Як реагувати на критику: метод «чотирьох квадратів»
Допомагає, коли хочеться розплакатися, звільнитися або послати під три чорти
Допомагає, коли хочеться розплакатися, звільнитися або послати під три чорти
Паняночки, хто там болісно реагує на критику «ваша презентація нікуди не годиться» або «ваш відділ знову не виконав план, а колектив розпустився» – тримайте хорошу пораду від авторки американського Forbes, фахівчині з кар’єри, бізнес-тренерки і взагалі розумної жінки Мелоді Вайлдінг.
У тому ж Forbes вона розповіла про один метод під умовною назвою «чотири квадрати», яку пропонує всім колежанкам, друзям, своїм слухачам і читачам, коли їх охоплює образа від несправедливої, як їм здається, критики.
Вправа проста і допомагає виплеснути емоції і мислити раціонально. Ну, наприклад, ваш «колега» з іншого відділу на нараді раптом розкритикував ваш план виходу виробництва з кризи. Ви відповідали, аргументували, ледь стрималися, щоб не сказати «ти хто взагалі такий, щоб мені вказувати?», розводили руками від його впертості і не бажання вас чути і зовсім розгубилися від вердикту керівництва «ну, допрацюйте ще ваш план, повернемося до нього пізніше». А після наради вас роздирав гнів і безпомічність – як? така критика? чому?
Або ж вам щось сказав ваш чоловік, що вам не сподобалося. Тоді, щоб не трапилося непоправного, і декілька слів не переросли в емоційне торнадо, радимо ознайомитися зі статтею, в якій розповідаємо, як сварка з чоловіком може покращити стосунки.
В такий момент Мелоді Вайлдінг радить іти вмити обличчя, пройтися свіжим повітрям, випити кави, а ще краще пообідати, навіть якщо не лізе, і трошки заспокоївшись сісти за стіл. Наодинці. А далі крок за кроком робити наступне.
Візьміть аркуш паперу і розділіть його на 4 квадрати (або колонки – кому як зручніше). Потрібен саме аркуш і ручка – не вордівський файл на комп’ютері. Старий дідівський спосіб писати від руки дуже допомагає виплеснути емоції – навіть натиском ручки)
У першому квадраті (чи колонці) максимально точно, слово в слово запишіть почуті претензії. Не додаючи нічого від себе, не додумуючи, не накручуючи себе – уявіть, що ви стенографіст, який занотовує судове слухання. Кпини критикана на кшталт «ну я ж казав» теж занотуйте – про них нижче.
У другій колонці перерахуйте все те, що об’єктивно не відповідає дійсності у почутій критиці – буквально пунктами 1, 2, 3, так ніби ви відповідаєте вголос, але без «істерики», коротко і зосереджено, наче постріли 🙂 Це ваша «моральна компенсація» за втрачену на нараді впевненість і можливість чітко відповісти через розгубленість або лють.
У третьому квадраті перерахуйте все, що – об’єктивно і без образ – є правдою в почутій (і записаній у першій колонці) критиці. Саме тут, зазначає пані Вайлдінг, ви починаєте розмірковувати тверезо, думати ширше ніж «віна мене назвав слабким керівником». Потім дайте собі відповідь – чесну! – чим керувався критикан, оцінюючи вас так, а не інакше,і поясніть для себе навіть згадані вище кпини. Ви ж розумієте, що критиканівське «ну я ж казав» свідчить про його жагу у публічному схваленні і самоствердженні.
Якщо ж вам не так легко впоратися з емоціями, то інформація про те, як досягти пофігізму, збереже вам нерви і допоможе залишатися спокійною.
У четвертому квадраті – теж пунктами – перелічіть, які висновки ви для себе зробили, за що саму себе зараз готові розкритикувати і, головне, що зробите, аби ситуацію змінити. Умовно:
Зрозуміли принцип? Розклавши свій гнів і обурення по чотирьох квадратах, ми відділяємо емоції, даємо їм виплеснутися і водночас зосереджуємося на раціональному. Тільки так – вмикаючи розум – можна продумати спосіб, як реабілітуватися, якщо критика була справедлива, або як приборкати критикана, якщо його претензії були голослівними і підступними.
Ще у випадках з різними претензіями допомагає формула «так – але – давайте», дізналися про неї у відомого психолога і описали тут, почитайте. Хоча дуже бажаємо, щоб нікому з нас не довелося відбиватися ні від критиканів, ні від претензій. Навіщо нам ті нерви 🙂