Women in Arts — щорічна Всеукраїнська премія, яка відзначає актуальні досягнення жінок у сферах мистецтва та культури. Премія заснована у 2019 році ООН Жінки в Україні та Українським інститутом в межах глобального руху HeForShe. Вона має на меті підтримувати професійний розвиток жінок у сферах мистецтва та культури України на національному та міжнародному рівнях, а також долати гендерні стереотипи та усунення нерівності.

Щороку премія має певну тему. У 2023 році Women in Arts Award вшановувала запеклий спротив українських мисткинь і відзначила ще й волонтерок. У 2024 році у фокусі уваги була тема жіночої стійкості. У 2025 році внутрішньою сутністю цієї премії стала непохитна віра — в себе, у свою творчість, в інших, у майбутнє, у право бути почутою.

«У 2025 році Women in Arts Award вшановує тих, хто не зламався — не тому, що не болить. А тому, що не зраджує свій голос. Бо мистецтво в часи війни — це форма присутності, збереження культури, відмова зникнути. У кожному творі, у кожному слові, у кожному русі мисткинь — звучить спротив, який народжується з віри», — зазначається на сайті премії.

Гаслом премії цього року стали слова поетеси, військовослужбовиці та нашої торішньої лауреатки в категорії «Жінки в літературі» — Ярини Чорногуз: «Ми ніколи ніколи ніколи не втрачаємо віру»

Також цього року до підтримки премії Women in Arts долучилася UNESCO, організація, яка, зокрема, інвестує в майбутнє української культури. Завдяки цьому партнерству премія підкреслює важливість підтримки української культури на міжнародному рівні.

Премія передбачає 8 номінацій. Кандидатки Премії Women іn Arts оцінюються профільними експертами та експертками відповідної сфери за їхніми актуальними професійними досягненнями, суспільною активністю протягом попередніх років та внеском у перемогу України

Статуетка, якою відзначають Women іn Arts, сворена українською художницею Марією Куліковською. Форма статуетки – це кисті, які переплітаються і символізують взаємодію і підтримку.

Церемонію Women in Arts Award 2025 провели в межах заходів до міжнародного Дня жінок в дипломатії, організованих Міністерством закордонних справ України. Це об’єднання підкреслює ключову роль жінок у міжнародній комунікації України — як у політичній, так і в культурній сфері.

На церемонію нагородження, яка пройшла у затишному внутрішньому дворику МЗС України, зібралося понад 200 гостей та учасниць

Отож, лауреатками премії Women in Arts Award 2025 стали вісім неймовірних жінок»

ОСОБЛИВА ВІДЗНАКА
Валерія Суботіна «Нава»

Офіцерка артилерії бригади «Азов», журналістка і письменниця.


ЖІНКИ
У ВІЗУАЛЬНОМУ МИСТЕЦТВІ
Ганна Гідора

Художниця ленд-арту та живопису, засновниця і куратор всеукраїнського ленд-арт симпозіуму «Простір покордоння».


ЖІНКИ В МУЗИЦІ
Марина Круть

Українська бандуристка, композиторка та співачка, яка поєднує в своїй творчості автентичність та сучасне звучання.


ЖІНКИ У ПЕРФОРМАТИВНОМУ
МИСТЕЦТВІ
Ніна Хижна

Режисерка, акторка, перформерка, співзасновниця Харківського незалежного театру “Нафта”.


ЖІНКИ В ЛІТЕРАТУРІ
Олена Герасимʼюк

Поетеса, учасниця бойових дій, парамедикиня МБ Госпітальєри, громадська діячка. Авторка книг: “Тюремна Пісня”, “Розстрільний Календар”, “Глухота”.


ЖІНКИ В КІНО
Оксана Карпович

Кінорежисерка, мисткиня.


ЖІНКИ В КУЛЬТУРНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ
Наталія Іванова

Директорка центру сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр», засновниця мистецької резиденції Art Kuzemyn, менеджерка, кураторка, викладачка.


ЖІНКИ
В КУЛЬТУРНІЙ ЖУРНАЛІСТИЦІ,
КРИТИЦІ Й ДОСЛІДЖЕННЯХ
Юлія Манукян

Культурна журналістка, кураторка мистецьких та урбаністичних проєктів ГО «Urban Re-Public» (Херсон-Одеса), лауреатка премії Вацлава Гавела за креативне дисидентство.

Ці жінки, підкрселюють в оргкомітеті премії, уособлення сили, стійкості та непохитної віри, яка щодня живить нашу культуру навіть в умовах повномасштабної війни Росії проти України. Вони — ті, хто не зламався. Ті, хто творить, надихає та змінює світ довкола.