Під час Другої світової війни сувої Тори були вивезені з багатьох міст України. Єврейські громади на місцях втратили доступ до священних першоджерел. Через 70 років Всеукраїнська жіноча єврейська організація «Проект Кешер в Україні» ініціювала повернення сувоїв Тори до єврейських громад різних українських міст. «Це надає можливість об’єднати єврейські громади на місцях, відродити їхню єдність та вірність традиціям. Особлива місія «Проекту Кешер» — надати доступ до сувоїв Тори жінкам», – діляться намірами у керівництві організації.

Команда «Проекту Кешер в Україні» уперше з початку повномасштабного вторгнення репатріювала до Києва сувій (старовинний рукопис) і 22 вересня урочисто передала його єврейському студентському культурному центру «Гілель Київ». Цей свиток Тори став 15-им, який «Проект Кешер» передав єврейським громадам України впродовж двох десятиліть.

Ця Тора приїхала з американського міста Оттумва, штат Айова. Конгрегація там була утворена наприкінці 1800-их років і спочатку складалася з німецьких євреїв, а потім здебільшого з євреїв України. Вона налічувала близько сотні сімей, більшість з яких були власниками місцевих магазинів. Згодом діти роз’їхались, а старші люди пішли з життя. Нащадки передали цю Тору жіночій організації  Project Kesher USA. Разом з сувоєм до України повернулася антикварна указка для читання Тори, що була виготовлена в Україні в XIX столітті.  

Представниці “Проекту Кешер в Україні” та рабинеса Міріам Джано біля репатрійованого в Україну свитку Тори

Урочисту церемонію внесення Тори у молодіжний центр «Гілель Київ» провела жінка — рабинеса Міріам Джано, і це саме по собі є непересічною подією в єврейському світі

Рабинеса Міріам Джано (на фото вгорі) разом з виконавчою директоркою “Проекту Кешер в Україні” Владою Недак під час церемонії внесення Тори

Рабинеса Міріям працює вчителькою єврейської культури в середній школі в Єрусалимі та є випускницею харківського Гілеля. Міріам поєднала Україну та Ізраїль у важкі часи війни в обох країнах, підтримала єврейську громаду мудрістю та ще глибшим розумінням, чим є сучасний юдаїзм сьогодні.

“Символічно, що церемонію повернення Тори провела рабинеса Міріам Джано, яка долучилася до нас з Ізраїлю. Вона мешкає в Єрусалимі, але має українське походження. З Україною її й нині пов’язує родина, яка частково залишається в Харкові. А я вперше під час церемонії прочитала уривок з Тори, який розповідає про жіноче лідерство, про силу жінок, які об’єднуються. Тора буде служити для молодої громади, в основі якої закладено егалітарне лідерство. Така модель обстоює пріоритет рівності як принцип організації суспільства та дозволяє дівчатам та жінкам розширювати досвід як тих, хто проводять єврейські церемонії та ритуали», — розповідає Влада Недак, директорка «Проекту Кешер в Україні».

«Для мене велика честь бути сьогодні разом з вами та відзначати цю історичну подію — внесення книги Тора, яке відбувається у переломний момент світової історії. В ці дні український народ платить високу ціну за те, щоб зберегти свою ідентичність. Боротьба за збереження власної ідентичності добре знайома єврейському народу і залишається актуальною й сьогодні. Тора є символом постійності, спадкоємності, вічності. Ми передаємо її від покоління до покоління, зберігаючи в незмінному вигляді, але кожне покоління по-своєму розуміє та оновлює усну традицію, що супроводжує священні тексти. Це означає, що ми маємо здатність пристосовуватися до викликів часу, зберігаючи суть і дух традицій.

Під час церемонії ми молилися за всіх полеглих у війні в Україні та Ізраїлі. Але надія – це те, що допоможе нам подолати труднощі й стати ще сильнішими на дорозі до свободи та гідного майбутнього. Ми засвідчуємо безперервність ліберальної єврейської спільноти в Україні, та сподіваємося, що вона буде зростати та міцніти», — промовила під час церемонії рабинесса Міріам Джано.

Повернення Тори саме у молодіжний центр є унікальним ще з однієї причини. «До цього в наших єврейських студентських центрах не було сувоїв Тори, — розповіла Леся Фірсанова, директорка єврейського студентського культурного центру «Гілель Київ». — Для нас це надзвичайна, революційна подія, яку ми пишаємося розділити з «Проектом Кешер».

Представники молодіжного центру “Гілель Київ”

Тепер світські студенти можуть на власні очі побачити основу наших традицій, наших пісень, тексти наших першоджерел, щоб молоде покоління продовжило свій шлях єврейської традиції

Церемонія вручення свитку Тори представникам молодіжного центру “Гілель Київ”

Нагадаємо, що «Проект Кешер в Україні», давній партнер онлайн-медіа «Українки» — це впливова Всеукраїнська громадська жіноча єврейська організація, яка займається підтримкою активних жінок, сприяє утвердженню гендерної рівності. Організація фінансується з боку Project Kesher USA, благодійними пожертвами американських жінок та родин, сімейними фондами єврейського походження. Про її діяльність дуже детально й цікаво розповіла виконавча директорка Влада Недак у нашому інтерв’ю – читайте тут.

«Гілель Київ» — єврейський студентський культурний центр, котрий належить до об’єднання Hillel CASE, частина найбільшої міжнародної єврейської студентської організації Hillel International, що заснована в 1923 р. в США. Головне завдання Гілеля — виховання нового покоління освічених євреїв-лідерів, що пишаються своєю спадщиною, залучення єврейської молоді до процесу відродження єврейського общинного життя.