«Відновлення під час війни»: програма реабілітації, яка допомогла понад 1,6 тисячі жінок
Програма надає психологічну підтримку дружинам військових, жінкам, які пережили втрати, полон, окупацію
Програма надає психологічну підтримку дружинам військових, жінкам, які пережили втрати, полон, окупацію
Програма «Відновлення під час війни» заснована ще у травні 2022 року і вже другий рік поспіль опікується українськими жінками та дітьми. Вона не має аналогів в Україні, адже на відміну від інших ініціатив з надання психологічної допомоги забезпечує не разові консультації чи короткострокові проєкти, а комплексний підхід у психологічній реабілітації. Кожна родина-учасник Програми (а це жінки й діти) проходить повноцінний тритижневий курс роботи з психологами, арттерапевтами, тілесними терапевтами, артмайстрами. І все це – з проживанням і триразовим харчуванням у пансіонатах Західної України. Після тритижневого курсу кожна учасниця за потреби має можливість пройти ще й курс онлайн-консультацій з психологом. Докладна інформація тут.
Програма заснована Асоціацією єврейських громад (Ваад) України. У березні 2022 року група волонтерів цієї громадської організації під керівництвом її співпрезидента, відомого правозахисника, дисидента Йосифа Зісельса активно займалася евакуацією українських сімей з районів бойових дій на Сході й Півдні України. Тоді й звернули увагу на важкий психологічний стан більшості евакуйованих жінок та дітей. Географічне переміщення не покращувало, а навпаки продовжувало та посилювало їхній стрес.
Заявку підтримала організація «NOVA UKRAINE» (Каліфорнія) і вже 1 травня 2022 року був сформований перший проєкт з 13 родин. Загалом до участі тоді зголосилися понад 120 жінок та дітей, у яких стрес від евакуації доповнювався тимчасовою або, на жаль, незворотною втратою годувальника сім’ї. Аби допомогти усім, хто потребував допомоги, Ваад України почав розгортати проєкт за проєктом і виріс до масштабної Програми, яка за понад два роки роботи організувала понад 100 тритижневих проєктів психологічної реабілітації.
Подати анкету на участь у Програмі досі може кожна жінка, яка відповідає основним критеріям:
За підсумками скринінг-тестування визначається оптимальний вид психологічної допомоги конкретній родині – один з трьох:
Станом на літо 2024 року участь у Програмі взяли майже 2000 родин – це загалом майже 3000 учасників, жінок і дітей. Серед них майже 24% – родини з втратами, в яких на війні загинули чоловік, син, донька, дружина. Програму пройшли навіть кілька десятків чоловіків – військовослужбовців Національної Гвардії України.
Програма зарекомендувала себе настільки позитивно, що до неї звернулися не лише Нацгвардія, а й інші органи влади з пропозицією про співпрацю та організацію психологічної реабілітації для військових та їхніх родин. Зокрема, тритижневий курс пройшли 23 жінки-військовослужбовиці, звільнені з російського полону, 16 родин військовополонених, родини з військовослужбовцями (після поранень та фізичної реабілітації), родини (жінки з дітьми) загиблих воїнів НГУ, військовослужбовці з пораненнями або численними баротравмами.
Про важливість і затребуваність Програми «Відновлення під час війни» та її комплексного підходу свідчить не лише вагома кількість учасників, а передусім – їхні відгуки, які регулярно публікуються на сайті Програми та у фейсбук-сторінці. Вдячні підопічні присвячують їй навіть вірші й пісні.
До неї належать координатори, адміністратори й волонтери Вааду України, які супроводжують і підтримують кожну родину, починаючи від підготовки до участі в тритижневому курсі Програми й до повернення додому після неї.
Безпосередньо реабілітацією займаються кращі психологи країни з провідних інституцій, зокрема, Інституту психології ім. Г.С. Костюка НАПН України; кафедри психології НаУКМА, Центру психології здоров’я (Львів, УКУ), Міжнародного інституту післядипломної освіти (Київ, Україна), Київського освітнього центру толерантності (Україна), IRIS (Ізраїльський волонтерський проєкт психологічної підтримки постраждалих від війни в Україні), психологічних ГО «Блакитний птах» та «Вільний Вибір», а також Центру реабілітації військовослужбовців «Лісова поляна».
Для кожного з понад 100 проєктів, організованих за час діяльності Програми, фахівці розробляють комплекс заходів – це індивідуальні й групові психологічні консультації, заняття для розвитку навичок самодопомоги й подолання стресу, заняття з арттерапії, тілесної терапії, кіноклуби, «вечірні кола» тощо. У тандемі з психологами на Програмі працюють понад 30 арттерапевтів, тілесних терапевтів, артмайстрів, вихователів.
З осені 2024 року Програма планує нові тритижневі проєкти, адже у базі заявок на участь значиться ще понад 5 тисяч сімей (дорослі й діти). Заповнити анкету для участі можна за посиланням.
Зараз команда Програми на чолі з Йосифом Зісельсом активно працює над залученням фінансової підтримки та організацією кожного тритижневого курсу психологічної реабілітації.
Це дуже важлива й непроста робота, яка заслуговує не лише поваги, а й підтримки. Виявити її може кожен небайдужий – зробивши добровільний внесок за посиланням.