків

Експозиції трипільської кераміки з колекції Feldman Family Museum можуть позаздрити багато музеїв світу. Унікальні вони тим, що глиняний посуд має розпис – це в певному сенсі піктографічна писемність, яку ще треба розшифрувати. Енциклопедія давньої цивілізації трипільців була створена на території України задовго до будівництва єгипетських пірамід.

«Зішестя Святого Духа на Апостолів» Михайла Врубеля, Кирилівська церква, Київ

Фреска з такою назвою розташована на склепінні хор Кирилівської церкви. Михайло Врубель у той час був молодим митцем, але це не завадило йому створити цілу галерею глибоко психологічних портретів. Тут же, на хорах, Врубелем виконані «Ангели з лабарами», напівпостать Христа, голови пророків Мойсея і Соломона. У ніші нартекса художник написав «Надгробний плач».

Кам’яна ікона святого Миколи Чудотворця, Музей української домашньої ікони XVII–XX століть, місто Радомишль, Житомирська область

Кам’яні ікони – явище рідкісне, в Україні їх збереглося мало. Поширені вони були в часи Київської Русі, але ще в XVI столітті їх використовували для богослужінь. Експонують кам’яні ікони в найбільшому музеї ікон у Східній Європі, який є складовою історико-культурного комплексу «Замок Радомисль».

катерина-тараса-шевченка-в-музеї
«Катерина» Тараса Шевченка
«Катерина» Тараса Шевченка, Національний музей Тараса Шевченка, Київ

Знакове полотно Тараса Шевченка-художника, створене в 1842 році в Санкт-Петербурзі на тему однойменної поеми. Це один з найцікавіших творів Тараса Григоровича, написаних олійними фарбами.

«Апостол» Івана Федоровича, Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького

У Львові зберігається примірник першої надрукованої на території України книги – «Апостол» Івана Федоровича, датований 1574 роком. Ще однією перлиною Львівської галереї мистецтв є унікальне вузькошрифтне Євангеліє. Воно ще старіше за «Апостол» і є найціннішим експонатом зібрання у фондах.

«Золота книга» з прізвищем Франка, Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», Львівська область

Це книга Дрогобицької нормальної школи, де навчався письменник. Цей документ – своєрідний рейтинг успішності, де прізвище Івана Франка значиться першим у списку.

Саркофаг Ярослава Осмомисла, у Івано-Франківському краєзнавчому музеї
Саркофаг було знайдено під час розкопок у Давньому Галичі. Окрім нього, археологи виявили позолочені речі, гривну, інші цінні предмети. Вони належать до періоду початку існування Галицько-Волинської держави, тобто 12 століття. Серед унікальних експонатів музею – археологічні предмети з кургану «Галичина могила» в Крилосі.

Два офорти і картина Рембрандта, Дніпровський художній музей

Стародавня картина на невеликій дерев’яній дошці та два офорти, придбані музеєм у 1967 році, після проведення реставраційних робіт створили сенсацію: офорти розпізнали як твори Рембрандта. Картина – портрет-погруддя молодої жінки з перлами – також, за попередніми даними, може належати пензлю Рембрандта раннього періоду творчості. Як і коли саме ці роботи потрапили в Україну, залишається загадкою. Картина зберігається у фондах музею і лише інколи виставляється на загальний огляд. На сьогодні її вартість оцінюють у 2 мільйони доларів.

Колекція зброї, Львівський історичний музей

Це найкраща і найбільша в Україні колекція зброї. Нині пам’ятки колекції виставляються як в окремих експозиціях музею, так і в Музеї-Арсеналі.

«Ангел» Георгія Пінзеля, Музей сакральної скульптури XVIII століття, Львів

Один з найталановитіших європейських скульпторів свого часу, Георгій Пінзель, став зачинателем Львівської школи скульпторів. У музеї експонуються його роботи «Ангел», «Розп’яття», «Жертвоприношення Авраама», «Самсон, що роздирає пащу лева» та інші всесвітньовідомі твори.

маска-степан-бандера-в-музеї
Посмертна маска Степана Бандери, «Портрет інфанти Маргарити» Дієго Веласкеса,
«Ангел» Георгія Пінзеля
«Портрет інфанти Маргарити» Дієго Веласкеса, Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київ

У музеї Ханенків зібрана чудова колекція творів класичного мистецтва Італії, Франції, Іспанії, Нідерландів. Тут відвідувачі на власні очі можуть побачити оригінали творів Веласкеса, Рубенса, Белліні, Сурбарана. Найдорожчою картиною вважається «Портрет інфанти Маргарити» Дієго Веласкеса. Робота, вартістю щонайменше кілька мільйонів доларів, зображає принцесу, яка була молодшою донькою короля від його другої дружини – Маріанни Австрійської.

Карти Боплана, Alex Art House, Київ

Культурно-просвітницький центр Alex Art House – це три галереї приватних колекцій та Музей стародавньої книги. Основу експозиції галерей складають… карти. Зокрема карти французького картографа та інженера Ґійома Левассера де Боплана. Серед раритетів – астрономічні карти німецького астронома і математика XVII століття Йоганна Доппельмайра. Особливу історичну цінність мають дві карти зображення України 1478 року з Римського видання географічної праці Клавдія Птолемея «Космографія». Ці карти належать до ранніх зразків гравюри на міді і є одними з перших в історії друкованих карт.

Посмертна маска Степана Бандери, Історико-меморіальний музей політичних в’язнів, Тернопіль

Музей розташований у підвалі колишнього ізолятора НКВС-КДБ Тернополя, який діяв тут у 1940–80-х роках. Найціннішим експонатом тематичної кімнати-меморіалу лідера ОУН Степана Бандери є його посмертна маска, передана у фонди музею з Лондона.