В Українському кризовому медіа центрі 24 травня відбувся пресбрифінг на тему «Здоров’я нації і наслідки війни – як бібліотеки можуть зробити свої громади здоровішими».

У ньому взяли участь: Ігор Кузін, заступник Міністерства охорони здоров’я України, Ігор Гнатуша, голова платформи «Охорона здоров’я» Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад, голова Комиш-Зорянської селищної громади, Запорізька область, Світлана Кирій, завідувачка відділу зовнішніх комунікацій та маркетингу, Національна наукова медична бібліотека України, Марина Брага, координаторка з питань комунікації зі зміни поведінки україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я», Люсьєна Шум, виконавча директорка БФ «Бібліотечна країна», Наталія Кучеряєва, директорка Диканської публічної бібліотеки, Полтавська область. Модераторкою заходу була Тамара Сухенко, співзасновниця БФ «Бібліотечна країна».

Успішно подолати наслідки війни Україна зможе за умови максимальної синергії різних стейкхолдерів, інноваційним рішенням, кроссекторальному підходу, швидкому вивченню та поширенню найкращих практик в сфері промоції здоров’я. Національну медичну спільноту важливо забезпечити доступом до сучасної наукової літератури з тих тем та проблем, які стали найбільш актуальними під час війни, що неможливо через заборону на закупівлю книжок під час дії воєнного стану.

Пілотний проєкт «Здорові бібліотеки» у 20 громадах підтвердив, що книги можуть лікувати, і продемонстрував, що можна ефективно промотувати здоров’я та надавати підтримку людям через мережу бібліотек, які є публічними просторами для усіх категорій населення, включно з ВПО

Під час війни бібліотеки можуть підтримувати здоров’я жителів громад, як завдяки книгам, інформаційним матеріалам, зустрічам з фахівцями та спілкуванню, так і через облаштування в бібліотеках куточків здоров’я зі спортивним інвентарем, масажними килимками, тонометрами, глюкометрами, вагами для виміру індексу маси тіла та інше. За словами директорки Диканської публічної бібліотеки Наталії Кучеряєвої, «досвід залучення бібліотеки до промоції здоров’я дуже успішний і показав, що жителям громади психологічно легше прийти в бібліотеку поміряти тиск або визначити індекс маси тіла, ніж в амбулаторію до лікаря».Ігор Гнатуша, голова платформи «Охорона здоров’я» Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад, голова Комиш-Зорянської селищної громади підтримав це і зазначив, що «подібні успішні інновації, безперечно, мають впроваджуватися в усіх громадах».

Заступник Міністра охорони здоров’я УкраїниІгор Кузін назвав ключові ризики в сфері громадського здоров’я під час війни, які стосуються, зокрема, таких тем:

  • травма і посттравматична реабілітація – фізична та психологічна, які потребують лікування та довготривалої реабілітації
  • здоров’я матері і дитини, багато закладів здоров’я зруйновано, погіршено доступ до медичних послуг та продуктів харчування 
  • продовольча безпека, зокрема, погіршення доступу до якісної питної води та продуктів через пошкодження сільськогосподарської інфраструктури, мінування територій
  • поширення інфекційних хвороб та ризики виникнення нових епідемій
  • хімічні, радіаційні та ядерні загрози
  • психічне та психосоціальне здоров’я 
  • хронічні та неінфекційні захворювання

На його думку, залучення бібліотек може мати великий вплив для профілактики хронічних та неінфекційних захворювань, надання первинної психологічної допомоги. Рівень обізнаності людини щодо неінфекційних захворювань, здоровий спосіб життя можуть попередити їх виникнення, сприяти діагностиці на ранній стадіях. Наприклад, 80% інфарктів та інсультів закінчуються летально, але цьому можна запобігти завдяки первинній профілактиці й зміні способу життя. Психологічна допомога та ідентифікація первинних ознак психологічних розладів – це зараз компетенція кожного громадянина України: «Бібліотеки мають стати драйверами профілактики захворювань та промоції здорового способу життя. З боку міністерства ми підтримуємо цю ініціативу».